Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-02-08

Bohaterowie z Kunowa u prezydenta

Spotkanie w Belwederze

Młodzi mieszkańcy Biechowa, którzy w ubiegłym roku uratowali życie mężczyźnie, zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Czwórka uczniów gościła w minionym tygodni w Pałacu Prezydenckim.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
O uczniach z gminy Kunów zrobiło się głośno we wrześniu ubiegłego roku. Daria i Diana Góralskie, Damian Wielgus i Szymon Góralski byli świadkami wypadku motocyklisty na polnej drodze.

- Zadzwoniliśmy po pogotowie, chłopcy pobiegli do skrzyżowania, aby pokazać, gdzie ma dojechać karetka, a my zajęłyśmy się rannym - relacjonowała potem Daria Góralska. - Ułożyłam go w pozycji bocznej ustalonej, ale nadal nie oddychał. Potrząsnęłam nim, wtedy wypluł krew i zaczął oddychać. Po pięciu minutach przyjechało pogotowie.

Jak później stwierdzili ratownicy, 39-latek pewnie by nie przeżył, gdyby dzieci nie wiedziały, że leżąc na plecach może się udusić, i nie przewróciły go na bok.

Mali bohaterowie otrzymali gratulacje od władz gminy, komendanta policji oraz ratowników medycznych. Kilka tygodni później z gratulacjami pośpieszył Jurek Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestr Świątecznej Pomocy, gdyż czniowie, którzy uratowali życie mężczyźnie uczestniczyli w programie Fundacji Owsiaka "Ratujemy i uczymy ratować".

Ogromną niespodzianką było zaproszenie do studia Telewizji Polskiej na XVIII Finał WOŚP. Udział w tym wydarzeniu był dla młodych ratowników i ich opiekunów wielkim wyróżnieniem i przeżyciem.

W grudniu słowa uznania przekazał telefonicznie również Prezydent RP- Lech Kaczyński, który zaprosił małych ratowników i nauczycieli na uroczyste spotkanie w Belwederze.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim zorganizowano uroczystość z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, w której uczestniczyło 12 małych bohaterów z całej Polski wraz z rodzicami. W grupie tej znalazły się też dzieci z Biechowa, którym towarzyszył burmistrz Kunowa Ireneusz Ożdżyński.

- O zaproszeniu od pana Prezydenta dowiedzieliśmy się dwa tygodnie wcześniej - mówi Daria Góralska. - Byliśmy bardzo ucieszeni, bo spotkać prezydenta i jego żonę na żywo to już jest bardzo dużo. Było bardzo miło, a dodatkowo widzieliśmy się z innymi dziećmi, które uratowały czyjeś życie. Dowiedzieliśmy się też o dwójce dzieci, które zginęły w pożarach, ratując swoje rodzeństwo.

W czasie uroczystości Lech Kaczyński pogratulował małym bohaterom oraz ich rodzicom, którzy ich tak wychowali, i wyraził życzenie, aby w kraju było jak najwięcej takich obywateli.

- Dokonaliście dwóch rzeczy, które nie zawsze idą w parze: aktu odwagi i dobrego uczynku. Czasem można być odważnym w robieniu rzeczy złych, ale rzeczą piękną jest odwaga, która służy rzeczom dobrym - powiedział Lech Kaczyński.
/G. Misiewicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20840 razy,
ostatnio: 2020-12-01 20:12:11
Skomentuj artykuł:
Powrót