Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-05-04

Dzień Ziemi w Ostrowcu

W trosce o naszą planetę

Przez cały kwiecień w Ostrowcu organizowane były różne akcje, konkursy i apele związane z obchodami Dnia Ziemi. W obchody tego święta włączyły się szkoły, przedszkola, rady osiedli oraz Urząd Miasta.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Szukają rady na odpady

W Urzędzie Miasta podsumowano gminny etap wojewódzkiego konkursu plastycznego "Szukamy rady na odpady". Konkurs skierowany był dla dzieci i młodzieży. Jego celem było zachęcanie do uczestnictwa w działaniach mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji naturalnego ekosystemu leśnego.

Na konkurs wpłynęło 57 prac ze wszystkich gminnych placówek oświatowych. W kategorii dzieci od 6 do 9 lat jury konkursowe przyznało I miejsce Angelice Nierubiec (PSP nr 5), II miejsce - Weronice Mazur (PP nr 16), a III miejsce Filipowi Chmielewskiemu (PSP nr 5). W kategorii dzieci od 10 do 12 lat, pierwsza nagroda powędrowała do Julii Bąk (PSP nr 3), druga - do Aleksandry Rutkowskiej (PSP nr 11), a trzecia - do Krystiana Różyckiego (PSP nr 8). W kategorii od 13 do 15 lat, I miejsce zajął Damian Jaguszewski (PG nr 3), II miejsce zajął Mateusz Waszka (PG nr 3), a III miejsce - Cezary Kopiński (PG nr 2).

Prace laureatów zostaną przekazane do Wydziału Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowcu, gdzie został przeprowadzony powiatowy etap konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu etapu wojewódzkiego odbędzie się 24 maja.

Apel ekologiczny przedszkolaków

W wielu przedszkolach odbyły się apele ekologiczne. Przedszkolaki z PP nr 21 w tym dniu pod opieką nauczycielek: Doroty Warych, Małgorzaty Mazur-Nowakowskiej, Marzeny Kowalskiej i Anny Siewierskiej uczestniczyły w "Zielonym balu na wiosennej łące".

W tym dniu salę ozdobiły wiosenne elementy. Przedszkolaki poprzebierały się za żabki, bociany, pszczółki, motyle i biedronki.

- Korowód taneczny otwierający bal poprowadziła Zielona Wróżka. Przy dźwiękach piosenek z repertuaru M. Jeżowskiej takich, jak "SOS dla Ziemi", "My chcemy grać w zielone" odbywały się wesołe tańce - mówi Marzena Kowalska.

Chwile wytchnienia wypełniły zabawy i konkursy: taniec z balonami, wyścig owadów na zielonej łące z wykorzystaniem chusty animacyjnej, "Polowanie na zielone. Bal zakończył się "Żabingiem" - tańcem prowadzonym przez grupę "Żabek".

Podobne apele odbyły się też w PP nr 16.

Posprzątali Denków

Do obchodów Dnia Ziemi włączyli się także mieszkańcy Denkowa, którzy przy współpracy ze swoją Radą Osiedla i Publiczną Szkołą Podstawową nr 9 zorganizowali akcję sprzątania Ziemi.

- Z grupą dzieci i nauczycielami wybraliśmy teren, który posprzątamy. Co roku tych śmieci jest sporo, a dzieci chętnie uczestniczą w akcji. Dodatkowo z jedną z firm z Sandomierza zorganizowaliśmy odbiór starego sprzętu i opon - mówi Robert Steczkowski, wiceprzewodniczący RO "Denków".

Dzieci w podziękowaniu za udział w akcji otrzymały słodki poczęstunek. Z kolei reszta uczniów PSP nr 9 miała okazję wziąć udział w apelu ekologicznym "Los Ziemi zależy od nas samych" i w konkursie plastycznym. Dla młodszych dzieci przygotowano prezentację multimedialną.

Zadbają o środowisko

Podobnie jak miało to miejsce w zeszłym roku, również w miesiącach wiosenno-letnich Remondis przeprowadzi na terenie Ostrowca akcję zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jedną z okazji do oddania zużytych urządzeń będą dwa pikniki ekologiczne, które odbędą się na przełomie maja i czerwca w dwóch ostrowieckich przedszkolach.

Piknik na Mokotowie

Nauczyciele z ostrowieckich szkół oraz młodzież skupiona w Inicjatywie Młodzieżowej wspólnie włączyli się do centralnych obchodów Światowego Dnia Ziemi.

- Był to już czwarty wyjazd na ogólnopolskie obchody Dni Ziemi. Impreza miała na celu podniesienie świadomości ekologicznej jej uczestników, a także miała zwrócić uwagę na problem zmiany klimatu oraz segregacji odpadów. Pozyskaliśmy dużą ilość materiałów edukacyjnych, które zostały przekazane do placówek oświatowych. Część z nich posłuży jako nagrody, które zostaną rozdane podczas plenerowych imprez edukacyjnych organizowanych przez Urząd Miasta - mówi Sergiusz Olejniczak, koordynator Centrum Edukacji Ekologicznej UM.

Podczas warszawskiego "pikniku" młodzież i nauczyciele odwiedzili liczne stoiska, biorąc udział w warsztatach, pokazach, prezentacjach oraz konkursach, reprezentując przy tym Ostrowiec. Uczestniczyli też w spotkaniu z Prezesem Fundacji Nasza Ziemia Mirą Stanisławską-Meysztowicz oraz Prezesem Klubu Gaja - Jackiem Bożkiem.

- Dzień Ziemi jest wydarzeniem na skalę ogólnokrajową i każdego roku skupia uwagę coraz większej liczby uczestników, którym bliska jest tematyka ochrony środowiska. Impreza ta ze względu na swój masowy wymiar jest skutecznym nośnikiem idei propagowania inicjatyw proekologicznych i zrównoważonego rozwoju - dodał Sergiusz Olejniczak.
/ K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 23439 razy,
ostatnio: 2020-09-23 09:57:15
Skomentuj artykuł:
Powrót