Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-03-01

Biskup spotkał się z harcerzami

Dzień Myśli Braterskiej 2010

Harcerze z powiatu ostrowieckiego i opatowskiego uroczyście obchodzili Dzień Myśli Braterskiej. Odprawionej z tej okazji mszy św. w kościele p.w. Matki Boskiej Saletyńskiej przewodził ks. biskup Kazimierz Nitkiewicz.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Dzień Myśli Braterskiej to święto harcerskiej przyjaźni. Obchodzą go harcerze i skauci na całym świecie. Idea ustanowienia tego święta zrodziła się w 1926 roku na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek. Obchodzone jest 22 lutego, a więc w dniu rocznicy urodzin założyciela skautingu - Roberta Baden-Powella. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z biegiem lat do obchodów dołączyli również inni skauci.

- Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. Obchodzimy go 22 lutego, każdego roku, ale ze względu na wizytę biskupa, przenieśliśmy jego obchody na 23 lutego - wyjaśnia Robert Rogala, komendant ostrowieckiego hufca.

Ostrowieckie obchody Dnia Myśli Braterskiej rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, z udziałem dziekana Zbigniewa Wiatrka oraz Komendanta Chorągwi Kieleckiej ZHP hm. Dariusza Bińczaka. W uroczystości uczestniczyli harcerze skupieni w hufcu ostrowieckim i opatowskim oraz wierni.

W homilii biskup nawiązał do swojej przynależności do skautingu i działalności ze skautami włoskimi.

Wtorkowe uroczystości zbiegły się również z 65. rocznicą śmierci phm. Wincentego Frejlichowskiego, które prawie całe życie poświęcił harcerstwu i pomocy innym. W czasie II wojny światowej znalazł się w obozie koncentracyjnym, gdzie pełnił służbę ludziom i Bogu. Uznano go za osobę świętą i pozwolono wystawić jego ciało po śmierci. Więźniom udało się zdjąć gipsowy odlew jego twarzy, w którym ukryli kostkę z odciętego palca, jako relikwię. W 1999 r. druh Wincenty Frejlichowski został beatyfikowany przez Jana Pawła II. Wtedy też stał się patronem polskich harcerzy, nauczycielem szlachetności, orędownikiem pokoju i pojednania.

- Harcerstwo, do którego błogosławiony należał od swoich młodzieńczych lat, pomogło mu odkryć powołanie do kapłaństwa, a także ukształtować postawę służby, której dał szczególne świadectwo w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zmarł 23 lutego 1945 r. Pomagając innym więźniom zaraził się tyfusem, co stało się przyczyną jego śmierci. Pozostał w ten sposób wierny Chrystusowi i ideałom harcerskim, których fundamentem jest Ewangelia. Życzę wam, abyście w codziennym życiu pielęgnowali nieustannie ideały braterstwa i służby - stwierdził biskup Kazimierz Nitkiewicz.

Na pamiątkę spotkania ks. biskup Krzysztof otrzymał od harcerzy piękny krzyż harcerski wyhaftowany przez jednego z uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, pod czujnym okiem instruktora Tomasza Taborskiego oraz książkę o dziejach harcerstwa ostrowieckiego wydaną z okazji I Zlotu Instruktorów Seniorów "Łysica-Płomień".

Po mszy św. harcerze z drużyny IGNIS z druhem pwd. ks. Sławomirem Brzeskim przedstawili inscenizację życia i śmierci poświęconą patronowi harcerzy. Trzy osoby złożyły też przyrzeczenie harcerskie.
/K. Tomala, K. Fałdrowicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 22159 razy,
ostatnio: 2022-07-06 21:05:35
Skomentuj artykuł:
Powrót