Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-07-31

Legiony to...

Wierni tradycji

Po 90 latach Legioniści znów zawitali do Denkowa. A wszystko za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Denkowa, niegdyś miasta a od 51 lat dzielnicy Ostrowca Św.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Dokładnie 15 lipca 1915 roku na dworcu kolejowym w Ostrowcu zatrzymał się pociąg z Piotrkowa Trybunalskiego. Legioniści, którzy nim przyjechali przeszli z Ostrowca do Denkowa. Po dwudniowym pobycie na kwaterach, 17 lipca udali się w dalszą drogę i pomaszerowali na Lubelszczyznę, aby walczyć przeciwko Rosjanom. Dla uczczenia tego wydarzenia, Towarzystwa Przyjaciół Denkowa przygotowało inscenizację zatytułowaną "Wkroczenie legionistów do Ostrowca i Denkowa".


- Przewędrowali przez nasze miasto "Czwartacy", czyli IV pułk Piechoty Legionów Polskich pod dowództwem pułkownika Bolesława Roi - mówił Przemysław Jasiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Denkowa. - Mało kto wie, że w Denkowie mieszkało też kilku legionistów. Działał tu ich związek, który organizował 11-go listopada różne uroczystości na rynku, na którym dziś spotkaliśmy się z mieszkańcami.


Na cześć wszystkich uczestników niedzielnego widowiska zostały wystrzelone salwy honorowe z zabytkowego działa oraz z hakownicy - jednego z najstarszych typów ręcznej broni palnej, a zaproszeni goście otrzymali na pamiątkę garnki z herbem Denkowa.


- Nie zgadza mi się wiek pana, odgrywającego najstarszego z żołnierzy. Nie może być prawdziwym legionistą - śmiała się jedna ze starszych pań obecnych na festynie. - Sadząc po latach na jakie wygląda, w 1915 mógł mieć co najwyżej kilka lat.


W stroje legionistów, bohaterskich obrońców ojczyzny sprzed 90 lat przebrali się członkowie grupy rycerskiej ze Staszowa, którzy później - już w tradycyjnych średniowiecznych szatach, zaprezentowali dawne tańce dworskie i plebejskie oraz strzelanie z łuku historycznego i tradycyjnego.


Chętni mogli wziąć udział m.in. w konkurencji zatytułowanej "tania okowita". Polegała ona na dziesięciokrotnym kręceniu się z opartymi czołami o rękojeść mieczy wbitych w murawę. Po takiej liczbie obrotów bieg do czekających w pewnym oddaleniu panien, okazywał się być dość trudnym zadaniem - panowie mieli po nim duże problemy z utrzymaniem równowagi.


Towarzystwo Przyjaciół Denkowa skupiło się raczej na zapewnieniu rozrywki wszystkim uczestnikom festynu, niż na samej tematyce wydarzeń, które miały miejsce 15 lipca 1915 roku. Niedzielna impreza miała dość "przekrojowy" charakter historyczny, a wszystko zakończono współczesną zabawą taneczną przy akompaniamencie zespołu "Vegas".
/M. Godlewska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16649 razy,
ostatnio: 2020-10-22 01:45:02
Skomentuj artykuł:
Powrót