Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-09-27

Wizytówka Wojciechowic

II Święto Prosa

Bardzo uroczyście rolnicy z gminy Wojciechowice obchodzili Święto Prosa. Impreza przyciągnęła na miejscowy stadion prawdziwe tłumy. Wśród gości byli: Bogusław Włodarczyk -przewodniczący Rady Powiatu, Kazimierz Kotowski -opatowski starosta, władze samorządowe z ościennych gmin, radni. Nie zabrakło stoisk z rękodziełem i domowymi przysmakami.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Tomasz Wlazło i Józef Sobieraj -gospodarze święta przywitali gości i życzyli im dobrej zabawy. Zanim sceną zawładnęli artyści, władze samorządowe podkreślały, jak ważne jest to święto, nie tylko dla lokalnej społeczności.

- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w uroczystości. Mam nadzieję, że Święto Prosa na stałe wpisze się do kalendarza imprez w naszym powiecie. Byłem dumny kiedy na Targach Polagra znalazłem stoisko, na którym była promowana kasza gierczycka. Oby ten produkt był znany nie tylko lokalnie. Na pewno w jego promocji pomoże samorząd powiatowy- mówił Bogusław Włodarczyk, przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego.

Starosta Kazimierz Kotowski podziękował rolnikom za trud jaki wkładają w uprawę sztandarowego dla gminy zboża.

- Proso i kasza to wizytówka Wojciechowic- stwierdził Kazimierz Kotowski, opatowski starosta.- To dobrze, że wszyscy potrafimy mówić jednym głosem o tym co u nas jest dobre i ważne.

Zadowolenia ze swoich mieszkańców nie krył Tomasz Wlazło, wójt Wojciechowic, który podziękował rolnikom, że potrafią się dzielić z rolnikami, którzy stracili zbiory przez powódź.

- Proso może być naszym dobrem, uprawianym na dużą skalę- powiedział Tomasz Wlazło, wójt Wojciechowic.- Mamy już pierwsze sukcesy w promocji. W 2007 roku kasza jaglana trafiła dzięki Teresie Kmicickiej na listę Produktów Tradycyjnych. Dzięki temu nasi rolnicy uprawiają coraz więej prosa. Opłacalność w tym roku w uprawie prosa jest średnia. Cieszy, że coraz więcej rolników stawia na przetwórczość i skupują proso. Nadwyżki sprzedają pośrednikom. Kasza jaglana staje się coraz bardziej modna i co ważne jest bardzo zdrowa. Bardzo bym chciał, aby gmina Wojciechowice była zagłębiem uprawy prosa i produkcji kaszy. Między innymi ogranizujemy to święto.

Po oficjalnej części na scenie prezentowali się uczniowie szkół z gminy Wojciechowice oraz uczęszczający na zajęcia do miejscowego ośrodka kultury, który był odpowiedzialny za program artystyczny.

Gwiazdą Święta Prosa była ETNA.
/Jaz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19016 razy,
ostatnio: 2020-05-26 06:19:10
Skomentuj artykuł:
Powrót