Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-06-14

Zdrowie w kromce chleba

Przekonywali do pieczywa

O tym, dlaczego warto jeść chleb, przekonali się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Poniedziałkowy wykład na temat prozdrowotnych walorów pieczywa połączono z degustacją wypieków z piekarni "Małgorzatka".

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Propagowanie zdrowego stylu życia to jedna z dewiz słuchaczy ostrowieckiego UTW. O różnych sposobach dbania o formę dowiadują się oni na cyklicznych wykładach, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Podobnie było w miniony poniedziałek, podczas spotkania promującego pieczywo, które odbyło się w ramach akcji radomskiego Cechu Piekarzy "Dobry chleb".

- Już od lat staraliśmy się o podnoszenie statusu piekarstwa w ogóle, a szczególnie wśród piekarzy zrzeszonych w naszym cechu. Akcja "Dobry chleb" to następny krok w działalności statutowej, promujący etyczne wzorce produkcji pieczywa. Jest to także reakcja na to, co od dłuższego czasu dzieje się na rynku pieczywa - mówi Jarosław Gajda z Cechu Piekarzy w Radomiu. - Od połowy lat 90. systematycznie spada spożycie chleba i niebawem osiągniemy poziom, który w krajach Europy Zachodniej już upoważnia rządy do podjęcia potężnych akcji promujących spożycie chleba w trosce o zdrowie ludzi. My na pomoc państwa raczej nie mamy co liczyć, dlatego sami podejmujemy takie kroki.

Wśród członków radomskiego cechu włączających się w akcję promowania dobrego chleba znalazła się również ostrowieckiego piekarnia "Małgorzatka" prowadzona przez Cezarego Styczyńskiego. Dzięki jego uprzejmości zorganizowano pokaz i degustację pieczywa przyrządzonego na zakwasie piekarskim żytnim i pszenicznym. Zanim jednak słuchacze UTW skosztowali pięknie pachnących produktów, wysłuchali wykładu dr Anny Diowksz z Politechniki Łódzkiej.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 21487 razy,
ostatnio: 2020-08-09 22:11:36
Skomentuj artykuł:
Powrót