Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-02-02

Poświąteczny folk

Na ludową nutę

Jedenaście zespołów folklorystycznych z naszego regionu zaprezentowało się w ubiegłą niedzielę na scenie kina "Etiuda" w ramach tegorocznego Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Przegląd Kolęd i Pastorałek w Wykonaniu Zespołów Folklorystycznych odbywa się w naszym mieście już od pięciu lat i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak twierdzi inicjator imprezy, Marian Majecki - kierownik chóru "Ad Libitum", głównym celem przeglądu jest potrzeba kultywowania bogatej tradycji ludowej, w którą wpisuje się śpiewanie kolęd.

Tegoroczny przegląd rozpoczął się prezentacją przygotowaną przez chór "Ad Libitum", chór dziecięcy "Wiolinki" oraz grupę teatralną z Miejskiego Centrum Kultury. Następnie na scenie zaprezentowało się 11 zespołów folklorystycznych, z których każdy wyśpiewał po trzy pieśni bożonarodzeniowe na ludową nutę.

Wszystkim występom bacznie przyglądało się jury w składzie: Marzena Urban - Żelazowska - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadowiu, Jerzy Walczyk - kierownik zespołu "Bałtowianie" oraz Klaudia Fałdrowicz - redaktor "Wiadomości Świętokrzyskich". Oceniano zarówno walory muzyczne, jak i stroje, dobór repertuaru, a także ogólną prezentacją sceniczną zespołów. A ta była bardzo barwna. Członkowie każdego z zespołów wystąpili w pięknych, kolorowych strojach, a kolędy przez nich śpiewane przypomniały oryginalną gwarę świętokrzyską. Wśród wykonawców znalazły się prawdziwe perełki i to właśnie im przypadło zaszczytne pierwsze miejsce. Wielopokoleniowy zespół "Linowianki" z 5-pięcioletnią solistką Kasią urzekł jury wykonaniem a capella trzech pastorałek: "Hej, hej, hej weselmy się!", "Gwołtu, gwołtu pastuszkowie" oraz "Przez góry i lasy". Należy podkreślić, że zwycięzcy zaprezentowali się na scenie w oryginalnych strojach ludowych sprzed 150 lat, wyciągniętych z kufra prababci.

Drugie miejsce zajął zespół z Domu Kultury w Zawichoście, natomiast trzecie - zespół "Szwarszowianki" i zespół "Chmielowianki". Ponadto jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia - dziecięcemu zespołowi wokalno - tanecznemu "Bławatki" oraz zespołowi "Stocaneczka" ze Stoków Dużych.

- Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy. To naprawdę pocieszające, że tyle zespołów kultywuje nasze regionalne tradycje i że wśród ich członków jest młodzież, a nawet dzieci - mówiła przewodnicząca jury Marzena Urban - Żelazowska. - To ważne, by nasza bogata kultura ludowa była kultywowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Organizatorem V Przeglądu Pieśni i Pastorałek w Wykonaniu Zespołów Folklorystycznych było Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św., a całość imprezy poprowadziła Bożenna Majewska.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 5986 razy,
ostatnio: 2021-03-01 02:50:06
Skomentuj artykuł:
Powrót