Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-08-17

Współpraca wzbogaca

Rozpoczęły się Dni Partnerstwa Lokalnego 2009

Ruszyło największe w Polsce święto stworzone dzięki połączeniu pasji ludzi z różnych środowisk - drugie ogólnopolskie Dni Partnerstwa Lokalnego. zainaugurowane przez Świętokrzyskie Święto Pszczoły. Od 15 sierpnia do 30 września będzie można świętować podczas festynów, jarmarków i koncertów tworzących ogólnopolski festiwal regionalnego dziedzictwa przyrodniczo-kulturalnego, organizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska we współpracy z Krajową Sieć Grup Partnerskich.
Dni Partnerstwa Lokalnego to cykl imprez organizowanych przez Grupy Partnerskie - lokalne porozumienia organizacji pozarządowych, samorządów i firm działających wspólnie na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego i ochrony przyrody w swoim regionie. Grupy realizują swoje pomysły poprzez programy na rzecz "zielonej" turystyki, przedsiębiorczości, produktów lokalnych oraz pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego

i przyrodniczego. W zeszłorocznej edycji festiwalu udział wzięło ponad 65 000 osób.

Imprezy prezentują rezultaty setek partnerskich przedsięwzięć zrealizowanych w różnych zakątkach kraju. W wyniku działań Grup Partnerskich utworzono kilka tysięcy kilometrów szlaków rowerowych, pieszych, konnych i kajakowych w ramach Zielonych Szlaków Greenways (www.greenways.pl), wypromowano wiele niepowtarzalnych produktów rękodzielniczych i lokalnych przysmaków, które znalazły swych miłośników, a także stworzono wiele miejsc pracy dla osób zaangażowanych w przedsięwzięcia na Zielonych Szlakach. W działania Grup Partnerskich zaangażowały się setki osób, które poznały lepiej swój region i zaczęły doceniać jego kulturę i przyrodę.

W ramach festiwalu w całym kraju odbędą się imprezy prezentujące wiele barwnych zakątków Polski oraz efekty partnerskiej współpracy na poziomie lokalnym i krajowym. Podczas tych wydarzeń odbędą się m.in. pokazy rękodzieła regionalnego, pokazy filmów i zdjęć z Zielonych Szlaków Greenways, degustacje i konkursy z nagrodami. Kulminacyjnym punktem tegorocznej edycji Dni Partnerstwa będzie festyn "Smaki Zielonych Szlaków", który odbędzie się w dniach 11-12 września 2009 na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie. Spotkają się na nim przedstawiciele Grup Partnerskich z całej Polski, by zachęcić do podróżowania Zielonymi Szlakami Greenways po wciąż jeszcze mało znanych, lecz urokliwych zakątkach kraju.

Szczegółowe informacje oraz mapę tegorocznych wydarzeń w ramach Dni Partnerstwa Lokalnego 2009 można znaleźć na stronie www.dnipartnerstwa.pl.

Koordynatorem akcji na Ziemi Świętokrzyskiej jest Partnerstwo "Krzemienny Krąg". Świętokrzyskie Święto Pszczoły było jedyną świętokrzyską imprezą wpisaną w ten cykl i jednocześnie inaugurującą krajowe obchody.
/K. F./

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9743 razy,
ostatnio: 2020-10-20 19:02:59
Skomentuj artykuł:
Powrót