Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-07-06

Ćmielowska noc świętojańska

Na "Topiołkach" integracyjnie

Pochmurne niebo i kapryśna pogoda nie pokrzyżowały planów organizatorów pierwszej imprezy nad zbiornikiem retencyjnym "Topiołki". Gmina Ćmielów rozpoczęła sezon wakacyjny od integracyjnej "Nocy Świętojańskiej".

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Zbiornik retencyjny "Topiołki" został oddany do użytku we wrześniu ubiegłego roku. Niedzielna "Noc Świętojańska", zorganizowana wspólnie przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św. i Dom Kultury im. W. Gombrowicza w Ćmielowie, była więc pierwszą w historii obiektu. I na pewno nie ostatnią, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy zdecydowali się spędzić niedzielne popołudnie i wieczór nad wodą. Powitali ich gospodarz gminy, burmistrz Jan Kuśmierz i poseł Leszek Bugaj, a wspólną zabawę rozpoczęto od przedstawienia "Czerwony Kapturek", w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Brzóstowej.


- Mają już wakacje, ale mimo to przyszli, żeby przed państwem wystąpić - zauważyła Justyna Chamera, dyrektor domu kultury w Ćmielowie.


Zanim na scenie zaprezentowali się głowni bohaterowie popołudnia, gdyż jak na imprezę integracyjną przystało, zaproszono na nią osoby niepełnosprawne, o specyfice pracy z osobami niepełnosprawnymi, możliwościach pomocy im, a także kompetencjach jednostki, opowiedzieli dyrektor PCPR Barbara Cudzik i kierownik WTZ Cezary Słowik.


Swoje umiejętności wokalne i taneczne, zaprezentowali podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Rzeczki w Ostrowcu Św. oraz Zochcina.


- Rozmowy z osobami pracującymi z niepełnosprawnymi, a także nimi samymi, mają pokazać mieszkańcom naszej gminy, że bycie niepełnosprawnym nie oznacza wykluczenia ze środowiska - wyjaśniła Justyna Chamera. - W gminie Ćmielów również żyją przecież tacy ludzie.


W rozmowach uczestniczyli również Adam Lendor, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruchowo "Saron" oraz Jan Jurasz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, laureat Orderu Uśmiechu. Nie zabrakło akcentów lokalnych i ludowych, do których na pewno zaliczyć można występy sióstr Joanny i Justyny Bryła, a także kapeli "Ćmielowiacy".


Jednym z głównych punktów niedzielnej zabawy rozpoczynającej sezon letni w gminie Ćmielów, był akcent świętojański. Dzieci ze szkoły podstawowej w Rudzie Kościelnej własnoręcznie uplotły wianki, a później, jak każe świętojańska tradycja, rzucały je na wodę.

Dla nieco starszych mieszkańców przygotowano program estradowy "Lato z przebojem", w wykonaniu grupy z Krakowa, a kulminacją wieczoru była zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni, odbijających się w wodzie zbiornika "Topiołki".
/A. Śledzińska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 18847 razy,
ostatnio: 2020-10-22 02:13:02
Skomentuj artykuł:
Powrót