Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-10-24

Po pierwsze: realizacja inwestycji

Zapis czatu z Jarosławem Wilczyńskim


Prezydent Ostrowca, Jarosław Wilczyński odpowiadał w piątek na pytania internautów.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Dolex: Witam serdecznie. Moje pierwsze pytanie jest następujące... jakie priorytety ma pan na kolejną kadencję?
Jarosław Wilczyński: Po pierwsze sprawna realizacja wszystkich rozpoczętych inwestycji. I rozliczenie dotacji. Czyli przypomnę: kanalizacja sanitarna w mieście, ulica Zagłoby, rewitalizacja śródmieścia, Muzeum Hutnictwa, hala widowiskowo-sportowa. Największą inwestycją do której chcę przystąpić w przyszłej kadencji będzie ostrowiecki Browar Kultury. Uporzadkowania wymaga również sytuacja w transporcie publicznym. Ważną kwestią jest informatyzacja. Nie możemy również zapominać o przygotowaniu terenów inwestycyjnych chcę wybudować inkubator przedsiębiorczości. Oczywiście bardzo ważne są tez kwestie aspołeczne: oświata, pomoc społeczna.


Dolex: Czy boi się pan innych kandydatów?
Jarosław Wilczyński: Nie.

Dolex: Co dalej z KSZO? Czy kolejna kadencja przyniesie wyjście na prostą tegoż klubu?
Jarosław Wilczyński: Jestem zdania, że gmina powinna nabyć akcje klubu sportowego KSZO. Wtedy prezydent będzie mógł wziąć pełną odpowiedzialność za sytuację w klubie. Od dnia 16 X 2010 obowiązują zmiany w ustawie o gospodarce komunalnej, pozwalające na takie zaangażowanie miast w klub. W dniu 9 XI wystąpię do Rady Miasta o zgodę na rozmowę z akcjonariuszami w sprawie nabycia akcji.

Dolex: Ostrowiec miastem, które opuszcza młodzież... To jeden z tematów debat, jakie są przeprowadzane przez szkoły średnie... jak się pan odniesie do tego? Niestety taka prawda... Czy są plany na zatrzymanie młodych umysłów w mieście?
Jarosław Wilczyński: Migracje młodych ludzi są elementem dzisiejszej rzeczywistości. Moim największym marzeniem jest to, żeby tanie mieszkania, bogata oferta sportowo-rekreacyjna, a przede wszystkim nowe miejsca pracy przyciągały ludzi młodych do Ostrowca, również z innych miejscowości. Prawdą jest, że dzisiejsza młodzież poprzez akcesję do UE ma dużo większe możliwości wyboru miejsca zamieszkania i dalszej kariery niż w latach minionych, bo może wybierać nie pomiędzy Ostrowcem a Starachowicami, ale między Ostrowcem, Berlinem. Dublinem itp.

Dolex: Co do hali... jak się mają plany organizacji gali boksu na otwarcie? :)
Jarosław Wilczyński: Rozmawiamy z kilkoma promotorami i jest duża szansa aby taka gala się odbyła. Jednakże wszelkie decyzje zostawiam na okres powyborczy.

Dolex: Jak się pan odniesie do słów pana Szostaka że inwestycje które pan wykonuje są kontynuacją(pomysłem) tegoż pana?
Jarosław Wilczyński: W ogóle mnie to nie dziwi. To jest retoryka, którą mieszkańcy Ostrowca zdążyli poznać przez wiele lat sprawowania przez pana Szostaka funkcji prezydenta

szerszen: Czy jako prezydent jest Pan przygotowany na podejmowanie ryzykownych często niepopularnych decyzji, które przynoszą później wymierne efekty?
Jarosław Wilczyński: tak. Wiele takich decyzji podjąłem i biorę za nie pełną odpowiedzialność

anders: Jak wygląda sprawa z Muzeum Hutnictwa? Kiedy powstanie?
Jarosław Wilczyński: Mamy koncepcję funkcjonalno-użytkową. Otwarcie Muzeum przewidziane jest w pierwszym kwartale 2012 roku

