Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-03-23

Ostrowiec czeka na inwestorów

Prawie 7 milionów złotych nadwyżki do rozdzielenia

O "kryzysowych" decyzjach, dzieleniu nadwyżki budżetowej oraz oczekiwaniu na postęp w sprawie browaru Saskich rozmawiamy z prezydentem Ostrowca Św. Jarosławem Wilczyńskim.
- Ostatnią "kryzysową" informacją, jaka dotarła do Ostrowca Św., jest zmniejszenie przez wojewodę dotacji dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o ponad 2,7 mln złotych. Jak brak tak dużej kwoty odbije się na funkcjonowaniu ośrodka?

- To bardzo dotkliwa zmiana, której nie będziemy w stanie sami zniwelować. Z uzyskanej w ubiegłym roku nadwyżki budżetowej chciałbym przekazać MOPS 300 tysięcy złotych, które trochę podratują sytuację. Rozmawiałem również z wicewojewodą Piotrem Żołądkiem o tym, że nie można ucinać środków automatycznie, każdemu po 10 procent, jak to zostało zrobione. Pod koniec roku sytuacja może stać się naprawdę niedobra, bo jeśli nie uda się ograniczyć zwolnień w zakładach pracy, możemy mieć gwałtowny wzrost podopiecznych MOPS i beneficjentów pomocy społecznej, większe zapotrzebowanie na przykład na dodatki mieszkaniowe. Najgorsze jest to, że może zabraknąć środków na zadania, które co prawda realizujemy, ale które zleca i finansuje państwo. Konstytucyjnie to wojewoda jest zobowiązany do zapewnienia tego finansowania. Są zadania, których gmina po prostu nie może sfinansować.

- Mowa m.in. o funkcjonowaniu Domu Samopomocy dla osób psychicznie chorych w os. Pułanki. Czy byt tego ośrodka jest zagrożony?

- Aż tak źle nie jest, ale rzeczywiście na to brakuje środków i wszyscy zostali poinformowani, że muszą prowadzić bardzo oszczędną politykę finansową, a jednocześnie zachować jak najwyższy standard usług. Prawdopodobnie cięcia spowodują ograniczenie przyjmowania kolejnych osób na terapie. Wznowienie przyjęć będzie możliwe dopiero, gdy dostaniemy większe środki. Nie chcemy natomiast pozbawiać opieki nikogo, kto już jest nią objęty.

- W ostatnich tygodniach Ostrowiec zelektryzowała wiadomość o zamknięciu zakładu "Sopolfam". Jak dalece może być posunięta pomoc miasta dla zwolnionych stamtąd osób?

- Na szczęście nie mamy informacji o żadnych innych zwolnieniach grupowych. W "Sopolfamie" pracowało ponad 400 osób, w większości mieszkanki powiatu ostrowieckiego i jest to dla nas olbrzymi problem. Rynek pracy kobiet w Ostrowcu odczuje to w znaczny sposób. Staramy się jakoś ratować sytuację, wysłaliśmy ponad 20 pism do firm, które mogłyby być potencjalnymi inwestorami w tym zakładzie. Zwrócił się do nas jeden zainteresowany, więc skierowaliśmy go do firmy "Chantelle". My możemy tylko pośredniczyć w rozmowach, na konkretne, finansowe pytania nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Trzymamy kciuki, aby strona francuska nie postawiła zaporowych warunków.

- Francuzi kontaktowali się z Panem lub służbami miejskimi?

- Nie. Jedyny kontakt mam z radą pracowniczą i dyrektor "Sopolfamu".

- Jest szansa na to, że zainteresowana firma to rzeczywiście poważny inwestor czy to może tylko sondowanie rynku?

- Trudno powiedzieć. To jeden z ważniejszych polskich producentów bielizny i poważna firma. My możemy tylko zadeklarować pomoc w rozwinięciu interesu i taką propozycję złożyliśmy.

- Przykład "Sopolfamu" pokazał, że nawet w pozornie opanowanej sytuacji zakład może upaść z dnia na dzień. Macie inne niepokojące sygnały z terenu miasta?

- Docierają do nas niepotwierdzone informacje o mniejszych lub większych redukcjach zatrudnienia, ale są one niekoniecznie związane z kryzysem. Patrząc na wykonanie budżetu za pierwsze dwa miesiące, stwierdzam, że nie ma co demonizować, powoływać sztabów antykryzysowych, tylko trzeba wziąć się za pracę. Miasto może pomóc, ogłaszając jak najwięcej przetargów. Teraz opracowujemy dokumentację na termomodernizację czterech przedszkoli tak, aby każde mogła odrębnie realizować inna firma, a mniejsi wykonawcy mieli szansę na pracę tu, na miejscu.

