Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-08-30

Rolnicze święto w Lasocinie

Podziękowali za plony

"Dni Województwa Świętokrzyskiego" to cykl imprez organizowanych przez Urząd Marszałkowski w Kielcach. Gospodarzem wczorajszej był Lasocin, w gminie Ożarów. Spotkanie promujące województwo świętokrzyskie zostało połączone z gminnymi dożynkami.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Święto plonów, wieńczące rolniczy trud, rozpoczęło się nabożeństwem w kościele parafialnym w Lasocinie. Zgodnie z tradycją zaprezentowano misternie wykonane wieńce ze zbóż, bogato zdobione kwiatami, warzywami, ziołami. Przed gospodarzami święta- Małgorzatą Cieszkowską z Bałtówki i Leszkiem Stawiarskim z Prus dożynkowe symbole zaprezentowali mieszkańcy Lasocina, Jakubowic, Przybysławic, Wyszmontowa, Czachowa, Julianowa, Glinian, Sobótki. Wieńce wykonali także zespół "Ożarowiacy", zespół "Nowianecki" oraz Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Ożarów. Ważnym momentem dożynkowego święta było przekazanie chleba burmistrzowi Marcinowi Majchrowi, którym dziewczynki ubrane w ludowe stroje częstowali gości. Wśród nich byli: poseł Sławomir Kopyciński, Andrzej Błajszczak i Józef Grabowski- radni sejmiku, przewodniczący Rady Powiatu Bogusław Włodarczyk, radni Alicja Różańska Cembrowska, Krzysztof Mazurkiewicz i Bożena Kornacka, Tomasz Sobieraj członek zarządu Powiatu Opatowskiego, przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Wieczorek.

- Cieszę się, że możemy wspólnie podziękować rolnikom za ich trud. Los was nie oszczędzał - powiedział do bohaterów uroczystości burmistrz Marcin Majcher.- Zagrożenie powodziowe, które dotknęło naszą gminę, pokazało że na rolników można liczyć w każdych okolicznościach. Zebrane plony świadczą, że nie zabraknie w naszej gminie chleba. Zapewniamy, że w każdym domu będzie spożywany z wielkim szacunkiem dla rolnika. Doceniamy waszą ofiarna pracę.

Burmistrz mówił również, że samorząd gminy stara się w znaczący sposób ułatwić życie w wioskach, czego dowodem są choćby liczne inwestycje wykonane w ostatnim roku. Przypomniał o nowych drogach, kanalizacji trzech miejscowości i budowie przydomowych oczyszczalniach, która rozpocznie się niebawem.

- Potrzeby w rolnictwie dostrzegają władze powiatowe i wojewódzkie. Marszałek wraz ze starostą realizują program komasacji gruntów, w którym znalazły się miejscowości Nowe i Biedrzychów. Pan starosta złożył wniosek dotyczący przebudowy drogi powiatowej łączącej Maruszów, Dębno, Biedrzychów, Nowe. Czynione są starania o budowę betonowej drogi powiatowej z Grochocic poprzez Sobótkę i Pisary- dodał burmistrz.

O znaczeniu rolniczego święta mówił także Bogusław Włodarczyk, przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego.

- Jest mi niezwykle miło, że mogę być z państwem na tym chłopskim święcie. Trzeba chylić czoła przed olbrzymim trudem rolniczym. Po raz pierwszy od dwóch, trzech lat nie narzekamy na ceny. Narzekamy na polony, bo są niższe. Jestem jednak przekonany, że władze gminne jak i powiatowe będą robić wszystko aby ten chleb był dzielony sprawiedliwie- powiedział B. Włodarczyk.

Dożynkom towarzyszyły występy zespołów ludowych z gminy, wystawy płodów rolnych. Swoją ofertę zaprezentowały również firmy i instytucje działające na rzecz rolnictwa. Po południu goście bawili się na "Dniach Województwa Świętokrzyskiego".
/G. Misiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16025 razy,
ostatnio: 2020-05-24 11:56:12
Skomentuj artykuł:
Powrót