Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-11-30

Biskup poświęcił ołtarz

Zabytkowy kościół w Sobótce odnowiony

Ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił odnowiony ołtarz w kościele parafialnym pod wezwaniem świętej Małgorzaty w Sobótce w gminie Ożarów. Pieniądze na remont kościoła pochodziły z dotacji unijnej, środków gminnych i darów parafian. Na uroczyste nabożeństwo przyjechali posłowie, władze wojewódzkie, powiatowe i gminne.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Parafia Świętej Małgorzaty w Sobótce zrealizowała projekt odnowy zabytkowego kościoła zatytułowany "Promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odnowienie zabytkowego kościoła pod wezwaniem Świętej Małgorzaty w Sobótce", współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wkładu własnego parafian. Prace trwały od lipca tego roku.

Wczoraj odbyło się uroczyste poświęcenie wyremontowanej świątyni. Wśród gości przybyłych na uroczystość byli między innymi poseł Andrzej Pałys, Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, Bogusław Włodarczyk, przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego, Kazimierz Kotowski, starosta opatowski, Marcin Majcher, burmistrz Ożarowa, Krystyna Wieczorek, przewodnicząca Rady Miasta Ożarowa.

- Dzisiejsza uroczystość nie byłaby możliwa gdyby nie łaskawość pana marszałka, władz powiatowych i gminnych, które pomogły nam pozyskać środki z Unii Europejskiej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówił ksiądz proboszcz Mieczysław Janiec. - Dzięki temu mogliśmy w części odnowić zabytkowy kościół. Wymieniona została instalacja elektryczna wewnątrz kościoła oraz instalacja odgromowa. Świątynia zyskała także nowe okna. Udało nam się odnowić ołtarz. Dzięki dotacji z urzędu miasta i gminy w Ożarowie a także wkładu własnego parafii odnowiliśmy marmurową posadzkę prezbiterium.

Wyremontowaną świątynię, ołtarz główny i ołtarz soborowy poświęcił ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, który koncelebrował nabożeństwo w Sobótce.

- Boże Święty spraw, by ten ołtarz stał się miejscem, w którym dokonują się wielkie Misteria Zbawienia, niech tutaj lud Twój składa Tobie dary, przedstawia pragnienia i zanosi prośby w duchu głębokiej pobożności i synowskiego zaufania - modlił się podczas aktu poświęcenia ksiądz biskup.

Po mszy świętej zabrał głos marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

- We współpracy można wiele zdziałać. Ta inwestycja mogła zostać zrealizowana tylko dzięki zaangażowaniu wielu osób. Dzięki osobistemu zaangażowaniu księdza proboszcza. Wiem, że mieszkańcy włożyli w tę inwestycję wiele energii, czasu a także pieniędzy - mówił marszałek.

W szczególny sposób podkreślone zostały zabiegi Krystyny Wieczorek, przewodniczącej Rady Gminy Ożarów, która niestrudzenie walczyła o pieniądze na remont zabytkowego kościoła.

Przed wejściem do świątyni wmurowana została tablica pamiątkowa. W ten sposób parafianie podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do remontu. Modernizacja kościoła kosztowała 165 tysięcy złotych z czego 100 tysięcy złotych była to dotacja unijna. Pozostałą kwotę przekazali: władze gminy Ożarów oraz parafianie.


Parafia w Sobótce została erygowana przed rokiem 1476. Z tego też okresu pochodził pierwotny kościół drewniany. W 1751 roku ówczesny proboszcz ks. Franciszek Wacławski wystawił nową świątynię także drewnianą a w 1795 roku powstał kolejny. Tym razem była to świątynia murowana, sklepiona, w stylu barokowo-klasycystycznym, orientowana. Fundatorem był ksiądz proboszcz Mikołaj Zawiski, kanonik opatowski. Kościół ten został zniszczony w 1944 roku. Odbudowany staraniem księdza proboszcza Wacława Kaszewskiego w latach 1946-1950. W kościele parafialnym w Sobótce znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem błogosławiącym światu, będący kopią słynnego cudownego wizerunku maryjnego z bazyliki św. Marka w Wenecji "La Madonna Miracolosa di San Marco". Kopię tę, jak podaje kronika parafialna, sprowadził do Sobótki ks. Jacek Horaziński, który pełnił funkcję proboszcza w latach 1871-1876. Wierni parafii Sobótka czczą ten wizerunek jako Matkę Boską Zwycięską.
/W.D./

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19862 razy,
ostatnio: 2020-12-01 23:35:43
Skomentuj artykuł:
Powrót