Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-05-17

Stronnictwo stałe w poglądach i przekonaniach

Ludowe święto

Nawet deszcz nie odstraszył działaczy i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego od uczestnictwa w obchodach Święta Ludowego. Uroczystości, w których wziął udział m.in. poseł na Sejm RP Andrzej Pałys rozpoczęły sie od nabożeństwa w kościele w Wojciechowicach. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod tablicami generała Franciszka Kamińskiego i Antoniego Małka. Część oficjalna uroczystości odbyła sie w szkole w Wojciechowicach, a nie jak pierwotnie planowano na płycie miejscowego stadionu. Kilka osób otrzymało medale i odznaki za aktywną działalność w ruchu ludowym.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Święto Ludowe w powiecie opatowskim obchodzone jest bardzo uroczyście. W tym roku gospodarzem były Wojciechowice. Ze względu na aurę, zamiast na boisku, uroczystości odbyły się w miejscowej szkole.

Niedzielne święto rozpoczęto nabożeństwem w kościele parafialnym w Wojciechowicach, celebrowanym przez byłego proboszcza parafii w Gierczycach- ks. Wacława Tomczyka, obecnego duszpasterza z Gierczyc- ks. Piotra Kowala, proboszcza parafii w Wojciechowich- ks. Jerzego Figlewicza oraz ks. Jana Majewskiego- duszpasterza Polaków w Rosji.

Kapłani przypomnieli, jak nierozerwalnie Święto Ludowe związane jest z wsią, rolnikami i ruchem ludowym. Mówili o tym, że chłopi nie tylko żywili i żywią naród, ale kiedy trzeba było, bez wahania bronili go.

O tym, że Polskie Stronnictwo Ludowe mocno się wryło w historię Ziemi Opatowskiej, mówił również przewodniczący Rady Powiatu- Bogusław Włodarczyk. Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Opatowie przypomniał, iż pierwszym starostą po wojnie w Opatowie był ludowiec- Jan Kaczor - którego syn kilkadziesiąt lat później był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Opatowskiego. Kiedy w 1998 roku zapadła decyzja o utworzeniu powiatu, to na jego czele stanęła działaczka PSL- Alicja Różańska Cembrowska. Na czele zarządu powiatu stanął i stoi do dziś Kazimierz Kotowski. Jego zastępcą był Piotr Stępień- były senator i szef partii w województwie tarnobrzeskim.

- To, że należymy do Polskiego Stronnictwa Ludowego, stanowi naszą siłę. Dumny jestem, że potrafimy wspólnie pracować, nie okazjonalnie, przed wyborami. Siłą tej ziemi, tego powiatu i województwa wy jesteście- powiedział Bogusław Włodarczyk, zwracając się do rolników zebranych w sali gimnastycznej szkoły w Wojciechowicach.- Chłopi od setek lat stanowili siłę narodu, z którą należy się liczyć. Musimy pokazać, że nie jesteśmy chwiejni, jesteśmy stali w poglądach i przekonaniach. Wówczas będą się z nami liczyli rządzący. Trzeba sobie zadać pytanie- gdzie byśmy byli, gdyby nie było Polskiego Stronnictwa Ludowego? Jak wyglądałaby polska wieś, gdyby nieugięta postawa premiera Kalinowskiego w czasie negocjacji w Brukseli. Umieliśmy i umiemy brać odpowiedzialność za Polskę. Możemy przywołać premiera Witosa, generała Kamińskiego- rodaka tej ziemi czy przewodniczącego Pawlaka, który w 1991 roku zgodził się stanąć na czele rządu.

Mimo fatalnej pogody na powiatowe obchody Święta Ludowego przybyły tłumy. Wspornie z działaczami PSL z powiatu opatowskiego świętowali poseł Andrzej Pałys, radni sejmiku Andrzej Błajszczak i Wojciech Borzęcki, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Sandomierskiej prof. Jerzy Jaskiernia, starostowie Kazimierz Kotowski, Gustaw Saramański, radni powiatowi, samorządowcy, jak również wójt gminy Łagów Stefan Bąk, szefowie instytucji współpracujących z rolnictwem z Kielc, Opatowa i Ostrowca Św.

Podczas niedzielnej uroczystości wiele mówiono o znaczeniu ruchu ludowego, jego sile i tradycji. Do idei Polskiego Stronnictwa Ludowego nawiązał w swoim wystąpieniu starosta Kazimierz Kotowski. Zdaniem starosty żelazne zasady, którym hołduje ruch ludowy, pozwoliły na tak długie funkcjonowanie partii politycznej i zgromadzenie ludzi, którym zawsze droga była ojczyzna, jednoznacznie pojmowali patriotyzm i cechowali się wielkim przywiązaniem do matki ziemi.

- Nie wstydzimy się tego, skąd pochodzimy, nie wstydzimy się tego, co robimy. Zasady naszego działania są czytelne. Rozwiązania, które przyjęliśmy przez 20 lat funkcjonowania samorządu, świadczą dobitnie o tym, co robili i co osiągnęli członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy obdarzani byli w kolejnych kadencjach zaufaniem mieszkańców. W tym województwie, jako w jednym z nielicznych, każdy samorząd otrzymał wsparcie z funduszy unijnych. To jest zasługa marszałka tego województwa, szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego, który dostrzega potrzeby każdej małej społeczności- powiedział K. Kotowski. - Zawsze jesteśmy tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Staramy się reagować na wszystko. Jako samorząd powiatowy skorzystaliśmy ze wszystkich możliwych źródeł finansowania i programów.

Oficjalne obchody poprzedzone były złożeniem kwiatów przed tablicami generała Franciszka Kamińskiego, która znajduje się w kościele w Wojciechowicach oraz Antoniego Małka- nauczyciela szkoły w Orłowinach - który został zamordowany w Katyniu. Warto zaznaczyć, że wśród kilku delegacji reprezentujących duchowieństwo, władze samorządowe powiatu i gmin, była młodzież szkolna z Gierczyc, mieszkańcy Orłowin oraz Stanisław Dunikowki- wychowanek Antoniego Małka i inicjator wmurowania tablicy w szkole w Gierczycach.

Święto Ludowe to doskonała okazja do uhonorowania osób zasłużonych dla ruchu ludowego. Krystyna Wieczorek otrzymała Medal Pamiątkowy im. Wincentego Witosa. Odznaki "Złota Koniczynka" przyznano Alfredowi Skurze i Jackowi Dwojakowi. Odznakami honorowymi "Zasłużony dla rolnictwa" zostali odznaczeni: Mirosław Nowakowski, Zbigniew Niewiadomski, Piotr Kidoń, Zenon Klimkowski, Barbara Kupiec, Zbigniew Wójcik, Marek Sternik, Piotr Sternik, Wiesław Strzyż, Dariusz Zając, Dariusz Podsiadło, Jan Urbański.
/G. Misiewicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 21359 razy,
ostatnio: 2020-09-26 16:24:12
Skomentuj artykuł:
Powrót