Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-02-09

To już dziesięć lat minęło!

IX Plebiscyt na Sportowca i Trenera Roku

Życzenia ostrego, ale obiektywnego pióra i samych dobrych wiadomości towarzyszyły całonocnej zabawie, która w sobotę zaakcentowała 10 lat od pojawienia się na rynku "Wiadomości Świętokrzyskich". Jak co roku karnawałowe szaleństwo było okazją do podsumowania IX już Plebiscytu na Sportowca i Trenera Roku 2008. Jego wyniki można uznać za niespodziankę, gdyż w rankingu Czytelników króluje młodość, a dwa największe trofea powędrowały w ręce Justyny Hampel i jej trenera Macieja Hampela już po raz trzeci.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Pod koniec ubiegłego roku redakcja sportowa "Wiadomości Świętokrzyskich" po raz dziewiąty zaprosiła Czytelników do zabawy i wyboru najlepszych ich zdaniem sportowców i trenerów minionego roku. Sportowa Gala, tym razem zorganizowana w "Zajeździe Pod Różą", zgromadziła nie tylko sportowców, trenerów i ich gości, ale również osoby na co dzień współpracujące z naszą gazetą. Była bowiem połączona z obchodami 10- lecia działalności "Wiadomości Świętokrzyskich".

Goście nie zawiedli i tłumnie zjawili się, by razem z nami świętować minioną dekadę. Nie zabrakło posła Zbigniewa Pacelta, przewodniczącego zarządu Związku Powiatów Polskich starosty opatowskiego Kazimierza Kotowskiego, starosty ostrowieckiego Waldemara M. Palucha i jego zastępcy Andrzeja Kryja, przewodniczącego Rady Powiatu Opatowskiego Bogusława Włodarczyka, wiceprezydenta Ostrowca Św. Jarosława Górczyńskiego, radnego Sejmiku Wojewódzkiego Józefa Grabowskiego, radnych powiatu ostrowieckiego Zdzisława Kałamagi i Roberta Minkiny. Obecni byli: burmistrz Opatowa- Krystyna Kielisz, Ćmielowa- Jan Kuśmierz, Kunowa- Ireneusz Ożdżyński i Ożarowa- Marcin Majcher, wójtowie gmin: Bodzechów- Jerzy Murzyn, Waśniów- Krzysztof Gajewski, wicewójt Bałtowa Piotr Dasios, wójt Tałowa Leszek Wąsik.

- Urodziny obchodzi się w gronie przyjaciół i my też dzisiaj jesteśmy w gronie przyjaciół- przywitał naszych gości redaktor naczelny Waldemar Frańczak tuż po oficjalnym rozpoczęciu, zaakcentowanym występem Michaliny Madetko i Pauliny Kaczor, utalentowanych podopiecznych Ryszarda Góry.

Waldemar Frańczak przypomniał, że "Wiadomości Świętokrzyskie" powstały w 1999 r., a pierwszy numer ukazał się dokładnie 1 marca. Wydawcą gazety jest spółka Informacja i Wiedza spółka z o.o. Organizatorem redakcji był Zbigniew Tyczyński. Od początku gazeta ukazywała się dwa razy w tygodniu, w poniedziałek i piątek. Wkrótce wydanie piątkowe zostało poszerzone o "Extra Wiadomości Świętokrzyskie" (specjalny dodatek m.in. z programem telewizyjnym). W styczniu 2001 roku "Extra Wiadomości Świętokrzyskie" zostały zastąpione kolorowym "Tele Programem", a od stycznia 2004 r. "Wiadomości" zostały tygodnikiem, ukazującym się w poniedziałki.

Początkowo gazeta miał nazywać się "Kurier Ostrowiecki", ale tytuł nie został zarejestrowany, gdyż nazwa "kurier" była już zastrzeżona. Stąd zmieniono nazwę na "Wiadomości Świętokrzyskie".

Nie zabrakło na sobotniej gali pierwszego redaktora naczelnego Zbigniewa Tyczyńskiego, podobnie jak innych dziennikarzy, którzy przyczynili się do założenia "Wiadomości Świętokrzyskich"- Roberta Cedro, Grzegorza Ćwikły (LTVK "Krzemionki") i Janusza Romanowskiego (TL Telkonet).

Wśród obecnych znaleźli się również nasi przyjaciele z innych mediów- redaktor naczelna Telewizji Lokalnej Telkonet Agnieszka Cybulska, redaktor naczelny TL "Krzemionki" Robert Cedro, szef oddziału ostrowieckiego "Echa Dnia" Mirosław Rolak oraz prezesi wydawnictwa "Starpress" ze Starachowic Piotr Krysiak i Jarosław Babicki. Nie zawiedło wielu reprezentantów jednostek i organizacji, z którymi "Wiadomości" współpracują od lat.

- Logo gazety zostało wymyślone przez nieżyjącego już artystę Kazimierza Bąka- przypomniał Zbigniew Tyczyński.- Kiedy w wyrazie "Wiadomości" zobaczyłem dwa niebieskie koła, zapytałem go, co one oznaczają. Odpowiedział, że to są oczy, które patrzą, obserwują wszystko, co dzieje się dookoła.

