Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-01

Święto pieczonego ziemniaka

Niedziela pod znakiem śpiewów i "ziemniaczanej kuchni"

W Magoniach odbyło się wyjątkowe święto, którego głównym bohaterem był ziemniak, serwowany na różne sposoby i w rożnych postaciach.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Siódme z kolei święto pieczonego ziemniaka, jakie odbyło się przy świetlicy w Magoniach, jest już za nami. Przybyło na nie wielu miłośników "ziemniaczanych" potraw, którzy chcieli spróbować swoich ulubionych specjałów.

- Co roku w Magoniach organizowane jest Święto Ziemniaka. Gospodynie powyciągały przepisy swoich babć, przygotowały potrawy, które z kolei oceniała komisja. Chcemy, aby tradycja nie zaginęła i w jednym z ostatnich ciepłych dni się pobawić- mówił Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa.

Lokalizacja święta pieczonego ziemniaka właśnie w Magoniach nie jest jednak przypadkowa.

- W Magoniach mamy mało urodzajne ziemie. Tu właśnie rodziły się przede wszystkim ziemniaki, żyto i owies. Także zapał mieszkańców na pewno przyczynił się do tego, że dziś mogło odbyć się takie święto- mówiła mieszkanka Magonii, Henryka Staroszczuk.

Wszyscy uczestnicy mogli zajadać się przepyszną kartoflanką, którą serwowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Choć sekret jej warzenia na pewno pozostanie ich słodką tajemnicą, to jednak pewne szczegóły jej przygotowania panie nam ujawniły.

- Kartoflanka w Magoniach powstaje przede wszystkim z ziemniaków. Gotowana jest na żeberkach wieprzowych i wędzonym boczku. Do tego dodaje się koperek, majeranek i śmietankę. Gotuje się ją na co dzień, nie tylko podczas tego dzisiejszego święta- mówiła Halina Dunal, jedna z regionalnych ekspertek potraw z ziemniaków.

Inną "ziemniaczaną" potrawą z rejonu Magonii są byczki, które gotuje się z mięsa i ziemniaków. Knedle ze śliwkami, kluski śląskie, pierogi z ziemniakami i kapustą, kopytka też są gotowane na bazie ziemniaków. Największą popularnością cieszyły się jednak pieczone ziemniaki, które wygrzebywano ich amatorom prosto z ogniska.

Na święcie pojawiły się też panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chmielowa, które na V Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim odniosły sukces. W konkursie "Stół chlebowy" na około 30 prezentacji ich stół zdobył drugie miejsce, z kolei w konkursie estradowym "Od ziarenka do bochenka" zostały wyróżnione.
/K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14518 razy,
ostatnio: 2020-06-03 10:48:15
Skomentuj artykuł:
Powrót