Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-08-16

Pracowite wakacje

Czegoś się nauczyli

Nauczyciele tzw. małych szkół i małych przedszkoli z całej Polski, uczestniczyli w ramach programu Leonardo da Vinci w szkoleniu w Holandii. Powiat ostrowiecki reprezentowała Jolanta Jeruzal, dyrektor szkoły podstawowej w Podgórzu.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Podczas tygodniowej wizyty w Holandii, 40- osobowa grupa polskich nauczycieli z małych szkół i przedszkoli, poznawała nowe metody pracy w placówkach prowadzonych przez stowarzyszenia rodziców, spełniających jednocześnie rolę ośrodków edukacyjnych i społecznych na wsiach.

- Poznawaliśmy rozwiązania wypracowane w ciągu 85 lat działania systemu edukacji opartego na zasadach konstruktywizmu- mówi Jolanta Jeruzal.- Polega to na wykorzystaniu różnorodności metod kształcenia, w szczególności takich, które stworzą warunki do działań własnych uczniów. Chodzi o zachęcanie ich do działań wspierających zainteresowania i potrzeby, a przez to kształtujących wiedzę.

Mimo różnic w systemach nauczania w Polsce i Holandii, wizyta u zachodnich kolegów pozwoliła polskim nauczycielom na poznanie nowych praktyk stosowanych w tamtejszych szkołach. Uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Fontys i treningach "Uczenie się we współpracy".

- Na pewno różnice programowe nie pozwolą nam przenieść tego w całości na własny grunt- mówi Jolanta Jeruzal.- Szkolenie pokazało nam jednak na czym naprawdę polega indywidualizacja pracy na lekcji i jaką rolę odgrywa praca w grupie.

Wakacyjny wyjazd stał się więc dla polskich pedagogów dobrą lekcją, z której skorzystać będą mogli już za kilka tygodni.
/A. Śledzińska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9309 razy,
ostatnio: 2020-08-10 06:00:25
Skomentuj artykuł:
Powrót