Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-11-09

Chopin i Bach

Muzyczno-poetycka uczta

W stylowych wnętrzach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. po raz kolejny w tym roku rozbrzmiewała muzyka mistrzów, głównie Chopina. Tym razem w mistrzowskim wykonaniu młodziutkiej pianistki - Gabrieli Anny Bińkowskiej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W tym roku kalendarzowym przypada 160. rocznica śmierci Fryderyka Franciszka Chopina. Za rok będziemy odchodzić 200. rocznicę jego urodzin. Już dziś wiemy, że w związku z tym wydarzeniem 2010 rok będzie Rokiem F. Chopina.

Wpisując się w rocznicowe obchody upamiętniające tego, o którym mówi się "sercem warszawianin, duszą Polak, a talentem świata obywatel", słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości zorganizowali koncert fortepianowy. Jego inicjatorami byli Alicja i Waldemar Sołtysowie. W realizacji tego artystycznego przedsięwzięcia dzielnie pomagały im: Ewa Bałazy i Mirosława Duda.

Koncert odbył się w niedzielne popołudnie w stylowych wnętrzach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św., które udzieliło gościny.

Przy fortepianie zasiadła młoda pianistka Gabriela Anna Bińkowska, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, z klasy prof. Tadeusza Chmielewskiego.

Swój kunszt artystyczny prezentowała w kameralnym gronie, które składało się ze słuchaczy UTW (około 25 osób) oraz uczniów i nauczycieli Państwowego Ogniska Muzycznego z Sienna.

Na początek Gabriela Anna Bińkowska zagrała trzy utwory Jana Sebastiana Bacha. Po nich muzealnymi wnętrzami zawładnęła wyłącznie muzyka Fryderyka Chopina: polonezy, mazurki, walce.

- Gabriela Anna Bińkowska dopiero rozpoczęła swą artystyczną karierę. Świat na pewno wkrótce o niej usłyszy. My mieliśmy okazję posłuchać muzyki w jej mistrzowskim wykonaniu już teraz- powiedziała Mirosława Duda.

Podczas występu młodej artystce towarzyszyła matka Wiesława Bińkowska, która sama z wykształcenia jest muzykiem. Ukończyła akademię muzyczną, a obecnie pracuje jako wizytator Centrum Edukacji Artystycznej podlegającemu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiesława Bińkowska nie tylko towarzyszyła córce i wspierała ją duchowo, ale wcieliła się w rolę konferansjerki. To ona wprowadziła widownię w klimat i atmosferę muzyki Chopina, która rozgościła się w muzealnych wnętrzach. Z wielką pasją opowiadała o ostatnich miesiącach życia Mistrza, które spędził ze swą ukochaną siostrą Ludwiką, i o Jego twórczości. Ona również zamknęła koncert. Po występie córki zasiadła przy fortepianie i zagrała kilka utworów.

Widownia była zachwycona występem obu pań, zarówno matki, jak i córki. Obie artystki zebrały gromkie brawa.

Tuż po koncercie obecna na widowni Mirosława Duda zaprezentowała zgromadzonym swój "gorący" jeszcze wiersz, napisany kilka godzin wcześniej, zadedykowany Chopinowi. "Poetą fortepianu/Ciebie nazywali/ Tworzyłeś tu w kraju/ i gdzieś tam w oddali/ gdy serce Twe do ojczyzny/ bardzo mocno biło"- brzmiały jego pierwsze strofy.

Koncert Gabrieli A. Bińkowskiej stanowił wspaniałą ucztę muzyczną, połączoną bardzo umiejętnie z wspomnieniem o Fryderyku Chopinie, a na koniec okraszoną nutką poezji.

Połączył on zresztą nie tylko muzykę z poezją, ale również pokolenia. Bo oto na widowni zasiadły osoby młode i "nieco" młodsze - słuchacze UTW oraz uczniowie ogniska muzycznego, które w skupieniu słuchały ponadpokoleniowej muzyki Wielkiego Chopina w wykonaniu córki i matki.

- W przyszłości chcielibyśmy organizować więcej takich koncertów, zwłaszcza z udziałem młodych, początkujących artystów. Pragniemy wspierać młode talenty, stwarzać im możliwości do prezentowania ich artystycznego warsztatu. Podjęliśmy w tym zakresie wiele kroków i nawiązaliśmy współpracę z rozmaitymi instytucjami kulturalnymi- powiedziała Alicja Sołtys.- Najbliższy podobny koncert planujemy zorganizować w okresie karnawału. Już dziś cieszymy się na myśl o nim.
/M. Bryła-Mazurkiewicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 21723 razy,
ostatnio: 2020-11-30 11:53:30
Skomentuj artykuł:
Powrót