Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-01-25

KPP Opatów na siódmym miejscu

      W ciągu ubiegłego roku na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Opatowie stwierdzono 1.116 przestępstw. Wykrywalność ogólna wyniosła 68,6 proc. Dla KPP Opatów oznacza to siódme miejsce w województwie świętokrzyskim.


    -Najlepsze wyniki uzyskały: KPP Opatów 77,6 proc., Zespół Prewencji Iwaniska 70,2 proc. i Komisariat Policji w Ożarowie 68,6 proc. -mówi zastępca komendanta powiatowego policji w Opatowie, komisarz Sławomir Rdzanek. Najbardziej uciążliwymi przestępstwami, stwierdzonymi na terenie powiatu opatowskiego, były włamania i kradzieże, w tym kradzieże samochodów, rozboje, wymuszenia rozbójnicze, bójki i pobicia.


    Najwyższe wskaźniki wykrywalności uzyskano w kategorii bójek i pobić, w której wykrywalność wyniosła 100 proc. W rozbojach i wymuszeniach rozbójniczych wykrywalność wyniosła 85,9 proc. Z kolei najniższą wykrywalność zanotowano we włamaniach - 20 proc. i kradzieżach - 25 proc. Poza tym, w ubiegłym roku stwierdzono 97 wypadków drogowych. W roku 2000 były 92 wypadki.


    -Prawdziwą plagą stały się ostatnio kradzieże i włamania, w tym zwłaszcza kradzieże napowietrznych linii energetycznych i telefonicznych oraz samochodów -mówi komisarz S.Rdzanek. Stąd też walkę z tego typu przestępczością uznaliśmy w KPP Opatów jako priorytet.


    W roku ubiegłym, na terenie powiatu ostrowieckiego stwierdzono 902 przestępstwa, a KPP Opatów pod względem wykrywalności ogólnej - uplasowała się na miejscu szóstym.


    -Porównanie 1.116 przestępstw stwierdzonych w ubiegłym roku z 902 z roku 2000 może prowadzić do mylnego wniosku, że mamy do czynienia z dużym wzrostem przestępczości -mówi komisarz S.Rdzanek. Jednak prawie cały przyrost, tj.


    204 przestępstwa, to są czyny z art. 178a, czyli jazda w stanie nietrzeźwości. To przestępstwo wcześniej nie istniało, gdyż jazda w stanie nietrzeźwości była jedynie wykroczeniem. Zatem po wykluczeniu przestępstw z art. 178a porównywalny wzrost wyniósł jedynie 10 przestępstw.


    K.Florys W.Rogala
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 24428 razy,
ostatnio: 2020-07-15 06:15:06
Skomentuj artykuł:
Powrót