Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-04-26

Mocne wejście kina plenerowego

Stare filmy i dobra muzyka

Plenerowy pokaz filmu "Mocny człowiek" z 1929 r. zainauguruje projekt realizowany przez Miejskie Centrum Kultury pod nazwą "Seans nocy letniej". Do mocnego kina zagrają mocni ludzie - Maciej Maleńczuk, Tuta i Rutkowski Super Trio.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
30 kwietnia na dziedzińcu dawnego browaru Saskich odbędzie się premierowa projekcja w ramach kina plenerowego MCK. Amatorzy obrazów zarejestrowanych kilkadziesiąt lat temu na czarno - białych taśmach będę mogli obejrzeć "Mocnego człowieka" w reżyserii Henryka Szaro. A jeszcze 10 lat temu sądzono, że nikt nigdy go nie zobaczy - wszystkie kopie filmu zaginęły bądź zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej i dopiero w 1997 roku odnaleziono go w Królewskim Archiwum Filmowym w Brukseli!

"Mocny człowiek" to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego, a zarazem jeden z najlepszych polskich filmów przedwojennych. To znakomita adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego ukazująca kolejne etapy moralnego upadku artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem.

W realizacji tego przejmującego dramatu wzięły udział gwiazdy ówczesnego kina, nie tylko polskiego. Tytułową rolę brawurowo zagrał Grzegorz Chmara, znany rosyjski aktor, należący do Teatru Stanisławskiego. W filmie debiutowała niemiecka aktorka Agnes Kuck, a operatorem był Włoch Giovanni Vitrotti, autor zdjęć do znanej włoskiej wersji "Quo Vadis". Po premierze w 1929 roku krytyka zachwycała się doskonałymi zdjęciami, ciekawym montażem i grą aktorską. "Mocny człowiek" był też z powodzeniem wyświetlany za granicą, co - jak się okazało kilkadziesiąt lat później - uratowało go przed całkowitym zapomnieniem.

Edycja DVD "Mocnego człowieka" jest kolekcjonerska nie tylko z nazwy. Wydany w limitowanym nakładzie trzech tysięcy płyt film oprawiony został w ekskluzywne kartonowe opakowanie. Do filmu dołączona jest 24-stronicowa książeczka z unikatowymi informacjami na temat obrazu i twórców zawierająca ich biografie, archiwalne zdjęcia oraz fragmenty przedwojennych recenzji "Mocnego człowieka".

Obraz filmu ma oryginalne proporcje 4:3 i wygląda tak, jak blisko 80-letni film powinien wyglądać - jest pełen ubytków, zarysowań i zabrudzeń.

Projekcję "Mocnego człowieka" wzmocni porcja dobrej muzyki w wykonaniu Macieja Maleńczuka, Tuty i Rutkowski Super Trio.

Seans rozpocznie się o godz. 20.30. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Siennieńskiej 54.
/K.F./

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 23655 razy,
ostatnio: 2022-07-06 23:47:44
Skomentuj artykuł:
Powrót