Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2008-12-15

Nie wszystkie gołębie wracają

Sezon lotów podsumowany

Członkowie ćmielowskiej sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych podsumowali w piątek sezon lotowy 2008. Najlepsi otrzymali puchary i dyplomy.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Działający od ponad półwiecza oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Ostrowcu Św., ma od pięciu lat aktywnie działającą sekcję w gminie Ćmielów. Skupia ona ponad 40 hodowców gołębi pocztowych z tej gminy, a także sąsiednich gmin Ożarów i Wojciechowice.

- Trzeba uczciwie powiedzieć, że pomysłodawcą i założycielem naszej sekcji był obecny sekretarz Andrzej Abramczyk- mówi prezes sekcji Andrzej Surmański.- W 2003 roku wyszedł z taką inicjatywą i w czasie reorganizacji oddziału w Ostrowcu Św., postanowiliśmy stworzyć własny odłam.

W miniony piątek hodowcy gołębi zrzeszeni w sekcji spotkali się, by podsumować zakończony już sezon lotowy 2008. Jak sami twierdzą, hodowla gołębi, przygotowanie ich do startów, a potem koordynowanie lotów, nie jest sprawą łatwą. Często zdarza się, że te najlepsze ptaki gubią się po drodze i nie wracają do domów. Dobrze, jeśli uczciwy hodowca gdzieś na drugim końcu Polski powiadomi prawowitego właściciela o tym, że zguba przyleciała do niego.

- Wszyscy jesteśmy po prostu miłośnikami- mówi jeden z hodowców Mirosław Chlewicki.- Trzeba do tego dużo pracy i determinacji, ale hodowla gołębi sprawia wielką przyjemność. Tym większą, jeśli można je pokazać na wystawach regionalnych czy ogólnopolskich, a nawet olimpiadzie, w której ja też przed laty miałem okazję uczestniczyć. Do ostrowieckiego oddziału należę już ponad 30 lat.

Mirosław Chlewicki otrzymał w piątek specjalny puchar ufundowany przez burmistrza Jana Kuśmierza, dla najlepszego hodowcy z gminy Ćmielów.

- Sport to nie tylko piłka nożna i siatkówka, ale także hodowla i loty gołębi pocztowych. To nie jest łatwe, a wyników nie da się kupić- mówił uczestniczący w spotkaniu burmistrz Jan Kuśmierz.- Trzeba do tego pracy, doświadczenia i czasu. Cieszę się, że są osoby w naszej gminie udało się stworzyć sekcję, która promuje nasze miasto.

W kategorii Open I lotów gołębi dorosłych puchary dla mistrzów odebrali Zbigniew Skórski, Robert Romanowski, Dorota i Andrzej Surmańscy. Przodownikami są: Mirosław Chlewicki, Andrzej Chrzanowski, Mariusz Masternak, Andrzej Targowski, Marcin i Wojciech Bedla, Zbigniew Soja, Karol Kończyk.

Kategoria Open II gołębi dorosłych: mistrzowie- Zbigniew Skórski, Robert Romanowski, Andrzej Chrzanowski, przodownicy- Dorota i Andrzej Surmańscy, Mirosław Chlewicki, Mariusz Masternak, Andrzej Targowski, Karol Kończyk, Marcin i Wojciech Bedla, Jan Oraniec.

Kategoria Open I w lotach gołębi młodych: mistrzowie- Dorota i Andrzej Surmańscy, Robert Romanowski, Paweł Wąsik, przodownicy- Sławomir Lipiec, Karol Kończyk, Andrzej Chrzanowski, Andrzej Targowski, Tadeusz Pięta, Henryk Beczek, Zbigniew Soja.

Kategoria Open II w lotach gołębi młodych: mistrzowie Dorota i Andrzej Surmańscy, Andrzej Chrzanowski, Karol Kończyk, przodownicy- Paweł Wąsik, Robert Romanowski, Sławomir Lipiec, Andrzej Targowski, Tadeusz Pięta, Stanisław Kiljański.

Puchary za loty zagraniczne gołębi dorosłych, ufundowane przez burmistrza gminy otrzymali: Zbigniew Skórski, Robert Romanowski, Dorota i Andrzej Surmańscy.
/A. Śledzińska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6605 razy,
ostatnio: 2020-04-06 16:28:17
Skomentuj artykuł:
Powrót