O udanych obserwacjach i trafionych informacjach mówili też inni zabierający głos goście. Starostowie Waldemar M. Paluch i Kazimierz Kotowski dziękowali za zaangażowanie w sprawy lokalnych samorządów, wiceprezydent Jarosław Górczyński prosił, by dziennikarskie szpile były wbijane tylko w celach leczniczych, jak akupunktura. Przedstawiciele wydawnictwa "Starpress" Piotr Krysiak i Jarosław Babicki odczytali wiersz:

Kto tak mądrze informuje jakby zjadł rozumy wszystkie?

Nie gazeta żadna to lecz- Wiadomości Świętokrzyskie !

Gdzie znajdziecie informacje z wszystkich wiosek okolicznych?

Nie w gazecie, nie w dzienniku, w Wiadomościach Świętokrzyskich

Kto dostarczy Wam sensacji i relacji z codzienności

Żadne słowo, żadne echo... Świętokrzyskie Wiadomości

Każdy kto choć raz przeczyta Wiadomości Świętokrzyskie

To na wieki mu się staną ulubione, sercu bliskie.

Nałóg to najzdrowszy, gdy co tydzień bierzesz w gości

Kolorowe, pełne newsów Świętokrzyskie Wiadomości

A gdy już przeczytasz całe Świętokrzyskie Wiadomości

Możesz w nie zawinąć śmieci, obierzyny, ryby z ości...

Więc kupujcie papierowe Wiadomości Świętokrzyskie,

Bo to medium na łeb bije pozostałe media wszystkie!

"Wiadomości" nie tylko otrzymywały prezenty, ale również same rozdały okolicznościowe upominki. Otrzymali je patroni plebiscytu poseł Zbigniew Pacelt, starosta Waldemar M. Paluch i wiceprezydent Jarosław Górczyński oraz sponsorzy: starosta opatowski Kazimierz Kotowski, przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego Bogusław Włodarczyk, burmistrz Kunowa Ireneusz Ożdżyński, burmistrz Ożarowa Marcin Majcher, radny Sejmiku Wojewódzkiego Józef Grabowski, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego Zdzisław Kałamaga, wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn, prezes Stowarzyszenia "Samorządność i Przedsiębiorczość" Robert Minkina, prezes Stowarzyszenia Młodych Ostrowczan Paweł Celebański, Stanisław Bobkiewicz i Wojciech Cholewiński- właściciele Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "Hutnik", Zbigniew Grombka z SSA KSZO Ostrowiec, z którego rąk redaktor naczelny odebrał puchar, tym razem dla redakcji, prezes PKS w Ostrowcu Św. S.A. Stanisław Wodyński, Piotr Lichota, właściciel Centrum Dystrybucji Mięsa i Wędlin "Publima", Maciej Wiśniewski ze Szkoły Językowej YES, Alicja Klus ze Szkoły Językowej OK!, Marek Wiecheć z firmy "Markmed", Tomasz Miśkiewicz z firmy TBM Snack, Mirosław Pietrzyk- prezes Świętokrzyskiej Izby Gospodarczej, Andrzej Biesiada z PHU Signal, Maciej Sindalski z firmy InfoNetsc.pl - Komputery Internet Multimedia, Jarosław Muszyński z hurtowni "Venus" w Opatowie, Zdzisław Szostak- prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowcu Św.

Pierwszą część wieczoru zakończył pokaz tańca fitness w wykonaniu Justyny Jedlikowskiej, reprezentantki Polski w tej dyscyplinie.

Drugą część rozpoczął dynamiczny taniec w wykonaniu dziewcząt ze Studia Tańca "Progress" Edyty Wilk. I w tym rytmie rozdane zostały puchary i nagrody dla najpopularniejszych wśród Czytelników "Wiadomości" sportowców i trenerów roku 2008.

Na początek wręczono dwie indywidualne nagrody. Puchar i tytuł Fair Play ufundowane przez Stowarzyszenie Młodych Ostrowczan otrzymał Bogusław Rachlewicz- piłkarz KSZO, w latach 40.i 50. ubiegłego wieku, szkoleniowiec, wychowawca wielu pokoleń ostrowieckich piłkarzy.

Nagrodę indywidualną, za wyjątkową postawę sportową i wielką determinację, którą ufundował poseł Zbigniew Pacelt, odebrał pływak w kategorii masters Józef Różalski, który podjął się wyzwania zdobycia 80 medali na 80-lecie KS KSZO.

Wyniki plebiscytu jak zawsze rozpoczęto od prezentacji laureatów w kategorii Trener Roku. Miejsce trzecie zajął Eugeniusz Cioch- szkoleniowiec pięściarzy KSZO, którego podopieczni odnoszą sukcesy w regionie, występują także gościnnie w barwach klubów startujących w lidze juniorów. Nagrodę wręczył mu wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn.

