Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-04-09

Ruszyła budowa zapory Wióry na Świślinie

      Ubiegłoroczna powódź pokazała, że niedokończona budowa zapory Wióry w Dołach Biskupich przyczyniła się do zalania terenów poniżej niej położonych.


    Niedawna wizyta Ministra Ochrony Środowiska Stanisława Żelichowskiego i jego zapewnienia, że do 2004 roku zapora będzie gotowa, uspokoiły okolicznych mieszkańców. Jej efektem jest rozpoczęcie zasadniczych prac budowlanych.


    - Bezpośrednio po świętach rozpoczęliśmy budowę rdzenia zapory, którego zadanie polega na zatrzymywaniu nadmiaru wody. Ze strony wodnej zabezpieczany jest on warstwą ochronną z gruntu piaszczystego, a od strony powietrznej filtrem kamiennym i piaskowym. W pierwszym etapie realizacji tej inwestycji zapora ma osiągnąć wysokość zapory zniszczonej w ubiegłym roku i wynieść 189 m n. p. m., a fazie końcowej 216 m - powiedział Stanisław Zbierada, kierownik nadzoru inwestycyjnego budowy zbiornika "Wióry".


    - Zbiornik pomieści 19 milionów metrów sześciennych wody, co dla porównania stanowi dwukrotność pojemności zbiornika przed katastrofą - dodał Wojciech Wójcicki, kierownik budowy z "Energopol SA" Katowice.


    Według przeprowadzonych badań meteorologicznych opady, które mogłyby zagrozić stabilności konstrukcji zbiornika "Wióry", zdarzają się raz na 500 lat. Prawdopodobieństwo jego uszkodzenia jest więc niewielkie.


    Z wypowiedzi mieszkańców dotkniętych ubiegłoroczną powodzią wynika, że dopóki zapora nie stanie gotowa, zagrożenie nadal istnieje.


    - Cieszę się, że inwestycja ruszyła, ale spokojna będę dopiero wtedy, gdy prace przy budowie zostaną zakończone. Moje obawy wynikają z tego, że zapora budowana jest od kilkunastu lat i ciągle brakowało pieniędzy na jej ukończenie - powiedziała Bożenna Majecka, sołtys Dołów Biskupich.


    W bieżącym roku inwestor planuje prowadzenie prac do 20 grudnia. Pozostaje mieć nadzieję, że środki finansowe obiecane przez ministra Żelichowskiego będą spływać terminowo.


    D. W.


   
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19144 razy,
ostatnio: 2020-07-14 23:08:32
Skomentuj artykuł:
Powrót