Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-03-02

Sukces brodawczaka i organizatorów

Wystawa gołębi rasowych i drobiu ozdobnego

Około 50 ras gołębi, w tym brodawczaka ostrowieckiego oraz kilkadziesiąt sztuk drobiu ozdobnego można było podziwiać w ubiegły weekend w hali sportowej LO nr III im. Władysława Broniewskiego.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
XXV Regionalna Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, która po wielu trudach organizacyjnych odbyła się w ubiegły weekend, dała możliwość szlachetnej konkurencji pomiędzy 40 wystawcami z dużej części Polski. Stała się także okazją do oceny aktualnego stanu hodowli gołębi rasowych i drobiu w regionie.

- Oprócz emocji wystawowych i oceny wyhodowanych ptaków ważne jest także pokazanie szerokiej publiczności, że istnieje hobby dające codzienną przyjemność przebywania wśród zwierząt. Bez tej przyjemności i zadowolenia z opieki nad ptakami nie byłoby przecież tak wspaniałych okazów prezentowanych na tej wystawie- mówi Ireneusz Ociepa, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu i Ptaków Ozdobnych, przewodniczący komitetu organizacyjnego wystawy.

I rzeczywiście, ci, którzy odwiedzili wystawę, mieli okazję przekonać się, że hodowca ptactwa ozdobnego jest nie tylko obserwatorem i opiekunem swoich pupili, ale po trosze także artystą tworzącym jak najdoskonalszego ptaka. Wśród gołębi można było podziwiać takie rasy, jak: karier, loczek, perukarz, stargardzki pulsujący, rostowski jednobarwny, różne odmiany garłacza, czylika i koroniarza, a także naszą lokalną odmianę gołębia - brodawczaka ostrowieckiego z hodowli Eugeniusza Śliwy, Mariana Borowca oraz Józefa Pomyłki. Brodawczak przyciągnął uwagę samego prezydenta miasta.

- To naprawdę piękna wystawa i jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Jest co oglądać. Widać w niej pasję i miłość do ptaków, do przyrody, czego serdecznie gratuluję hodowcom. Co mnie najbardziej zaskoczyło, to brodawczak ostrowiecki i teraz kombinuję, jak go wykorzystać do promocji naszego miasta- mówił Jarosław Wilczyński podczas zwiedzania wystawy.

Wśród drobiu ozdobnego pojawiły się m.in.: karzełek łapciaty, bantamka, bojownik malajski, brahma, cochin (duży i karłowaty), szabo oraz bażanty - królewski, złoty, diamentowy, bananowy i srebrzysty.

Wystawa połączona była z częścią konkursową. Zwycięzcą wystawy w kategorii "gołębie" został Stanisław Gryba z Tarnobrzega (74 pkt.). Drugie miejsce przypadło Ireneuszowi Ociepie (67 pkt.), trzecie - Markowi Ossowskiemu z Adamowa (64 pkt.). Na czwartej pozycji uplasował się nasz lokalny hodowca - Kazimierz Maciejski (56 pkt.), a na piątej - Ryszard Karamon z Wilkołaz (56 pkt.). W kategorii "drób" zwyciężył Andrzej Gablewski (38 pkt.), drugie miejsce zajął Włodzimierz Monte (35 pkt.), a trzecie - Andrzej Antoniewski (27 pkt.). Wszyscy zwycięzcy otrzymali medale i okazałe puchary ufundowane przez patronatów imprezy: prezydenta Jarosława Wilczyńskiego i starostę powiatu ostrowieckiego Waldemara Marka Palucha.

- Hodowla drobiu ozdobnego stała się moją pasją, od kiedy przeszedłem na emeryturę. Poświęcam się jej zaledwie od trzech lat, a ta wystawa była moją pierwszą. Chciałem się zorientować, jaki materiał hodowlany posiadam, w stosunku do innych wystawców, poza tym zależało mi na zdobyciu informacji na temat hodowli, dlatego pierwsze miejsce w kilku rasach i w całej wystawie było dla mnie wielkim zaskoczeniem. To na pewno wielkie wyróżnienie i mobilizacja na przyszłość- mówi Andrzej Gablewski.

Sądząc po frekwencji zwiedzających, w naszym mieście istnieje duże zainteresowanie tego rodzaju imprezami. Organizatorom należy życzyć kolejnych takich przedsięwzięć, szczególnie, że - jak twierdzą eksperci - zwiedzanie wystaw ptactwa ozdobnego w żadnym wypadku nie zagraża zdrowiu człowieka, a wręcz przeciwnie - może dostarczyć wielu pozytywnych wrażeń estetycznych.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6416 razy,
ostatnio: 2020-07-07 08:16:25
Skomentuj artykuł:
Powrót