Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-04

W Janiku do produkcji kompostu wykorzystuje się... lisy


Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Janiku zajął się produkcją kompostu ze ścinków gałęzi czy skoszonej trawy. Pomagają w tym - lisy, które przychodzą tu z otaczających składowisko odpadów lasów.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- Kompost ma podobne właściwości jak torf i znakomicie nadaje się do zakładania trawników - zapewnia Paweł Walesic, prezes spółki. Kompostownia powstała na betonowej płycie, która wyposażona jest w odpływy, dzięki czemu można było zastosować zamknięty obieg wody. - Pryzmy trzeba co pewien czas podlewać, by panowała w nich odpowiednia wilgotność i temperatura - tłumaczy i dodaje, że najważniejsze, że powstający kompost, systematycznie jest mieszany przy pomocy specjalnego urządzenia. - Stwarza to dobre warunki do jego powstawania - podkreśla.


Pierwsza partia kompostu ze składowiska jest już niemal gotowa. - Wykorzystamy go do odbudowy trawników na naszym terenie, może także przy placówkach oświatowych, a gdy uzyskamy dla produktu odpowiednie certyfikaty, wyjdziemy na rynek z pełną ofertą - tłumaczy prezes i podkreąla, że kompost z wysypiska może zastąpić kosztowny torf.


W proces powstawania kompostu zaangażowała się także natura. - Lisy przychodzą tu gromadnie, by wyciągać z pryzm larwy - przyznaje Paweł Walesić. - Drążą tunele, czym tylko dodatkowo napowietrzają kompost i przyspieszają reakcję.


Spółka, która produkcję kompostu prowadzi od kwietnia, nie musi martwić się o surowiec, gdyż dostawców, szczególnie spośród tych firm, które zajmują się utrzymaniem zieleni miejskiej czy poboczy dróg, nie brakuje.
/, 2009/09/30 12:13/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 10789 razy,
ostatnio: 2021-12-07 06:14:31
Skomentuj artykuł:
Powrót