Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2012-07-04

"Krzemionki" oficjalnie otwarte

Samorządowcy z całego powiatu ostrowieckiego uczestniczyli w oficjalnym otwarciu nowych obiektów w rezerwacie „Krzemionki”.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Kilka tygodni temu w Krzemionkach uroczyście zainaugurowano sezon turystyczny w województwie świętokrzyskim. W czwartek muzeum zostało oficjalnie otwarte. Wstęgę przecinali wspólnie wojewoda Bożentyna Pałka- Koruba, starostowie Zdzisław Kałamaga i Eligiusz Mich, Wojciech Siporski w imieniu marszałka województwa, a także wykonawcy i nadzorujący inwestycję- Paweł Kułaga i Sebastian Zając, Andrzej Konieczkowski, Krystyna Wiorek oraz Dariusz Wilczak. Otrzymali oni specjalne podziękowania od władz powiatu. Uroczystość śpiewem uświetnił Chór Nauczycielski „Coro Cantorum”. Wcześniej radni powiatowi odbyli w jednej z sal konferencyjnych swoją wyjazdową sesję. Goście mogli do woli zwiedzać obiekty muzeum, a także pospacerować po odnowionej wiosce neolitycznej lub zwiedzić kopalnie krzemienia.

Muzeum na miarę XXI wieku, ale zachowujące prehistoryczny charakter „Krzemionek", powstało za około 12 milionów złotych, w ramach projektu „Świętokrzyski Park Archeo- Geologiczny”. Znajdują się tam trzy sale wystawowe, w części już zagospodarowane, pracownie archeologiczna i do prowadzenia zajęć edukacyjnych, wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny, biblioteka i czytelnia.

W odrestaurowanej wiosce neolitycznej, oprócz chat i dymarek można oglądać grobowiec megalityczny z komorą pochówku, do której można wejść oraz fragment drogi z bali między domostwami.

/Żródło: Starostwo Powiatowe/
/MAcSi/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17754 razy,
ostatnio: 2022-07-01 19:40:54
Skomentuj artykuł:
Powrót