Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-01-26

Pomoc przyszła w porę

      Dwie gminy Kunów i Waśniów wygrały szczęśliwy los na loterii. Do ich budżetów wpłyną bowiem spore zastrzyki gotówkowe. Niemało będzie można za te pieniądze odbudować.


    -Zostaliśmy uwzględnieni w Programie Aktywizacji Obszarów Wiejskich i to jest duża sprawa -mówi Krzysztof Gajewski, wójt Waśniowa. -Pieniądze z PHARE 2001 "odbudowa" pozwolą nam choć w części odtworzyć infrastrukturę techniczną zniszczoną przez ubiegłoroczne kataklizmy. Straty, jakie poniosła gmina, oszacowane zostały na kwotę 2.117 tys. złotych, a roczne dochody własne gminy wynoszą 1.819 tys.


    -Słyszałem, że wysyłacie do Urzędu Marszałkowskiego trzy wnioski pomocowe. Czy to prawda? -Tak, ale mamy szansę na dofinansowanie dwóch zadań. Jednym z nich powinno być odtworzenie zasobów wodnych w gminie. Jest to dość istotny problem techniczny, gdyż szereg studni nie nadaje się do remontu. Może bardziej opłacalne byłoby zbudowanie w niektórych wsiach sieci wodociągowej. Szukamy takiej szansy. Drugim zadaniem, przekraczającym możliwości finansowe gminy, jest odbudowa prawie całkowicie zniszczonych nawierzchni dróg biegnących wzdłuż pasma Jeleniowskiego.


    -Jak znaczna będzie pomoc z PHARE 2001? -Mówi się, że na dobrze przygotowany wniosek można uzyskać kwotę do 300 tys. euro, przy czym minimalny udział własny gminy musi wynosić 20 proc. tej kwoty. Jest to bardzo korzystna forma pomocy. Takich środków znikąd byśmy nie dostali.


    Przypomnimy, że ze środków PHARE "odbudowa" skorzystają tylko trzy powiaty z naszego województwa. Oprócz Ostrowca sięgną po nie Opatów i Staszów. W naszym powiecie trafią one do gmin Kunów i Waśniów. Niestety, gmina Ostrowiec nie może sięgnąć po to wsparcie, gdyż jest ono adresowane do gmin wiejskich.


    (Ż)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 18529 razy,
ostatnio: 2020-07-12 07:24:03
Skomentuj artykuł:
Powrót