Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-05

Spotkanie po latach

IV Zjazd Absolwentów "Ekonomika"

Pod znakiem wspomnień i spotkań po latach upłynął IV Zjazd Absolwentów "Ekonomika", zorganizowany przy okazji 85-lecia szkoły.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Pięć lat czekali absolwenci "Ekonomika" na kolejne takie spotkanie. W dniach 2-4 października dawni uczniowie szkoły mięli okazję spotkać się po latach ze swoimi nauczycielami i kolegami z klasy oraz jeszcze raz usiąść w szkolnych ławach.

Przygotowania do IV zjazdu rozpoczęły się jesienią 2007 roku i tak naprawdę trwały do wczoraj. Można więc śmiało powiedzieć, że impreza należała do tych dopiętych na ostatni guzik. W prace Komitetu Organizacyjnego IV Zjazdowego włączyli się absolwenci szkoły, byli dyrektorzy i nauczyciele, przebywający obecnie na emeryturze, którzy w czasie przygotowywania zjazdu służyli niezmiernie cennymi radami. Ogromną pracę wykonał ostrowiecki artysta - plastyk Tadeusz Kurek, który tak jak podczas III zjazdu, zapewnił oprawę graficzną całego przedsięwzięcia.

- Komitet organizacyjny składał się z ludzi różnych profesji i zainteresowań, których połączyła pasja tworzenia i niespożyta energia. Burza pomysłów, ścieranie się myśli i poglądów to najdelikatniejsze określenia charakteryzujące pracę tego zespołu: ludzi wyjątkowych , których urzekła idea zawarta w słowach: "Im bardziej oddalamy się od naszych lat licealnych, tym lepiej rozumiemy, że były piękne...". Dziękuję im za pomoc w przygotowaniu zjazdu- mówiła Krystyna Jurys, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu.

Honorowy patronat nad zjazdem objęli starosta ostrowiecki Waldemar Marek Paluch i dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, absolwent szkoły, Zdzisław Pietrzyk.

Nieoficjalne spotkania absolwentów rozpoczęły się już w piątek, jednak główne

uroczystości zjazdowe i rocznicowe przypadły na sobotę. Rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Jacka Beksińskiego.

Następnie uroczystości przeniosły się do szkoły, które rozpoczęła pani Halina Góra szkolnym dzwonkiem. IV Zjazd Absolwentów "Ekonomika" otworzył Zbigniew Lisowski, najstarszy absolwent szkoły.

Główne uroczystości zjazdowe prowadził Andrzej Tomala - absolwent, nauczyciel i były wicedyrektor "Ekonomika".

Barbara Kosno odsłoniła tablicę poświęconą jej ojcu Kazimierzowi Burdzie - wieloletniemu dyrektorowi szkoły, zasłużonemu nauczycielowi i wychowawcy.

85-lecie szkoły było też okazją do wręczenia certyfikatów matury osobom, które zdawały ją 30 i 40 lat temu.

Po części oficjalnej obecni uczniowie "Ekonomika", jak i jej absolwenci przygotowali krótki program artystyczny.

Uczestnicy bardzo ciepło wspominali pobyt w murach szkoły.

- Wspomnienia mam ze szkoły fantastyczne, pomimo że szkoła mieściła się jeszcze na ul. Kilińskiego. Pamiętam, że siedziało się w starych ławkach, że w klasach było po 50 osób, ale było super. Z wielkim wzruszeniem zawsze wspominam dyrektora Kazimierza Burdę i panią profesor Marię Saską. Matematyków nie wyliczam, bo zawsze się ich bałam- powiedziała Krystyna Łukasik, matura 1952.

- To była wspaniała szkoła, najwspanialsza w Ostrowcu. Najmilej wspominam naszego wychowawcę i matematyka profesora Antoniego Ostrowskiego, który niestety na rok przed naszą maturą zmarł - powiedziała Mirosława Duda, matura 1968.

- Serdecznie wspominam moich wychowawców uczących fizyki - panią profesor Zdzisławę Nowak i pana profesora Waldemara Szczypciaka, pana dyrektora Jana Klimka, pana profesora Stanisława Łazarczyka od geografii i arytmetyki, który - wywołując mnie do odpowiedzi - zwykł mawiać: "Chodź Tomala do odpowiedzi, ponieważ od ostatniego razu nie pytałem cię ani razu"- powiedział Andrzej Tomala, matura 1975.

- Pobyt w szkole zawsze wspominam wspaniale. Miło wspominam panią profesor Nowak, pana profesora Adama Miturę, byli to nasi wychowawcy. Trudno jest tu wszystkich wymienić. Najbardziej lubiłem historię, pomimo że był to "Ekonomik"- powiedział Zdzisław Pietrzyk, matura 1975.

- Choć maturę zdawałam w 1982 roku, to do tej pory utrzymuję kontakt z wieloma koleżankami, które są moimi oddanymi przyjaciółkami. Nigdy szkoły nie wspominam źle, nie pamiętam też jakiś złych zdarzeń. Mam raczej dobre wspomnienia ze szkoły. Moim ulubionym profesorem była pani Regina Karpowicz, która była naszą wychowawczynią. Mieszka obecnie w Warszawie i niestety nie przyjechała dziś na zjazd. Uczyła nas języka rosyjskiego- Agata Tąporowska, matura 1982.

- Moją ukochaną wychowawczynią była Małgorzata Saraniecka. Była nauczycielem nieprzeciętnym, zdolnym i czułym na uczniowskie problemy. Bardzo ciepło wspominam też panią profesor Krystynę Kotulińską, dyrektora Jana Klimka i panią profesor Janinę Węgłowską. Mimo że byłam w szkole ekonomicznej, to najbardziej lubiłam język polski- powiedziała Krystyna Jurys.

Z kolei wieczorem uczestnicy zjazdu bawili się na balu w Hotelu "Gromada".

- Pięknie dziękuję dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 i gronu pedagogicznemu za ciepłe przyjęcie i wsparcie, pani dyrektor Krystynie Biel za zaangażowaną współpracę i determinację w dążeniu do wspólnego celu, pani Marcie Ćwiek, Dorocie Mazan, Lidii Król, Ewie Smok, Dorocie Szczałubie i uczniom klasy IV d Technikum Hotelarstwa za zaangażowanie w przygotowanie zjazdu oraz Waldemarowi Paluchowi, Jarosławowi Wilczyńskiemu, Jarosławowi Piotrowi Kopańskiemu, Pawłowi Kowalowi, eurodeputowanemu Parlamentu Europejskiego, posłom na Sejm RP Zbigniewowi Paceltowi i Jarosławowi Rusieckiemu za pomoc i wsparcie finansowe- dodała Krystyna Jurys.
/K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14564 razy,
ostatnio: 2020-08-05 08:56:21
Skomentuj artykuł:
Powrót