Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-04-19

Zjednoczeni w obliczu tragedii

Uczcili pamięć ofiar katastrofy w Smoleńsku

Mieszkańcy Ostrowca i Opatowa modlitwą, wpisami do ksiąg kondolencyjnych uczcili pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Nadzwyczajne obrady miasta i powiatu

W poniedziałkowe popołudnie w Urzędzie Miasta zebrali się radni miejscy i powiatowi, aby oddać hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Sala, w której zbiera się Rada Miasta, wypełniona była po brzegi. Oprócz radnych w sesji nadzwyczajnej wzięli też udział posłowie: Zbigniew Pacelt, Jarosław Rusiecki, starosta Waldemar Marek Paluch, wicestarosta Andrzej Kryj, prezydent Jarosław Wilczyński, wiceprezydenci: Jarosław Piotr Kopański, Jarosław Górczyński, przedstawiciel sejmiku wojewódzkiego Józef Grabowski oraz członek zarządu województwa Lech Janiszewski.

Zebrani odmówili modlitwę, którą poprowadzili księża Tadeusz Lutkowski oraz Zbigniew Wiatrek, odczytano także nazwiska wszystkich ofiar katastrofy i przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które zostało przygotowane na uroczystości w Katyniu.

Przewodniczący Rady Miasta - Mirosław Zgadzajski - odczytał kondolencje, jakie do Ostrowca przysłała Biała Cerkwia.

- W imieniu Rady Miejskiej, Komitetu Wykonawczego, radnych miejskich, mieszkańców Miasta Biała Cerkiew, a także ode mnie osobiście proszę przyjąć szczere wyrazy naszego współczucia z powodu katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli Prezydent Polski Lech Kaczyński oraz polska delegacja państwowa. Razem z Wami dzielimy ból po bezpowrotnej stracie wielu istnień ludzkich. Pamięć o nich pozostanie w naszych sercach na wieki - czytamy w liście mera Białej Cerkwi W.P. Sawczuka.

Zjednoczeni w obliczu tragedii

Tłumy wiernych zgromadziły się w poniedziałek w kolegiacie św. Michała na mszy żałobnej w intencji ofiar sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Tak jak pięć lat temu, kiedy umarł papież Jan Paweł II, tak i w ostatnich dniach ostrowczanie pokazali, że potrafią zjednoczyć się w obliczu tragedii. Podczas poniedziałkowej mszy żałobnej wspólna modlitwa w intencji tragicznie zmarłych, ich rodzin oraz w intencji ojczyzny połączyła parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, partii politycznych, placówek oświatowych instytucji i organizacji społecznych, młodzieżowych i kombatanckich oraz tłumnie przybyłych mieszkańców.

- Wiele razy gromadziliśmy się w naszej ostrowieckiej kolegiacie, ale nigdy w tak szczególnym nastroju, z sercami pełnymi smutku i bólu, łącząc się w żałobie z całym polskim narodem, wstrząśnięci tragicznym wydarzeniem z soboty 10 kwietnia - mówił z niekrytym wzruszeniem ks. prałat Tadeusz Lutkowski.

Z kolei ks. Paweł Anioł w homilii przypomniał wydarzenia sprzed 70 lat, ofiary zbrodni katyńskiej i historyczne zakłamanie wokół tamtych wydarzeń.

- Sobota 10 kwietnia ukazuje nam dalsze losy "Golgoty Wschodu". W tym dniu zginęli wszyscy, ci którzy przez tyle lat walczyli, aby Katyń miał swoje miejsce w historii i pamięci narodu. Ta śmierć sprawiła, że cały świat zwrócił uwagę na miejsce kaźni nie tylko polskich żołnierzy - stwierdził. - I znowu zginęła elita polityczna, intelektualna naszego narodu. I nasuwają się słowa śpiewane przez Czesława Niemena "dziwny jest ten świat (...)".

