Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-08-17

Doliną Opatówki...

Na dwóch kółkach

Przepiękna dolina rzeki Opatówki była terenem kolejnej niedzielnej wycieczki na dwóch kółkach zorganizowanej przez ostrowiecki Klub Turystyki Rowerowej PTTK.
W ostatnich tygodniach Klub Turystyki Rowerowej przy Oddziale PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. zorganizował wycieczki mające na celu poznanie rzeki Kamiennej. Jedna prowadziła do wywierzyska Biały Stok, które stanowi jedno ze źródeł Kamiennej, inna zaprowadziła do ujścia rzeki do Wisły.

Na ten miesiąc klub zaplanował imprezę rowerową doliną rzeki Opatówki. Zrealizowano ją 2 sierpnia. Na rowerowy szlak wyruszyli: Izabela Moroń, Barbara Przybytniewska, Agnieszka Wesołowska, Bożena Zarzycka, Bogdan Czajka, Krzysztof Karpiński, Roman Szczykutowicz, Wojciech Uchański, Jan Wesołowski, Kazimierz Wilczyński i Stefan Zarzycki. Przez Goździelin, Moczydło, Grocholice, Bogusławice, Kornacice dotarli oni do Opatowa - jednego z najstarszych i najważniejszych miast w regionie, słynącego przede wszystkim z XII-wiecznej kolegiaty p.w. św. Marcina, kościoła i klasztoru bernardynów, zabytkowego Rynku czy podziemnej trasy turystycznej.

- Po opuszczeniu Opatowa skierowaliśmy się na Wąworków. Przez Nikisiałkę Małą i Malice przyjechaliśmy do Międzygórza. Tu zrobiliśmy sobie dłuższy postój, podczas którego zwiedzaliśmy ruiny renesansowego zamku zbudowanego przez Oleśnickich i zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego- opowiadają. - Przez Wilczyce dotarliśmy do Dacharzowa, gdzie wznosi się neoromański kościół. Dalej jechaliśmy przez Radoszki, Ocinek - rodzinną miejscowość pisarza Wincentego Burka i Góry Wysokie, słynące z pięknego kościoła p.w. św. Wita postawionego na początku XVIII w., a u jego schyłku przebudowanego wg projektu ks. Józefa Karśnickiego.

Ważnym punktem imprezy rowerowej był Garbów, w której przyszli na świat Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego rycerstwa oraz gen. Józef Dowbor- Muścicki - dowódca powstania wielkopolskiego.

Przez Grochocice, Bidziny i Wojciechowice wycieczkowicze powrócili do Ostrowca, z wyśmienitym wynikiem na licznikach zamykającym się w 115 km.

- To była bardzo piękna wycieczka. Poruszaliśmy się ciekawym, urozmaiconym szlakiem prowadzącym po obu stronach rzeki Opatówki- podsumowują niedzielą wycieczkę jej uczestnicy. - Dolina Opatówki jest jedną z urokliwszych dolin rzek w regionie sandomierskim. Wije się pomiędzy wzgórzami lessowymi, pokrytymi teraz złotymi łanami zbóż. Może poszczycić się wieloma ciekawymi zabytkami, chociażby kościołami czy ruinami zamków. Warto wiedzieć, że w dolinie Opatówki przyszło na świat wiele wybitnych i znaczących dla kultury polskiej postaci jak bł. Wincenty Kadłubek z Karwowa czy Stanisław Młodożeniec- poeta i prozaik z Dobrocic.

- To była również pierwsza od dłuższego czasu wycieczka podczas, której nie zostaliśmy skąpani w deszczu. Cały czas towarzyszyła nam słoneczna pogoda- dodają.
/M. Bryła- Mazurkiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 10765 razy,
ostatnio: 2020-10-22 02:45:23
Skomentuj artykuł:
Powrót