Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-06-07

Procesje przeszły ulicami

Uroczystość Bożego Ciała w Ostrowcu i Opatowie

Tradycja uroczystości Bożego Ciała powstała w XIII wieku. Jednak dopiero sto lat później został wprowadzony zwyczaj chodzenia z procesją błagalną. Obchodząc wówczas pola, które chciano oddać pod opiekę Boga, zatrzymywano się w czterech miejscach, nawiązujących do czterech stron świata. W każdym miejscu odczytywano fragment ewangelii i błogosławiono Najświętszym Sakramentem.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W Polsce najwcześniej uroczystość Bożego Ciała została wprowadzona w diecezji krakowskiej - w 1320 roku. Po soborze trydenckim procesja przybrała charakter bardziej tryumfalny, była znakiem zwycięstwa nad herezjami.

Również i w tym roku wierni z Ostrowca i Opatowa przeszli ulicami miast w uroczystej procesji. W Ostrowcu z każdej parafii wyruszyła oddzielna procesja. Tradycyjnie w procesji razem z wiernymi i służbą liturgiczną wzięły udział działające przy kościołach grupy religijne. Na terenie każdej z parafii wierni przygotowali cztery ołtarze, przy których wspólnie modlili się. Nie zabrakło też dzieci sypiących kwiaty.

W procesji w Opatowie wzięło udział około 1200 osób. Tym razem wierni po mszy świętej przeszli z kolegiaty św. Marcina do klasztoru oo. Bernardynów, modląc się przy czterech ołtarzach. Uroczystości uświetniła Opatowska Orkiestra Dęta oraz jeden poczet sztandarowy.

Z obchodami Bożego Ciała i oktawy wiązały się także liczne wierzenia i obrzędy ludowe. Skierowane były one głównie przeciwko burzom, które są częste o tej porze roku. Wierzono powszechnie, że zielone gałązki brzozowe z ołtarzy mają niezwykłą moc magiczną i dobroczynną. Po przejściu procesji masowo je obłamywano, zbierano z ołtarza i przynoszono do domu. Miały chronić domowników przed całym złem. Zwyczaj ten jest kontynuowany i wielu wiernych wróciło w czwartek z procesji do domów z gałązkami brzozowymi.
/K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17739 razy,
ostatnio: 2020-09-23 21:40:26
Skomentuj artykuł:
Powrót