Nie zabrakło również wspomnień o tych, którzy często byli w ostrowieckiej kolegiacie, pośle Przemysławie Gosiewskim oraz ojcu Józefie Jońcu, prezesie Stowarzyszenia "Parafiada", który zainicjował m.in. akcję sadzenia "Dębów Pamięci".

Po nabożeństwie w asyście kilkudziesięciu pocztów sztandarowych przemaszerowano na cmentarz przy ul. Denkowskiej, pod tablicę upamiętniającą ofiary Katynia.

- Cóż powiedzieć, kiedy tyle bólu, tyle żalu, tyle trwogi? Jakie słowa znaleźć? Ta niewinna krew, która została przelana w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku, Miednoje, Kozielsku, Charkowie na Kołymie i wielu innych miejscach na tej nieludzkiej ziemi jeszcze raz 10 kwietnia 2010 roku została przywołana tragiczną śmiercią pana prezydenta i jego małżonki i wielu wspaniałych polskich obywateli. Kłamstwo katyńskie, które żyło w świecie, zostało obmyte śmiercią Prezydenta Rzeczypospolitej i jej wspaniałych obywateli- mówił poseł Rusiecki.- Jaka lekcja dla nas? Jakich odpowiedzi szukać? Co uczynić, jakim być? To zadanie dla każdego z nas. Każdy z osobna, wsłuchując się w dźwięk katyńskiego dzwonu musi odpowiedzieć na pytanie: -jaki ja mam być dla Polski od tej chwili? Ten prezydent tak niesłusznie atakowany przez wiele środowisk dał już świadectwo jak miłuje Polskę.

Poseł Jarosław Rusiecki ze łzami w oczach wspomniał również posła ziemi świętokrzyskiej Przemysława Gosiewskiego, który we wtorek 13 kwietnia obchodziłby imieniny.

- Jaki dla Ciebie Przemku jest najlepszy upominek? Modlitwa.

Po wspólnie odmówionej koronce do Bożego Miłosierdzia nastąpiło złożenie wieńców przez poszczególne delegacje, a setki ostrowczan zapaliły znicze. Uroczystości zakończyło odśpiewanie pieśni patriotyczno - religijnych.

Z obu tragedii musimy wyciągnąć naukę

Dzień po tragicznej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem pokłon zmarłym oddali włodarze powiatu opatowskiego. W kolegiacie odprawione zostało uroczyste nabożeństwo żałobne, które rozpoczęło się od zapalenia znicza przed godłem Polski przez Kazimierza Kotowskiego, opatowskiego starostę.

- Katyń 1940 i Katyń 2010 pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Krzyż obu tragedii musimy przyjąć z pokorą i wyciągnąć z nich naukę. Kwiecień jest dla Polaków bardzo szczególnym miesiącem. Pięć lat temu w wigilię Miłosierdzia Bożego zmarł przecież papież Jan Paweł II- powiedział w homilii ks. dr Michał Spociński, proboszcz parafii p.w. św. Marcina w Opatowie.

Po mszy jej uczestnicy przeszli na plac przykościelny, gdzie pod Krzyżem Misyjnym zapalono znicze i odśpiewano Apel Jasnogórski.

Apel w urzędzie powiatowym

Poniedziałek pracownicy starostwa powiatowego rozpoczęli od krótkiego apelu ku czci tragicznie zmarłych w katastrofie.

- Połączmy się w bólu z rodzinami tragicznie zmarłej pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich oraz osób im towarzyszących. W tych szczególnych chwilach bądźmy ponad podziałami i odnajdujmy to, co nas łączy. Pamiętajmy również, że wśród pasażerów samolotu prezydenckiego byli przedstawiciele województwa świętokrzyskiego. Cześć ich pamięci - powiedział starosta Kazimierz Kotowski do pracowników zebranych w sali konferencyjnej.

