Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-11-19

Na ułańską nutę

Patriotycznie w "Etiudzie"

Muzycznej lekcji historii udzielili w poniedziałek młodzi artyści ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych startujący w V Przeglądzie Pieśni Patriotycznych i Legionowych.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Przegląd Pieśni Patriotycznych i Legionowych, zainicjowany przez Bożennę Majewską, od pięciu lat wpisuje się w uroczyste obchody Święta Niepodległości w naszym mieście. Tegoroczny zgromadził w sali widowiskowej kina "Etiuda" 14 solistów i 7 zespołów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych z Ostrowca Św. i jego okolic. Tradycyjnie każdy z wykonawców musiał zaprezentować dowolne dwie pieśni legionowe i patriotyczne. Ze sceny rozbrzmiewały więc utwory przypominające zarówno starszą historię naszego państwa, m.in.: "Czerwone maki na Monte Casino", , jak i tę nowszą - "Mury" czy "Nadzieja". Mimo że repertuar nie był łatwy, wszyscy doskonale sobie z nim poradzili, dostarczając słuchaczom wielu emocji i wzruszeń.

Występy młodych artystów oceniane były pod kątem wyrazu artystycznego, walorów muzycznych oraz doboru repertuaru przez jury w składzie: wiceprezydent Jarosław Kopański, wicestarosta Andrzej Kryj, Marek Wójcicki, kustosz Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Św. - przewodniczący; Wojciech Lesiak , prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Związku Strzeleckiego "Strzelec", Andrzej Chochół, ostrowiecki artysta - muzyk, Bożenna Majewska i Klaudia Fałdrowicz reprezentująca "Wiadomości Świętokrzyskie".

Ostatecznie wśród solistów reprezentujących szkoły podstawowe zwyciężyła Monika Bieńkowska z PSP w Szwarszowicach, drugie miejsce zajęła Paulina Kaczor z PSP nr 5 w Ostrowcu Św., natomiast trzecie - Wiktoria Pongowska z PSP nr 12 w Ostrowcu Św. Spośród zespołów reprezentujących "podstawówki" pierwsze miejsce wyśpiewał zespół wokalny z PSP nr 1, kolejne były Natalia i Anna Zalewskie oraz towarzyszący im Filip Pikus, trzecie miejsce przypadło zespołowi wokalnemu z PSP nr 10 w Ostrowcu Św. Wśród rozśpiewanych gimnazjalistek zwyciężyła Magdalena Obcowska z PG nr 3 w Ostrowcu Św., drugie miejsce przypadło Kindze Taćkiewicz z PG nr 1 w Ostrowcu Św. W kategorii zespoły - gimnazja pierwsze miejsce zajął zespół wokalny z PG w Szewnie, a zaraz po nim uplasował się zespół wokalno-instrumentalny z ostrowieckiego PG nr 3 . Wśród solistów reprezentujących szkoły ponadgimanzjalne bezkonkurencyjna okazała się Olga Kosiarz z LO nr I im. Stanisława Staszica, która swoją charyzmą i doskonałą interpretacją utworów: "Ułani, ułani" oraz "Wrócą chłopcy" oczarowała nie tylko jury, ale i zgromadzoną publiczność; drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Aleksandra Ciężka z LO nr III im. Władysława Broniewskiego, a trzecie - Weronika Iljasow ze "Staszica". Ponadto wyróżniono Pawła Pawlika z PSP nr 3 oraz Dominikę Rosiak z LO nr III. Specjalna nagroda, ufundowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Związku Strzeleckiego "Strzelec" powędrowała do młodych artystów z zespołu wokalnego z PSP nr 1. Doceniając wkład i zaangażowanie w organizację przeglądu, nagrodzono również Bożennę Majewską.

Organizatorami V Przeglądu Pieśni Patriotycznych i Legionowych, który odbywał się pod honorowym patronatem prezydenta Jarosława Wilczyńskiego i starosty Waldemara Marka Palucha, były Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Przyjaciół Związku Strzeleckiego "Strzelec".
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20669 razy,
ostatnio: 2020-11-30 11:58:12
Skomentuj artykuł:
Powrót