Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-05-13

Czy zbudują gimnazjum?

      -Prognozy demograficzne są takie, że za kilkanaście lat będzie nas w Polsce zaledwie 30 milionów -mówi wiceburmistrz Opatowa, Adam Mazurek. -Proces szybkiego starzenia się społeczeństwa jest widoczny również w naszej gminie. To, oczywiście, ma swoje implikacje przy planowaniu infrastruktury komunalnej.


    Aktualnie stoimy przed potrzebą wybudowania gmachu gimnazjum, ale takiego z prawdziwego zdarzenia; z salami dydaktycznymi, salą gimnastyczną i całym zapleczem technicznych odpowiadającym standardom XXI stulecia. Jest to duże wyzwanie dla samorządu.


    Trzeba wykonać dokumentację techniczną, kosztorys i pozwolenie na budowę. I te formalne zagadnienia będziemy chcieli załatwić w roku bieżącym. W budżecie zaplanowaliśmy na to sto tys. złotych i 25 tys. uzyskamy z Komitetu Rodzicielskiego. Pieniądze te wystarczą na rozpoczęcie inwestycji. Realizacją budowy zajmie się natomiast przyszła Rada Miasta i Gminy.


    Środki na inwestycję trzeba będzie pozyskać z różnych źródeł. Budowa szkoły ma kosztować szacunkowo około ośmiu milionów złotych. Dla gminy wielkości Opatowa to spory problem.


    Radni jednak chyba nie zmienią planów i to właśnie ze względów demograficznych. Dzieci w gimnazjum będzie coraz mniej. Utrzymywanie dwóch szkół gimnazjalnych w gminie będzie dla budżetu gminnego coraz większym ciężarem finansowym. No i trzeba brać pod uwagę fakt, że budynek PSP Nr 1, gdzie mieści się obecnie jedno z gimnazjów, jest w stanie bardzo kiepskim.


    (Ż).


   
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17046 razy,
ostatnio: 2020-07-14 10:49:04
Skomentuj artykuł:
Powrót