Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2012-05-17

VI Świętokrzyski Piknik Jurajski - twórczy wypoczynek

Już wkrótce parkingi i trawnik w pobliżu bałtowskiego JuraParku oraz teren tzw. Okręglicy zamienią się w specjalne Strefy i Wioski wzięte we władanie przez rycerzy, artystów, podróżników i innych ludzi z pasją.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Na początku czerwca bieżącego roku rusza VI edycja mającego już swych wiernych sympatyków Świętokrzyskiego Pikniku Jurajskiego. W sobotę i niedzielę (2 i 3 czerwca) Bałtów otworzy swe podwoje zarówno dla wystawców jak i odwiedzających gości. Tradycyjnie, atrakcje Pikniku skierowane będą zarówno do dużych jak i małych, młodych jak i trochę starszych - słowem do każdego z członków rodziny. Organizatorzy, już doświadczeni w boju, postarają się w obecnej edycji połączyć to, co sprawdzone z nowymi atrakcjami.

Wyprawa w przeszłość stanie się możliwa dzięki pokazom i warsztatom odbywającym się w Wiosce Archeologicznej. Każdy choć przez chwile stać się może paleolitycznym budowniczym - budując szałas, wysoki na kilka metrów, czy transportując (siłą mięśni i inteligencji, której ludzie sprzed tysięcy lat nie byli wcale pozbawieni) głaz ważący 2 tony. Może stać się także łowcą , ucząc się przy okazji krzesania ognia. Potomkowie górników z Krzemionek, których z pewnością nie zabraknie wśród odwiedzających Piknik mogą wczuć się w role swych neolitycznych przodków.

Na preferujących nie tak odległe podróże w czasie czekają... średniowieczne dyby oraz okazja do rycerskiej rywalizacji na miecze i łuki.
Wszystkich ciekawych Świata i pragnących połączyć wyprawy w czasie z wyprawami w przestrzeni urzeknie z pewnością Strefa Skarby Ziemi. Swe wspaniałe okazy – meteoryty, skamieniałości sprzed milionów lat i minerały odkryte w najdalszych zakątkach naszej planety - zaprezentują znani polscy podróżnicy, geolodzy i poszukiwacze rzeczy niezwykłych. Opowiedzą oni o swych zbiorach i przygodach jakie spotkały ich w czasie wypraw. W strefie tej będzie także można nauczyć się obróbki agatów i poznać tajniki szlifowania krzemienia pasiastego- polskiego diamentu. W rolę poszukiwaczy skamieniałości będą mogli się wczuć najmłodsi miłośnicy paleontologii.

Jeśli ktoś ma ochotę spróbować swych sił na niwie artystycznej – nic prostszego. Wystarczy odwiedzić Wioskę Artystyczną. Może obudzi się w nim dusza malarza, rzeźbiarza, witrażysty albo odkryje swe powołanie w dziedzinie tkactwa, dekupażu (jeśli nie wiesz, co to takiego, przyjdź na Piknik i sprawdź), czy wycinankarstwa. Dla tych, którzy nie sprawdzą się w roli artystów na pocieszenie pozostanie możliwość zakupu dzieł, które wyszły spod reki prawdziwych artystów. Wielu przyciągną z pewnością tradycyjne i ekologiczne drewniane zabawki - zawsze okazują się być na czasie.

Twórcy Strefy Ginące Zawody chcieliby przekonać ludzi o użyteczności i wartości takich zajęć jak wikliniarstwo, garncarstwo, kowalstwo artystyczne czy pszczelarstwo. Być może dzięki odwiedzającym i uczestniczącym w warsztatach turystom umiejętności te rozkwitną jak przed laty, wszak dysponując każdą z nich staniemy się bardziej niezależni od zewnętrznych okoliczności. Elementem takiej niezależności może być także hodowla kóz dla ich mleka. Zanim jednak spróbujemy się tego podjąć, spróbujmy najpierw jak smakuje sernik z koziego mleka.

Impreza piknikowa nie może zapomnieć o dzieciach. Specjalnie dla nich urządzono Strefę Zabaw, gdzie czekają zarówno gry logiczne ( warcaby czy bierki w mega rozmiarze), jak i zabawy sprawnościowe (serso, skakanka, szczudła). Nie zabraknie także zajęciach animacyjnych dla najmłodszych.

W powodzi innych atrakcji z pewnością na uwagę zasługują warsztaty bębniarskie czy możliwość przejażdżki samochodem terenowym z czasów II wojny światowej.

Odwiedzać stoiska i uczestniczyć w warsztatach można 2 i 3 czerwca w godzinach od 10 do 19.

W czasie trwania VI Pikniku Jurajskiego wszyscy goście liczyć mogą na szereg imprez towarzyszących.

3 czerwca aktywna będzie tzw. Strefa Innowacji, w ramach której młodzi naukowcy przeprowadzą pokazy i eksperymenty z fizyki i chemii. Najbardziej aktywni uczestnicy tych zajęć otrzymają nagrody.

Tradycją Pikniku jest występ zespołu muzycznego. W tym roku gwiazdą będzie powstała w drugiej połowie lat 90- tych formacja muzyczna „Zabili Mi Żółwia”. Zespół zaczynał od muzyki będącej połączeniem punk i ska („matka” reggae), a obecnie jak sami o sobie mówią, nie unikają brzmienia rockowego i stawiają przede wszystkim na dobra zabawę.

Występ „Zabili Mi Żółwia”, który rozpocznie się w niedzielę (3 czerwca) o godzinie 20.00 zamknie bałtowski Piknik.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż udział we wszystkich warsztatach a także w koncercie jest bezpłatny.

Patroni Honorowi:
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Wojewoda Świętokrzyski
Starosta Ostrowiecki
Wójt Gminy Bałtów
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego

Patroni Medialni:
Gazeta Wyborcza
TVP Kielce
Radio Kielce
Gazeta Ostrowiecka
Portal www.ostrowiec-sw.pl

Partnerzy:
Stowarzyszenie DELTA
JuraPark Bałtów
Stowarzyszenie „Bałt”
„Publima”
„Pepsi”
„Żubr”
/MAcSi/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 18488 razy,
ostatnio: 2022-07-01 21:18:49
Skomentuj artykuł:
Powrót