Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-12-13

Po rozmowach z ministrem. Wreszcie ruszą "Wióry"?

      Jest szansa, że w przyszłym roku z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przekazane zostanie 35 mln zł na dokończenie budowanej w Dołach Biskupich zapory "Wióry". Gdyby tak się stało, budowa zakończona zostałaby do końca 2005 roku.


    Przypomnijmy, to właśnie między innymi przerwanie w lipcu tego roku tymczasowego wału ziemnego na budowanej od ponad 20 lat zaporze "Wióry" doprowadziło do zalania przez wody Świśliny i Kamiennej kilkuset gospodarstw w gminie Kunów. Straty liczone były w milionach złotych, a dach nad głową straciło blisko 20 rodzin. Ze sporządzonych, między innymi przez starostwo ostrowieckie, niezależnych opracowań dotyczących przyczyn katastrofy, wynika, że jednym z jej powodów było nadmierne przeciągnięcie w czasie budowy zbiornika.


      W czwartek, o przyszłości tej jakże istotnej dla naszego regionu inwestycji, z ministrem środowiska Stanisławem Żelichowskim rozmawiali marszałek województwa świętokrzyskiego Józek Kwiecień oraz wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik. Jest duża szansa, że w na kontynuowanie budowy zapory w przyszłym roku przeznaczone zostanie 35 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Do budowy "Wiór" wykorzystane zostałyby również środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.


      Dzień wcześniej, w środę, w sprawie przyszłości zbiornika marszałek J. Kwiecień rozmawiał także z przedstawicielami powiatów ostrowieckiego, starachowickiego oraz przedstawicielami zainteresowanych samorządów gminnych. Na spotkaniu w gminie Pawłów zdecydowano o podjęciu wspólnych działań w celu stworzenia infrastruktury wokół zbiornika, czyli budowy dróg, kolektorów sanitarnych oraz oczyszczalni ścieków.


    Cóż, należy mieć tylko nadzieję, że nie skończy się wyłącznie na obietnicach i ta "ciągnąca" się już od ponad 20 lat inwestycja wreszcie nabierze tempa. Jeśli tak się stanie, mieszkańcy Dołów Biskupich, Nietuliska Dużego oraz okolicznych miejscowości, podczas intensywniejszych opadów deszczu przestaną nerwowo spoglądać, czy tym razem zapora wytrzyma, czy też znów nie dojdzie do takiej jak w lipcu katastrofy.
     
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19285 razy,
ostatnio: 2020-08-09 22:41:32
Skomentuj artykuł:
Powrót