W holu Starostwa Powiatowego w Opatowie została wyłożona księga kondolencyjna. Przez kilka dni hołd zmarłym tragicznie oddało kilkadziesiąt osób. Jako jedni z pierwszych kondolencje złożyli ks. dr Michał Spociński- proboszcz parafii p.w. św. Marcina w Opatowie, o. Tacjan Mróz- gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Opatowie, Stanisław Łukasik- dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie wraz z młodzieżą, Halina Najmanowicz- wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 wraz z delegacją uczniów, Mirosław Adamek- dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie w Ożarowie, Grzegorz Szewczyk- komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie, Grzegorz Januchta - komendant Powiatowy Policji w Opatowie.

Do księgi wpisał się także opatowski starosta :"Wyrażam największy szacunek, smutek, żal i współczucie po stracie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Lecha Kaczyńskiego oraz Wielkich Osobistości i Wspaniałych Polaków, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku".

Harcerze pełnili służbę przed Pałacem Prezydenckim

W ubiegły czwartek ostrowieccy harcerze pełnili służbę przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. W prace porządkowe włączyli się druhny i druhowie z XIV ŚDH, drużyny "Płomienie" działającej przy PSP nr 1 oraz 41. DH "Huba".

Do Warszawy harcerze pojechali po opieką druha ks. Sławomira Brzeskiego, Dyrekcji PSP nr 1 oraz rodziców. Druhny i druhowie oddali też cześć Parze Prezydenckiej oraz udali się do Kościoła Garnizonowego, gdzie czekali na przywiezienie ciała Krajowego Duszpasterza Harcerzy.

Swój pobyt w Warszawie druhny i druhowie zakończyli oddaniem hołdu Prezydentowi na Uchodźctwie - Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Także grupa ratownicza z harcerskiego Centrum Pomocy Przedmedycznej podczas uroczystości pogrzebowych w sobotę i niedzielę pełniła służbę medyczną.

- Wyjazd harcerzy był odpowiedzią na apel Głównej Kwatery ZHP i chęcią niesienia pomocy w trudnym czasie dla Polski. Nie ma co ukrywać, że jest to wielkim zaszczytem i uhonorowaniem dotychczasowej ciężkiej pracy Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy, które zawsze pomaga w sytuacjach kryzysowych podczas uroczystości, tym razem będą to uroczystości pogrzebowe na najwyższym szczeblu- powiedział hm. Robert Rogala, komendant ostrowieckiego Hufca ZHP.

Modlitwa w ożarowskim sanktuarium

W sanktuarium w Ożarowie odbyła się msza w intencji prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i osób, które zginęły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. W uroczystym nabożeństwie wzięli udział starosta Kazimierz Kotowski, burmistrzowie Marcin Majcher, Paweł Rędziak, przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Wieczorek. Licznie uczestniczyły delegacje radnych, sołtysów, młodzież szkolna.

- Katastrofa samolotu jest tragedią niepowtarzalną w historii Europy i świata. Zginęli przywódca kraju, główne osobistości, bojownicy o demokrację, wolność, utrwalenie naszej tożsamości narodowej. Stracił życie mój kolega Leszek Deptuła, lekarz weterynarii, poseł z województwa małopolskiego. Wiele razy rozmawiałem z posłem Przemysławem Gosiewskim. Miałem nawet zaszczyt uścisnąć kiedyś rękę Lechowi Kaczyńskiemu- wspominał burmistrz Marcin Majcher.

Na uroczystą mszę w kościele przybyły poczty sztandarowe wielu instytucji, organizacji, szkół: powiatu opatowskiego, Miasta i Gminy Ożarów, Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Pracowników Cementowni Ożarów, OSP w Ożarowie, Gminnego Komitetu PSL w Ożarowie, ZNP oddział w Ożarowie, Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Ożarów, Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie, Zespołu Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie.
/K. Fałdrowicz, G. Misiewicz, K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20862 razy,
ostatnio: 2022-07-06 22:55:44
Skomentuj artykuł:
Powrót