Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-04

Maszyna do rozdrabniania odpadów wydłuży żywot wysypiska na Janiku


Dzięki rozdrabnianiu odpadów uda się przedłużyć żywot wysypiska w Janiku do 40 lat. Nową maszynę oglądały nawet przedszkolaki.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Janik kupił urządzenie do rozdrabniania, które pozwala na zmniejszenie o 30-40 procent ilości składowanych na wysypisku odpadów.
Oznacza to, że czas jego eksploatacji zostanie wydłużony do 40 lat.

NOWE PRZEPISY, NOWE NORMY


- To ważne, bo nowego składowiska nowe przepisy nie zezwolą założyć, a ponadto urządzenie, które kupiliśmy, pozwoli osiągnąć normy, dotyczące limitu odpadów trafiających do składowania. Nowe przepisy wejdą w życie w przyszłym roku i nie zezwolą, by na wysypisku pozostało nie więcej aniżeli 75 procent odpadów. Reszta musi trafić do recyklingu - wyjaśnia prezes spółki Paweł Walesic i zapewnia, że spółka Janik tę normę w wyznaczonym terminie osiągnie.


Urządzenie do rozdrabniania, które jest samojezdne, można ustawiać w dowolnym miejscu, a nawet świadczyć nim usługi na zewnątrz. - Ostatnio zademonstrowaliśmy jego działanie uczącym się ekologii przedszkolakom - dodaje prezes Walesic.

POŻYCZKI DO UMORZENIA


Rozdrobnione odpady są sortowane. Część drobniejszą można wykorzystać na podbudowę dróg. Część grubszą składuje się na wysypisku, ale jej zagęszczenie jest znacznie bardziej skuteczne.


- Właśnie dzięki temu będziemy mogli składować więcej odpadów, co wydłuży czas eksploatowania wysypiska na Janiku - tłumaczy prezes. Spółka, która przy zakupie urządzenia do rozdrabniania korzystała z kredytów przeznaczonych na ochronę środowiska, zaplanowany efekt ekologiczny już osiągnęła i może ubiegać się o umorzenie pożyczek.
/Zbigniew TYCZYŃSKI, 2009/10/01 03:15/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11037 razy,
ostatnio: 2021-12-07 06:15:15
Skomentuj artykuł:
Powrót