Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-03-02

Pamięci najdzielniejszych

Przygotowują wrześniową uroczystość

Wyjątkowo uroczysty przebieg ma mieć 70. rocznica napaści na Polskę 1 września 1939 roku, organizowana przez Świętokrzyski Krąg Harcerski im. Bogusławy Januszówny wraz z Miejskim Centrum Kultury.
Dla noszącego imię druhny Bogusławy Januszówny Kręgu Harcerskiego w Ostrowcu Św., wydarzenia związane z pierwszymi dniami II wojny światowej mają szczególne znaczenie. Ówczesna komendantka Hufca Harcerek już 29 sierpnia 1939 roku zorganizowała na stacji kolejowej kuchnię dla przejeżdżających przez Ostrowiec transportów wojskowych, służbę pierwszej pomocy oraz przeciwpożarową. Kiedy 4 września niemieckie samoloty zbombardowały stojące na bocznicy dwa transporty wojska, to służby harcerskie jako pierwsze ruszyły z pomocą i zorganizowały transport rannych do szpitala na ul. Focha.

- Mało znany jest ten okres w długiej historii ostrowieckiego harcerstwa- mówi przewodniczący Kręgu Wojciech Starzyński.- Władze PRL zniszczyły całą dokumentację, kroniki i sztandary obu hufców. My zdołaliśmy ustalić nazwiska około 50 osób uczestniczących w akcji na dworcu kolejowym, z tego na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy jeszcze są wśród nas i mieszkają w tym mieście.

Dzielnym, młodym harcerzom ma być poświęcona uroczystość zaplanowana na 4 września, w 70. rocznicę tragicznych wydarzeń w Ostrowcu. Odbędzie się na terenie dworca kolejowego, a rozpocznie ją harcerska msza polowa. Planowane jest również odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wmurowanej w ścianę dworca i poświęcenie drugiej, która zwiśnie po zakończeniu remontu budynku Hospicjum im. Jana Pawła II, gdzie dawniej mieścił się Szpital Miejski.
/A. Śledzińska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 5259 razy,
ostatnio: 2020-07-04 16:34:19
Skomentuj artykuł:
Powrót