Miejsce drugie przypadło Grzegorzowi Kępie- trenerowi klubu "Black &White", wychowawcy reprezentantów Polski Justyny Jedlikowskiej (fitness gimnastyczny) i Macieja Bańcera (trójbój siłowy). Nagrodę dla niego ufundowała spółka "Informacja i Wiedza", wydawca tygodnika "Wiadomości Świętokrzyskie", a wręczyła ją wiceprezes Gabriela Misiewicz.

Po raz trzeci z rzędu tytuł Trenera Roku otrzymał Maciej Hampel, trener pływaków KSZO, m.in. laureatów plebiscytu Justyny Hampel, Rogera Kuranta i Donaty Kilijańskiej, którego podopieczni z każdej ważnej imprezy przywożą mistrzowskie medale. Nagrodę wręczył mu starosta opatowski Kazimierz Kotowski.

W kategorii Sportowiec Roku nagrodzono dziesięć osób. Miejsce 10 zajął Radosław Barański- pięściarz KSZO, najlepszy zawodnik okręgu w wadze 75 kg rocznika 1991, zwycięzca Memoriału im. Bronisława Kubickiego w Ostrowcu Św. oraz Memoriału im. Jana Króla w Starachowicach. Nagrodę ufundował burmistrz Ożarowa Marcin Majcher.

Na miejscu 9 znalazł się Daniel Wosik- lekkoatleta UMKS Ostrowia, wicemistrz Polski w biegu górskim w stylu anglosaskim, zwycięzca wielu biegów krajowych i międzynarodowych, reprezentant Polski. Nagrodę dla niego ufundował burmistrz Kunowa Ireneusz Ożdżyński, a odebrał ją brat laureata, Wojciech.

Ósme miejsce przypadło debiutantowi w naszym plebiscycie- Maciejowi Bańcerowi z klubu Black&White, wicemistrzowi Polski juniorów młodszych, który już po roku treningów otrzymał powołanie do kadry narodowej w trójboju siłowym. Nagrodę ufundował i wręczył prezes PKS Ostrowiec Stanisław Wodyński.

Na miejscu 7 sklasyfikowana została Donata Kilijańska- wielokrotna medalistka mistrzostw Polski 13-latków w pływaniu, zawodniczka KSZO Ostrowiec. Odebrała nagrodę z rąk radnego Rady Powiatu Ostrowieckiego Zdzisława Kałamagi.

Miejsce 6 przypadło Iwonie Kosiorowskiej, siatkarce AZS KSZO, najbardziej doświadczonej zawodniczce w zespole i jednej z najlepszych środkowych w I lidze. Nagrodę dla niej ufundował radny sejmiku wojewódzkiego Józef Grabowski.

Na miejscu 5 znalazł się Krystian Kanarski- piłkarz KSZO, wychowanek tego klubu i kapitan zespołu, a także jeden z jego najskuteczniejszych i najlepszych zawodników. Odebrał nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie "Samorządność i Przedsiębiorczość", a wręczył ją Robert Minkina.

Miejsce 4 zajął Roger Kurant- zawodnik KSZO Ostrowiec, wielokrotny medalista mistrzostw Polski 14-latków w pływaniu. Nagrodę ufundował i wręczył mu Marek Wiecheć, właściciel firmy "Markmed" oraz rehabilitant nie tylko ostrowieckich pływaków.

Najniższe miejsce "na pudle" w tym roku przypadło Annie Skrzypczak, szachistce ostrowieckiego klubu "Hetman:, srebrnej medalistce Mistrzostw Polski Juniorów i zwyciężczyni wielu ogólnopolskich turniejów. Jej wielkim ubiegłorocznym sukcesem był remis w partii z mistrzem świata Anatolijem Karpowem. Nagrodę dla zdobywcy 3 miejsca ufundował przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego Bogusław Włodarczyk.

Justyna Jedlikowska, której pokaz tańca fitness zachwycił gości, znalazła się na miejscu drugim, a laureatką plebiscytu została po raz pierwszy. Jest zawodniczką klubu Black&White, reprezentantką Polski w fitnessie gimnastycznym, uczestniczką mistrzostw świata. Ma na koncie również tytuł wicemistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi leżąc. Otrzymała nagrodę ufundowaną przez prezydenta Ostrowca Św. Jarosława Wilczyńskiego, a wręczoną przez wiceprezydenta Jarosława Górczyńskiego.

Po raz trzeci z rzędu tytuł Sportowca Roku przypadł tej samej osobie- Justynie Hampel. Najbardziej utytułowana ostrowiecka zawodniczka wywalczyła w minionym roku siedem złotych medali w kategorii seniorów i juniorów w pływaniu, jest reprezentantką Polski i stypendystką Ministra Edukacji Narodowej. Nagrodę wręczył jej starosta ostrowiecki Waldemar Marek Paluch.

Po chwili dla fotoreporterów przyszedł czas na jubileuszowy tort oczywiście w kształcie gazety, a potem parkietowe szaleństwa przy muzyce zespołu "Avista", do których gości wcale nie trzeba było specjalnie namawiać.
/A. Śledzińska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6635 razy,
ostatnio: 2021-02-26 15:57:06
Skomentuj artykuł:
Powrót