Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2006-11-06

Wybrał Ostrowiec

Społecznik z wyboru

Robert Minkina jest osobą dobrze znaną w Ostrowcu Św. Był dwukrotnie internowany, ale nie zdecydował się na wyjazd z kraju.

W latach 90-tych był prezesem KSZO Ostrowiec, do dziś szefuje Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. Jest założycielem Stowarzyszenia "Samorządność i Przedsiębiorczość" i jego kandydatem do Rady Powiatu Ostrowieckiego.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- Jest Pan znany ostrowczanom z działalności na różnych polach życia społecznego Ostrowca Św.

- Faktycznie działam na wielu frontach, bo są one bliskie mojemu sercu. Staram się zajmować tymi sprawami, które są naprawdę trudne. Przykładem na to jest zaangażowanie w sprawy KSZO, kiedy klub rozpadał się, światło było wyłączane dosłownie i w przenośni. Podjąłem się funkcji prezesa i doprowadziłem klub do takiego stanu, że o bycie w zarządzie ludzie zaczęli walczyć. Piłka wodna wtedy osiągnęła szczyt i tytuł mistrza Polski oraz Puchar Polski. Organizowaliśmy mistrzostwa Polski w boksie, co wiązało się z pobudzeniem tego środowiska, zaangażowaniem w pracę z młodzieżą.


- Potem zajął się Pan scaleniem w jedną grupę ostrowieckich przedsiębiorców...

- To był trudny okres w Cechu Rzemiosł Różnych. Przychodziła tam jedna osoba na miesiąc i widziała na drzwiach kartkę "jestem na urlopie". W tej chwili wszyscy już wiedzą, gdzie się mieści. Mamy tam biuro senatorsko- poselskie, kilka instytucji, odbudowujemy budynek. Zaczyna się walka o to, kto wejdzie do zarządu. Myślę więc, że pomalutku się odsunę, bo wszystko zaczyna funkcjonować normalnie.


- Nowym wyzwaniem ma być członkostwo w Radzie Powiatu Ostrowieckiego?

- Nasz kandydat na prezydenta Wojciech Siporski mówi dokładnie o tych rzeczach, o których ja również myślę. Chciałbym zadbać o stołówki, aby nie było sytuacji, że w Ostrowcu Św. nie ma gdzie zjeść przynajmniej jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia. W to powinny zaangażować się i miasto i powiat. Cenię oczywiście posła Leszka Sułka za to, co już zrobił, niemniej jednak trzeba wiele poprawić i udoskonalić. Sprawy powinny być uporządkowane, uważam, że to miasto powinno zadbać o dostarczanie mediów do jadłodajni i zatrudnienie pracowników.


- Kilka akcji charytatywnych udało wam się już przeprowadzić w stowarzyszeniu?

- Były akcje, ale wybiórcze, prowadzone wspólnie z Platformą Obywatelską i posłem Zbigniewem Paceltem. Przeprowadzamy licytacje, ostatnio zebraliśmy pieniądze na posiłki dla dzieci w Denkowie. Do stowarzyszenia przychodzą osoby, które się w to włączają, przekazują dary dla szpitala, ubrania dla dzieci. To są akcje bliskie mojemu sercu i chciałbym się w nie włączać, niezależnie od tego czy będę radnym, czy nie. Poruszyliśmy też sprawę schroniska dla zwierząt, bo przecież pies nie potrafi mówić, ale ból i głód odczuwa tak samo jak człowiek. Poprzez te działania chcemy przyzwyczaić przedsiębiorców do niesienia pomocy, żeby nie liczyli tylko zarobionych pieniędzy, ale dzielili się z innymi.


- A dlaczego kandyduje Pan akurat do Rady Powiatu?

- Dosyć długo pracowałem społecznie i uważam, że będąc radnym w powiecie, mając szerszy obszar działania, będę mógł jeszcze bardziej włączyć się w sprawy typowo ludzkie. Społeczną pracę i społecznikostwo zaszczepił we mnie Jacek Kuroń. Od tamtego czasu, to co odczuwałem jako obowiązek stało się przyjemnością. Kuroń odwiedził Ostrowiec Św. w latach 80- tych, z mojej inicjatywy, od tej pory zaczęła się :inność" polityczna w naszym mieście. Obserwowałem kilka sesji Rady Powiatu i zauważyłem że dużo tematów jest poruszanych tylko po to, żeby zapełnić czas. Nie chciałbym obrazić żadnego radnego, ale widzę potrzebę kierowania uwagi na sprawy naprawdę istotne. Przykład na to dałem podczas dyskusji na temat bezpieczeństwa w powiecie. Mamy świetnie wyszkolonych ratowników WOPR, którzy do pracy wyjeżdżają za granicę. Tu na miejscu nie są wykorzystywani, a przecież to tylko kwestia dobrej organizacji i współpracy.


- Wiele sprawy w swoim programie wyborczym poświęca Pan sportowi...

- Z dużym sentymentem wspominam, jak jako młody chłopak dostałem na treningu prawdziwe buty do skoku wzwyż. To praktycznie na stadionie się wychowałem, tam odbywało się życie uczniów. Marzy mi się powrót naszej piłki wodnej na tron mistrza Polski, derby Korony Kielce z KSZO, tylko w sposób uporządkowany. W tych działaniach bardzo dużą rolę odgrywa poseł Pacelt, który swoje doświadczenie przenosi na grunt ostrowiecki. Nie od dziś wiadomo, że największa reklamą miasta na całym świecie jest właśnie sport. Ostrowiec nie powinien słynąć z tego, że wybory mają się tu odbyć na cmentarzu, ale poprzez kulturę i poprawność w działaniu.


- Może Pan powiedzieć o sobie, że jest człowiekiem dumnym z osiągnięć?

- Trudno jest w ten sposób mówić o samym sobie. Przede wszystkim jestem dumny z rodziny, z tego, że razem z żoną wychowaliśmy syna na porządnego człowieka. Jestem dumny, że mimo "maltretowania"

w różny sposób nie podporządkowałem się dawniejszym służbom i nie zostałem konfidentem. Oczywiście potem rozpowszechniano informację, że zostałem złamany, tylko po to, żeby moje środowisko odsunęło się ode mnie. Mimo kuszących propozycji z Francji, Niemiec i USA, pozostałem w Ostrowcu Św., a miałem naprawdę możliwość wyjazdu. Do dziś mam list konsula francuskiego, który napisał "Szanowny Panie mam zaszczyt zaprosić Pana i pańską Rodzinę na pobyt stały do mojego kraju". Gwarantował pracę, mieszkanie, naukę języka, nawet ewentualną pomoc medyczną, bo żona była w ciąży. Decyzja była trudna, bo z jednej strony były pokusy lepszego, wolnego życia, z drugiej zaś nie chciałem odcinać się od korzeni. Nie wiedziałem, kiedy bym spotkał się z rodziną, poszedł na KSZO obejrzeć mecz. Dziś absolutnie nie żałuję, że nie wyjechałem. Miałem i mam świadomość, że biedny posiłek z przyjacielem smakuje lepiej niż wystawna kolacja z obcymi.


Dziękuję za rozmowę.
/A. Śledzińska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14932 razy,
ostatnio: 2020-07-14 17:49:39
Skomentuj artykuł:
Powrót