Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-01-11

Boso... do Ostrowca

Spotkanie z Wojciechem Cejrowskim

1 lutego w ostrowieckim kinie "Etiuda" odbędzie się spotkanie z ekscentrycznym podróżnikiem, poszukiwaczem ginących plemion Amazonii, popularnym dziennikarzem telewizyjnym i radiowym, artystą kabaretowym, pisarzem i publicystą, gorącym krytykiem socjalizmu i biurokracji i fotografikiem w jednej osobie - Wojciechem Cejrowskim.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Niewiele w naszym polskim wachlarzu osobowości postaci tak wyrazistych, gorących, ostrych i do szpiku kości bezkompromisowych jak Wojciech Cejrowski.

Obywatel świata, jak sam się określa, ukończył XVII Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (historia sztuki), Uniwersytecie Warszawskim (socjologia i archeologia) i Santa Clara University w Kalifornii (studiów tych nie ukończył). Mówi, myśli, pracuje i tworzy w trzech językach: polskim, hiszpańskim i angielskim. Ponadto bez trudu porozumiewa się po rosyjsku i portugalsku. Potrafi imitować lokalne akcenty w sposób na tyle doskonały, żeby w Kolumbii uchodzić, np. za Meksykanina lub Argentyńczyka, a w Nowym Jorku za przedstawiciela mniejszości włoskiej, polskiego Żyda lub kowboja z Texasu.

Jego karierę można podzielić na trzy nurty: dziennikarstwo polityczne i obyczajowe, działalność podróżniczo - eksploracyjną i dziennikarstwo muzyczne. Każdy z tych nurtów owocuje w działania - autorskie programy telewizyjne, audycje radiowe, publikacje prasowe, książki, występy sceniczne, prelekcje i wykłady.

"Kwadrans" na telewizję

Wojciech Cejrowski zaczynał u boku Wojciecha Manna w programie "Non Stop Kolor" emitowanym w telewizyjnej "dwójce" w latach 1992-94. Najbardziej znany jest jego program "WC Kwadrans" nadawany w TVP1 w latach 1994-96. Ostry, kontrowersyjny, bezkompromisowy i śmieszny. Oglądany przez 3 miliony widzów. Nikogo nie pozostawiał obojętnym. Równolegle z "WC Kwadransem" prowadził program muzyczny pt. "Stajnia..." nadawany w TVP1 oraz powtarzany przez Ośrodki Regionalne TVP. W sezonie 1996-97 na zamówienie TV Niepokalanów (obecnie PULS) zrealizował 30-odcinkowy cykl "Podróżnik", w którym opowiadał o swoich wyprawach do Ameryki Południowej. Rok 1997 to początek współpracy ze stacją RTL7, gdzie WC występował najpierw w gronie znanych polskich satyryków (Jan Pietrzak, Jan Tadeusz Stanisławski, Krzysztof Daukszewicz i in.) w cyklu komentarzy satyrycznych, potem zaś (w latach 1999-2000) prowadził w RTL7 talk-show

"Piękny i Bestia" w duecie z Alicją Resich-Modlińską. Przez pewien czas Cejrowski związany był z telewizją POLSAT - autorski program "Z kamerą wśród ludzi" (2003-2004) powtarzany potem przez TV4 i POLSAT 2.

Cykl ten gromadził przed telewizorami czwartą co do wielkości widownię (2,5 miliona widzów) wśród wszystkich stacji TV w Polsce. Od 2006 roku współpracuje z TVP2 tworząc autorski cykl podróżniczy "Boso przez świat", nagrodzony złotym medalem na "The New York Festivals 2008" za najlepszy program podróżniczy.

Z miłości do country

Pracę w Polskim Radiu rozpoczął w 1991 r. u boku Korneliusza Pacudy cyklem audycji "Czy jest miejsce na country w Polsce?". Pozytywna odpowiedź słuchaczy, zaowocowała kontraktem z amerykańskim koncernem medialnym ABC - w styczniu 1992 r. rozgłośnie regionalne Polskiego Radia S.A. w całym kraju rozpoczęły nadawanie American Country Countdown w polskiej wersji językowej. Wojciech Cejrowski (początkowo z K. Pacudą) prowadził tę audycję przez 11 lat! Ostatnie, 519 wydanie, wyemitowano w styczniu roku 2003. W 1993 r. W. Cejrowski otrzymał propozycję pracy w prywatnej stacji Radio KOLOR, której właścicielami i założycielami są Wojciech Mann i Krzysztof Materna. W latach 1997-1999 można go było słuchać w radiu WAWa. Od roku 1995 do chwili obecnej, różne jego audycje trafiają, jako produkcja zewnętrzna, do kilkudziesięciu stacji prywatnych i publicznych na terenie całego kraju. Najbardziej znany jest cykl podróżniczy pt. "Na drugim końcu globusa". Od 1999 r. rozwija się też jego stała współpraca z Programem Pierwszym Polskiego Radia. Dodatkowo od 2003 r. realizuje autorskie audycje muzyczne przygotowywane na zlecenie Redakcji Muzycznej - "Muzyka na molo" i "Audycja podzwrotnikowa".

Z mikrofonem i piórem w ręce

Wojciech Cejrowski od 1995 r. nieprzerwanie daje występy kabaretowe w amerykańskim stylu "stantd up komedy" - jeden człowiek z mikrofonem.

Występował na terenie całej Polski, Kanady, USA oraz Australii, a także w ośrodkach polonijnych we Francji i Szwajcarii. Sporo pisze i publikuje

na tematy społeczno-polityczne. Wydał 7 książek o łącznym nakładzie ponad 500 tys. egz. Trzy z nich: "Kołtun się jeży", "Młot na lewicę" i "Sól do oka" to pozycje z dziedziny publicystyki i humoru politycznego. Cztery pozostałe -"Podróżnik WC", "Na końcu Orinoko", "Gringo wśród dzikich plemion", "Rio Anaconda", to książki podróżnicze. Zarówno "Gringo..." jak "Rio Anaconda" na stałe zagościły na listach bestsellerów w latach 2007-2008.

Obrońca plemion i ludów pierwotnych

Od 20 lat Wojciech Cejrowski organizuje wyprawy w najdziksze zakamarki naszej planety. Był w 40 krajach na 6 kontynentach. Najczęściej jeździ do Amazonii. Zawsze w konkretnym celu - by ostatnich wolnych Indian ocalić od zagłady i zapomnienia. Tworzy dokumentację ginących plemion i ludów pierwotnych. Dociera tam, gdzie nie docierają inni.

1 lutego dotrze natomiast do Ostrowca Św. Spotkanie, którego organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury odbędzie się 1 lutego o godz. 17 w sali widowiskowej kina "Etiuda". Bilety w cenie 25 zł można nabyć od 14 stycznia w siedzibie MCK, przy ul. Siennieńskiej 54 i w kasie kina przy Alei 3-go Maja 6.
/K.F./

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 21160 razy,
ostatnio: 2020-12-01 21:05:37
Skomentuj artykuł:
Powrót