Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-08-01

Biwak w Nietulisku

Łączą pokolenia

Stowarzyszenie "Nietulisko nad Świśliną" przygotowało dwudniowy "Biwak na Kacernej", podczas którego organizatorzy zapewnili uczestnikom dobrą zabawę.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Rodzinna impreza odbywająca się w dniach 29-30 lipca była zarazem rozpoczęciem programu pt. "Seniorzy dzieciom - dzieci seniorom", który ma na celu zbliżenie do siebie dwóch odległych grup wiekowych. Tematykę i zasady projektu przybliżył zebranym na Kacernej kreator projektu - Włodzimierz Szczałuba. Przez najbliższe trzy miesiące promowane będą przedsięwzięcia oparte na współpracy międzypokoleniowej: osób starszych oraz dzieci i młodzieży. Odtworzone zostaną zanikające stopniowo zwyczaje - stowarzyszenie pomoże młodym przygotować się do tradycyjnego kolędowania, którego efekty zostaną zaprezentowane podczas tegorocznych Świat Bożego Narodzenia. Teresa Łucka poprowadzi warsztaty, na których będzie można nauczyć się takich już ginących umiejętności jak haftowanie czy szydełkowanie. Nie zabraknie także konkursu czytelniczego, w którym wezmą udział drużyny składające się dzieci i ich dziadków, a w plebiscycie krasomówczym chętne osoby starsze będą miały okazję zaprezentować swoje najciekawsze przygody.

- Ci, którzy wezmą udział w tych zajęciach i konkursach będą mieli pierwszeństwo przy zapisywaniu się na dwudniową wycieczkę do Puszczy Białowieskiej- mówił Włodzimierz Szczałuba ze Stowarzyszenia "Nietulisko nad Świśliną".- Pojedziemy na Podlasie, żeby zobaczyć jak tam twórcy ludowi kultywują tradycje i jak dbają o folklor.

Część artystyczną imprezy poprowadziła Bożenna Majewska, która wcieliła się w rolę Jagny Madejowej. Na scenie wystąpili uczestnicy półkolonii oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Nietulisku Małym. Odbyła się również aukcja origami, a podczas wspólnej biesiady przy ognisku zagrał zespół Jerzego Kłonicy.

- Najbardziej podoba mi się to, że mogłyśmy z koleżankami namalować sobie na buziach specjalnymi farbami kolorowe wzory- mówiła jedna z dziewczynek bawiących się na biwaku.- Szkoda tylko, że będziemy musiały zmyć przed snem ten makijaż.

Po nocy z 29/30 lipca spędzonej pod namiotami, w sobotę odbyły się wspólne spacery po okolicznym lesie, a później wszyscy chętni, niezależnie od wieku, wzięli udział w turystycznej imprezie - marszu na orientację, podczas którego zdobywali umiejętność poruszania się w nieznanym terenie.
/M. Godlewska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17751 razy,
ostatnio: 2020-10-22 02:27:55
Skomentuj artykuł:
Powrót