Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-02-09

Jeszcze kilka słów o służbie zdrowia

Trwa nadal niedola służby zdrowia. Premier zapowiedział dalszą pracę nad tym problemem. W kilku szpitalach trwają niepokoje Jarosław, Żurawica - strajki, wymówienia głodówki…
Ten problem narasta i grozi poważnymi konsekwencjami społecznymi i zdrowotnymi. Jeden z lekarzy ze Związku Ogólnokrajowego Lekarzy ogłosił, że społeczeństwo jest "nabierane", bo zbierane pieniądze na składki zdrowotne nie są w całości przekazywane na ochronę zdrowia. Twierdzi on, że właściwie nie wiadomo, na co idą te pieniądze? Dlatego sumy na NFZ maleją. Jest to podejrzenie bardzo poważne. Pieniądze składkowe idą podobno na inne cele. Jeśli tak jest naprawdę, to rzecz staje się skandaliczna. Poprzednio planowana zamiana szpitali w spółki prawa handlowego nie przeszła w sejmie, została zawetowana. I co dalej? Czas działa na niekorzyść ludzi chorych. Czy szpitali jest w Polsce za dużo? A może pacjentów jest zbyt wielu?

Artykuł 216 Konstytucji RP postanawia - pieniądze na cele publiczne gromadzone i wydawane są w sposób określony w ustawie. Pilnować tego ma Trybunał Konstytucyjny. Nie wiem, czy jakaś ustawa pozwala wydawać pieniądze przeznaczone na NFZ na inne cele? Jeśli tak jest, to społeczeństwo powinno być o tym poinformowane.

Lekarze zainteresowani tą sprawą zapewniają, że działają nie tylko we własnym interesie, ale również dla dobra pacjentów. Zapewniają ponadto, że zgłoszą tę sprawę do Najwyższej Izby Kontroli lub nawet do prokuratury. Wyjaśnienie tej sprawy jest możliwe z dobrym skutkiem dla pacjentów i ogółu społeczeństwa. Wyjaśnienie tej sprawy może być korzystne dla naszej Służby Zdrowia.
/Jerzy Stokłosa /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6194 razy,
ostatnio: 2021-02-26 06:07:02
Skomentuj artykuł:
Powrót