Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-03-18

Język trzech teatrów

W ramach Tygodnia Kultury Języka

Uczniowie ostrowieckich szkół podstawowych uczestniczyli w wykładzie i warsztatach poświęconych teatrowi i sztuce aktorskiej, które poprowadził znany kielecki filmoznawca, Andrzej Kozieja. Spotkanie odbyło się w ramach XVIII Tygodnia Kultury Języka Polskiego.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Co roku nasze miasto włącza się w obchody Tygodnia Kultury Języka Polskiego, imprezy organizowanej m.in. przez Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Szczególny udział w popularyzacji polszczyzny ma PSP nr 7, gdzie odbywają się różnorodne zajęcia, wykłady, odczyty, konkursy, spotkania ze znanymi ludźmi.

Wzorem lat ubiegłych, dyrekcja szkoły i jej uczniowie postanowili po raz trzeci zaprosić pracownika naukowego UJK - Andrzeja Kozieję, który tym razem wygłosił wykład pt. "Język trzech teatrów". Nie były to jednak suche fakty. Uczniowie wszystkich ostrowieckich podstawówek, zgromadzeni w czwartek w sali widowiskowej kina "Etiuda" mieli okazję poczuć się, jak prawdziwi aktorzy. Wybitny kielecki filmoznawca zapraszał dzieci na scenę i wspólnie z nimi zapoznawał pozostałych ze sztuką gry aktorskiej, teatralnymi definicjami i ciekawostkami. Zaczęło się oczywiście od greckich komedii i tragedii. Razem konstruowano prototyp aktora i konfrontowano go ze współczesnym. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą odpowiadając często na bardzo trudne pytania. Motywacją do aktywności były atrakcyjne nagrody, hojnie rozdawane przez gościa.

Andrzej Kozieja mówił także o budowaniu scenicznego nastroju, odpowiednim oświetleniu, symbolice kolorów i aktorskiej kreacji.

Kolejna lekcja w kinie z pewnością przyniosła pozytywne wrażenia, a ostrowiecka młodzież zdobyła ciekawe i ważne informacje, dzięki którym widowisko teatralne będzie teraz lepiej, mądrzej i wnikliwiej odbierane.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 22155 razy,
ostatnio: 2022-01-23 19:45:36
Skomentuj artykuł:
Powrót