Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-01-18

Tama zostanie dokończona.

      Budowana zapora "Wióry" w Dołach Biskupich zostanie dokończona. Rząd przeznaczy na ten cel prawdopodobnie około 25 - 35 mln zł.


    W tym tygodniu podpisana została umowa między przedstawicielem ministerstwa finansów, a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na skredytowanie kilku inwestycji związanych z ochroną przeciwpowodziową. Wśród nich znalazła się także zapora na Świślinie. Kwota rzędu 25 - 35 mln zł pozwoli na zakończenie prac związanych z budową grodzy w Dołach Biskupich. Inwestycja "Wióry" rozpoczęta została już ponad 20 lat temu.


      Wybudowanie tamy uchroni mieszkańców pobliskich miejscowości przed niebezpieczeństwem wystąpienia podobnej jak w lipcu ubiegłego roku powodzi. Przypomnijmy, to między innymi przerwanie budowanej zapory na Świślinie w Dołach Biskupich doprowadziło zalania wielu gospodarstw w tej miejscowości oraz w Nietulisku i Kunowie. Podtopionych zostało kilkaset gospodarstw, blisko 20 rodzin, przede wszystkim z Dołów Biskupich - Witulina, straciło swoje mieszkania. Straty oszacowano na kilka milionów złotych.


    Wczoraj natomiast gmina Kunów złożyła odwołanie od decyzji Prokuratury Okręgowej w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego uchybień technicznych przy prowadzonej budowie. Jak informowaliśmy, Prokuratura Okręgowa umorzyła postępowanie i stwierdziła, że prace prowadzone były zgodnie z prawem budowlanym. Natomiast dostarczona przez gminę Kunów niezależna ekspertyza geologiczna sporządzona na zlecenie starostwa ostrowieckiego wykazała, że jednym z powodów przerwania grodzy były nieprawidłowości techniczne.

/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 22088 razy,
ostatnio: 2020-08-10 01:45:29
Skomentuj artykuł:
Powrót