- Ale zupełnie niedawno pojawiły się głosy podobno przedsiębiorców skarżących się, że miasto organizuje przetargi w taki sposób, by lokalne firmy nie miały szans na ich wygranie. Skąd taka rozbieżność opinii?

- Obrzucić kogoś błotem jest bardzo łatwo. Nie wiem, skąd był ten sygnał i co to za przedsiębiorca. Do przetargu, o którym mowa, na budowę lokalu socjalnego przy ul. Samsonowicza zgłosiło się dziesięć firm, w tym z Ostrowca Św. Z tej piątki znam nazwy dwóch, pozostałe to naprawdę niewielkie firmy. Druga piątka to też firmy z najbliższego terenu. Tak więc warunki pozwoliły lokalnym firmom uczestniczyć w tych przetargach, według mnie były naprawdę przyjazne. Gmina jednak musi jakoś zabezpieczyć się przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy po kilku miesiącach "wyłożą" się, bo nie będą w stanie spłacić kredytów. Jako osoba podpisująca się pod przetargiem jestem zobowiązany sprawdzić sytuację firmy i jej wiarygodność na rynku.

- Udało się z ubiegłorocznego budżetu wygospodarować nadwyżkę o około 6 mln większą niż zakładano na początku. Na co będą wydane te pieniądze?

- Nadwyżka, która nie była ujęta w budżecie, wynosi około 6,9 mln złotych. Ponad 200 tys. zł od razu przesunęliśmy na uzupełnienie zmniejszonej subwencji oświatowej. Na remonty w szkołach, w tym drogi przeciwpożarowe przy PSP nr 1 i 7 oraz wymianę dachów w termomodernizowanych przedszkolach wydamy 950 tys. zł. MOSiR dostanie 275 tys. zł, na dodatkowe wynagrodzenia pracowników obsługi i administracji w szkołach przeznaczamy 750 tys. zł. Niewiele, bo 30 tys. zł dostanie MCK, a 10 tys. zł BWA. Na informację lokalną wydamy o 100 tys. zł więcej. O 300 tysiącach zł dla MOPS już mówiłem, natomiast 1,5 mln złotych chcemy przekazać jako dotację dla starostwa powiatowego na remonty ulic Waryńskiego i Siennieńskiej. Mamy w planach budowę boisk w ramach tzw. "funduszu norweskiego", ale musimy na niej wydać własne środki i dopiero czekać na zwrot z Brukseli. Będzie to 900 tys. zł środków własnych i 1,3 mln zł kredytu. Na remont uszkodzonego podczas powodzi mostu na Modle wydamy 150 tys. zł, a na budowę parkingu przy ul. Głogowskiego 500 tys. zł. Planujemy też dokończenie prac wokół boiska "Orlik" za około 144 tys. zł. Kolejne 300 tys. zł musimy zabezpieczyć na ewentualne dopłaty do wynagrodzeń nauczycieli. Oczywiście są to nasze propozycje, które musi jeszcze zaakceptować Rada Miasta. Te środki było naprawdę trudno podzielić, bo chętnych było dużo więcej. Staraliśmy się zabezpieczyć funkcjonowanie wszystkich jednostek, ale nie szastamy pieniędzmi. Utrzymujemy w ryzach wydatki bieżące, natomiast nie będziemy oszczędzać na inwestycjach, bo to one napędzają koniunkturę.

- Mówiąc o inwestorach, nie można zapomnieć o pomyśle sprzedaży placu przy Alei 3 Maja. Czy wiadomo już, kto konkretnie jest nim zainteresowany?

- Na piśmie zwróciła się do nas firma Mc' Donalds Polska, ale to jeden z wielu zainteresowanych tym terenem podmiotów. Przetarg ogłosimy na przełomie maja i czerwca i zobaczymy, kto przedstawi najlepsze rozwiązanie i czyj pomysł wygra. Mam nadzieję, że osiągniemy za ten plac dobrą cenę.

- Mija marzec, a my wciąż nie wiemy, co dalej w sprawie browaru Saskich. Wiadomo tylko, że firma "Tal&Co Management" nie jest zainteresowana zamianą udziałów na grunty przy ul. Kopernika.

- Wciąż czekamy na oficjalną odpowiedź tej firmy, bo tylko jej udziały pozostały nam do przejęcia. Po ostatniej rozmowie telefonicznej nie uzyskaliśmy żadnego stanowiska. Jeżeli sytuacja będzie się przedłużać, rozważam wystąpienie w kwietniu na drogę sądową.

- Dziękuję za rozmowę.
/A. Śledzińska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19552 razy,
ostatnio: 2020-07-15 03:29:01
Skomentuj artykuł:
Powrót