Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-06-12

Paleontologiczne odkrycie na światową skalę w Bałtowie


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      W Bałtowie w Żydowskim Jarze naukowcy z Państwowego Instytutu Geologii w Warszawie odkryli ślady jednego z gatunków dinozaurów zwanego stegozaurem. Do tej pory tylko w Ameryce Północnej i Hiszpanii natrafiono na ślady tego prehistorycznego roślinożercy.


    - Jest to niezwykłe znalezisko. Tego tropu w Bałtowie nikt na świecie by się nie spodziewał. Dotychczas stregozaury były przedstawiane i rysowane przez naukowców jako zwierzęta czworonożne, powolne, dźwigające na swoim grzbiecie kolce i płyty kostne. - powiedział doktor Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologii w Warszawie. - Teraz, dzięki doskonale zachowanym odbiciom śladów stregozaura, została zrewidowana wiedza na jego temat. Wiemy, że musiały być to zwierzęta dwunożne, zwinne i szybkie, niezależnie od tego, że ważyły po kilka ton. Nie wolno im też odmawiać stałocieplności. Były po prostu zwierzętami, które dorównywały wyspiarskim ssakom. I to jest najważniejsze w skali światowej ewolucji- dodał Gerard Gierliński - Padł więc ostatni bastion upoważniający do podejrzewania dinozaury o gadzistość.


    To odkrycie wywoła z pewnością rewolucję paleontologiczną. Już niedługo w wydaniu Indiana American Press pojawi się obszerny rozdział poświęcony stegozaurowi z Bałtowa.


    Zaskoczeni znaleziskiem są mieszkańcy cichego i spokojnego Bałtowa.


    - Chyba żaden z mieszkańców okolicy nie miał świadomości, że chodzi po ziemi, po której stąpały dinozaury - powiedział Jerzy Gierczak mieszkaniec Bałtowa. - Cieszymy się z tego odkrycia. Może teraz będą odwiedzać nas turyści. Upatruję w tym szansę dla turystycznego rozwoju tego obszaru. - dodał Zbigniew Lichota.


    Odciśnięte ślady dają podstawę do zmodyfikowania również wiedzy o geologicznej historii naszego kraju. Dotychczas sądzono, że cały obszar Polski przed milionami lat zalany był ciepłym, płytkim morzem. Tymczasem korzonki i rośliny lądowe odnalezione w Wólce Bałtowskiej oraz ślady stegozaurów wskazują na występowanie dużych obszarów lądowych w postaci wysp. - Jeżeli odcisnęły się tropy stregozaura, to musiał być tutaj obszar wynurzony i to na tyle duży, że mogły po nim wędrować dinozaury - powiedziała dr Izabela Ploch, geolog.


    Naukowcy są przekonani, że to dopiero początek rewelacji, na które udało się im trafić w Bałtowie. Inspiracją do rozpoczęcia przez nich badań było ludowe podanie, że na jednej ze skał znajduje się odbita czarcia łapa. Po sprawdzeniu tego przekonali się, że są to ślady allozaurów i kentozaurów. Jednak dopiero unikatowe odciski łap stegozaurów sprzed 150 milionów lat zapowiadają rychłą geologiczną i paleontologiczną rewolucję na skalę światową. Pozwolą one bowiem odtworzyć zaginiony świat dinozaurów i w istotny sposób zmienią naszą wiedzę w tym zakresie.


    Iwona Karcz
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19655 razy,
ostatnio: 2020-07-06 21:53:53
Skomentuj artykuł:
Powrót