dizzy81: Panie prezydencie, ile nowych miejsc pracy gmina stworzyła/pomogła stworzyć nowym inwestorom w przeciągu 4 lat Pana kadencji?
Jarosław Wilczyński: dokładnie nie odpowiem, ale poprzez nasze działania pośrednie i bezpośrednie takich miejsc powstało wiele. Inkubator przedsiębiorczości, ulgi w podatkach czy szeroki front inwestycji w mieście. To są setki nowych miejsc pracy

dolex: czy Ostrowiec pójdzie śladem Starachowic... Chodzi o transport publiczny.
Jarosław Wilczyński: Dokładnie obserwują, co się dzieje w Starachowicach i mimo dużych nakładach na transport publiczny, strata w MPK Starachowice wyniosła ponad 600 tys. zł. i nie jest tam tak różowo, jak się niektórym w Ostrowcu wydaje.

ostrowia: a co Pan prezydent myśli o kandydowaniu byłego prezydenta, ja myślę, że może Pan mieć problem z wygraniem
Jarosław Wilczyński: wierze w swój sukces i rozsądek mieszkańców Ostrowca. Żyjemy w wolnym kraju i jeśli nie ma żadnych przeszkód formalnych do kandydowania, to ocena wszystkich kandydatów należy do mieszkańców.

dizzy81: Dlaczego gmina Ostrowiec nie przygotuje kompleksowo dobrego i atrakcyjnego gruntu pod inwestycje ( nie mówmy o bagnach) wzorem Mielca, Kutna itp.?
Jarosław Wilczyński: przygotowujemy grunty inwestycyjne, poszerzyliśmy specjalną strefie. Zaczęli skupować grunty w rejonie ulicy Samsonowicza, tam, gdzie przygotowaliśmy plan pod specjalną strefę gospodarczą. Nie ukrywam, że mamy duże problemy we współpracy z syndykiem masu upadłości Huty Ostrowiec, który zadeklarowanych 17 h dla gminy nie wywiązał się przez 4 lata.

anders: Kiedy w Ostrowcu zobaczymy Bjork? ;)
Jarosław Wilczyński: hala będzie gotowa wiosną przyszłego roku. Czekam na pana Henryka Kraskę, który w mediach odgrażał się, że ściągnie tę piosenkarkę do Ostrowca. Czekam na konkrety


dolex: Jak się pan odniesie do ulotek wywieszonych na przystankach przez pana Sułka i drugich anonimowych?
Jarosław Wilczyński: Jest to żenujący poziom jaki przedstawia pan Sułek. Na razie nie zamierzam pozywać go do sądu, bo wszyscy w Ostrowcu wiemy, że miał nie jeden wyrok, a metody wciąż stosuje te same

LOTOS: Witam. Jak Pan skomentuje zarzuty ze niektóre przetargi były ustawione eliminując lokalnych przedsiębiorców?
Jarosław Wilczyński: Czekam, aż ktoś się podpisze pod takimi zarzutami i pozwę tę osobę do sądu. Moja praca jest bardzo często kontrolowana przez różne powołane do tego instytucje i wysoko oceniana. Te zarzuty, to kompletne bzdury.

Ktos: Co odpowie Pan krytykom, którzy zarzucają Panu niechęć do wspierania sportu i inicjatyw z tym związanych?
Jarosław Wilczyński: Za mojej kadencji wydatki na wspieranie klubów sportowych wzrosły o około 300 procent w porównaniu z poprzednia kadencja. Funduje stypendia, promuje miasto poprzez sport, otrzymujemy za te działania wiele nagród tak jak Oscar Sportowy czy Sportowa Gmina. Nie można ode mnie wymagać, żebym poukładał sprawę w klubie, który jest własnością prywatna. Wysoko oceniam zmiany organizacyjne w klubie KSZO siatkówka boks, pływania stoi na duzo wyższym poziomie niż 4 lata temu. To nie ja dopuściłem do upadłości SPN KSZO długami prawie 9 mln złotych. To nie ja ściągnąłem Ceramike do Ostrowca i działaczy zamieszanych w aferę korupcyjną, czego skutkiem była degradacja KSZO SSA do drugiej ligi.

gona36: Kiedy przeprowadzka do odremontowanego EDENU i kto tam się przeprowadzi??
Jarosław Wilczyński: W przyszłym roku wiosną min przeprowadzą się MOPS, PCPR, Straż Miejska. Znajdzie się tam również miejsce dla spółki informatycznej obsługującej administrację w woj. świętokrzyskim.

oster: Dlaczego według pana Ostrowiec tak nisko wypada w rankingach. Porównanie z sąsiednimi miastami wypada fatalni. Ostrowiec jest teraz białą plamą pod względem inwestycji.

