Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-09-30

W góry, w góry miły bracie...

VIII spotkanie na Szczytniaku

Już po raz ósmy z rzędu członkowie i sympatycy ostrowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Oddziału PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. wspólnie zdobyli Szczytniak - najwyższy szczyt powiatu ostrowieckiego.
Szczytniak zwany również Górą Opaczą jest najwyższym szczytem Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich i jednocześnie najwyższym szczytem powiatu ostrowieckiego. Liczy 554,7 m n.p.m.

Choć najwyższy w paśmie nie otacza go taka aura tajemniczości jak sąsiednią, nieco niższą Górę Witosławską związaną z kultem pogańskim. Choć królujący wśród okolicznych szczytów nie prezentuje się tak wyjątkowo i dostojnie jak piękna, niemal stożkowa Góra Jeleniowska, zwana niegdyś Górą Zamkową. Niemniej i on ma swoje tajemnice, niepowtarzalny urok. To m.in. na Szczytniaku chroniły się oddziały dowodzone przez Jana Piwnika "Ponurego". To na tej górze znajduje się także bardzo ciekawy rezerwat geologiczno - leśny, obejmujący ochroną naturalne zbiorowiska lasu bukowo-jodłowego o charakterze puszczańskim oraz zarastające gołoborza.

Może to właśnie sprawiło, że ten a nie inny szczyt, od kilku lat z rzędu, począwszy od 2002 r. wspólnie zdobywają, zawsze w południe, członkowie i sympatycy PTT i PTTK. Tak też się stało w ubiegłą niedzielę, 6 września, kiedy to dwie grupy turystów pod przewodnictwem Mariana vel Marka Kimbara i Krzysztofa Kucharskiego z PTT oraz Tamary Szczepanowskiej i Zbigniewa Pawlika z PTTK wyruszyły na szlak, ku górze. Pierwsza wystartowała z Wałsnowa, druga z Nagorzyc. Zgodnie z tradycją punktualnie o godzinie 12 obie ekipy spotkały się na Szczytniaku, co potwierdziły wspólnie wykonanym zdjęciem.

Po zdobyciu szczytu, odtąd wspólnie turystyczna brać z PTTK i PTT, pieszo przez Skoszyn i Sarnią Zwolę, a potem autobusem powróciła do Ostrowca Św. W międzyczasie było jeszcze wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami oraz konkurs z nagrodami, które niewątpliwie uatrakcyjniły marsz, pozwoliły zregenerować siły i odprężyć się.

VIII Spotkanie na Szczytniaku przygotowali: ze strony ostrowieckiego Oddziału PTT Tomasz Gawlik, zaś z ramienia Oddziału PTTK im. Radwana w Ostrowcu Św. Zbigniew Pawlik.

- Tegoroczna impreza należy do udanych, co jest niewątpliwie zasługą pięknej pogody. Nie odnotowaliśmy na trasie żadnych kontuzji. Tyle samo osób weszło na szczyt co i zeszło- żartują uczestnicy VIII Spotkania na Szczytniaku.

A byli to: Bożena Borek, Ewa Gawlik, Grażyna Heba, Jadwiga Jezierska, Katarzyna Karbowniczek, Małgorzata Król, Małgorzata Kryczka- Kotwica, Lidia Mucha, Agnieszka Pawlik, Jadwiga Pawlik, Krystyna Sadrak, Marta Sójka, Tamara Szczepanowska, Alicja Tokarska, Paulina Wasik, Kazimierz Banaczek, Andrzej Gatkowski, Juliusz Ginter, Marek Kimbar, Zbigniew Kotwica, Krzysztof Kucharski, Andrzej Moskalik, Zbigniew Pawlik, Wenancjusz Sadrak, Waldemar Skrok, Jerzy Szczepanowski i Waldemar Żelazny.

O uczestnictwie w imprezie poza zdjęciami i wspomnieniami przypominają okolicznościowe butoniki, które od Oddziału PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. otrzymali wszyscy zdobywcy Szczytnika. M. Bryła- Mazurkiewicz
/M. Bryła- Mazurkiewicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12345 razy,
ostatnio: 2020-09-20 22:11:40
Skomentuj artykuł:
Powrót