Jarosław Wilczyński: To jakieś wierutne bzdury. W ciągu tych 4 lat byliśmy laureatami wielu nagród ogólnopolskich. Pozyskaliśmy z zewnętrznych źródeł finansowania kwotę ok. 150 mln zł.. Możemy mówić o boomie inwestycyjnym. gdyż w tej kadencji na inwestycje wydamy prawie tyle samo środków, co poprzez ostatnie 2 kadencje. Ci panowie, którzy mówią o zaścianku powinni wiedzieć, że zaściankowość jest cechą charakterów przypisywaną osobom, które mają kompleksy wynikające z różnych przyczyn. I walkę z zaściankowością powinni zacząć od siebie.

abab: Czy w Ostrowcu będzie tramwaj tak jak w Kielcach
Jarosław Wilczyński: Może za jakieś 20 lat... będzie tramwaj lub gondole:):)

DOL: czy planowane są już jakieś koncerty i występy w nowowybudowanej hali i muszli koncertowej?
Jarosław Wilczyński: Tak. MCK przygotowuje plan imprez na 2011 rok. Dodam, że jest on ambitny

ktos: Dlaczego Ostrowiec nie wybrał drogi promocji przez bardzo popularny serial "Ojciec Mateusz"? W serialu pojawiają się Kielce, Bałtów, Opatów, Busko-Zdrój, a o naszym mieście cisza, mimo że jest drugim pod względem wielkości w województwie?
Jarosław Wilczyński: jeszcze do nas nie trafiono z ofertą, ale myślę, że ten serial trafi również do Ostrowca. Np. promując nową hale widowiskowo-sportową

dolex: Czy ma pan jakieś plany po ewentualnej porażce?
Jarosław Wilczyński: Wygram te wybory, ale proszę się nie martwić, bo mój wiek, kompetencje, wykształcenie i doświadczenie pozwolą mi się odnaleźć w każdej sytuacji

Dambus: Witam aktualnie mieszkam i pracuje w Anglii zamierzam wrócić do Ostrowca, czy w Ostrowcu znajdę prace i sens na dalsze życie?
Jarosław Wilczyński: W ostatnich miesiącach obserwujemy dużą fale powrotów do Ostrowca (widać to chociaż po liczbie uczniów, którzy wrócili z zagranicy z rodzicami) i ci ludzie bogatsi o doświadczenie i może wyższą kulturę pracy odnajdują się w Ostrowcu.

dizzy81: Co ma Pan na myśli, mówiąc front inwestycji? Czy dobrze się rozumiemy? Proszę podać nazwę nowego przedsiębiorcy, który wszedł do miasta i dał np. 50 miejsc pracy?
Jarosław Wilczyński: Mówiąc o inwestycjach miałem na myśli inwestycje komunalne. A jeśli chodzi o grą część pytania, to choćby na dzień dzisiejszy plany inwestycyjne maja takie firmy jak: McDonalds - zatrudnił 60 osób. Jest kilka firm, które mają rozpoczęte projekty inwestycyjne. Np. Weiss chce zatrudnić docelowo 120 osób. Jadar - ok. 40 osób, itp.

Czy pańska kampania będzie przeprowadzona także z dużym rozmachem jak 4 lata temu? Czy odrobinę skromniej?
Jarosław Wilczyński: Moja kampania będzie najlepsza, skuteczna i głęboko wierzę w rozsądek Mieszkańców naszego Ostrowca, którzy mam nadzieje oddadzą głos na mnie
Jarosław Wilczyński: Dziękuję wszystkim za kulturalne i merytoryczne pytania. Oba taka była kampania.
/, 22 paždziernika 2010, 11:57/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 44961 razy,
ostatnio: 2020-11-24 18:30:39
Skomentuj artykuł:
Powrót