Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-09-26

Żałują tylko nieliczni

Wspólnota mieszkańców

O tym czy lokatorzy zyskali na utworzeniu Wspólnoty Mieszkaniowej Zgoda, rozmawiamy z Ireneuszem Korycińskim oraz Henrykiem Kupczykiem przedstawicielami wspólnoty.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- W ubiegłym roku PKP sprzedały większość lokali w blokach przy ulicy Słowackiego i Kilińskiego. Kto teraz administruje budynkami?

- Blokami należącymi do wspólnoty administruje prywatna spółka. Jej zadanie polega na prowadzeniu księgowości, dbaniu o terminowe przeprowadzanie przeglądów instalacji energetycznej, gazowej. Firma odpowiada także za ubezpieczenie budynku, utrzymanie czystości w klatkach schodowych.

- Ile płacą lokatorzy za tego rodzaju usługi?

- Opłaty wynoszą 59 groszy za metr kwadratowy mieszkania. W skali miesiąca przekłada się to na kwotę 2,8 tys. zł. Dla porównania OTBS pobiera 89 groszy za m kw. mieszkania.

- Na jaki cel przeznaczane są pozostałe pieniądze wpłacane przez lokatorów?

- 50 groszy za m kw. mieszkania to zaliczka przeznaczona na utrzymanie klatek schodowych oraz terenu otaczającego bloki. Do tego dochodzi 1 zł za m kw. przekazywany na fundusz remontowy. W sumie lokatorzy płacą 2,09 zł za m kw. mieszkania. Musimy zgromadzić pokaźne fundusze, aby nadrobić kilkanaście lat zaległości powstałych w okresie, kiedy budynkami administrowała PKP. W tym czasie nie dokonywano żadnych poważniejszych remontów. Tymczasem bloki wymagają docieplenia, wymiany dachów, malowania klatek schodowych.

-Co udało się zrobić od momentu powstania wspólnoty?

- Został utwardzony parking na dziedzińcu między blokami. Poprzednio na źle wyprofilowanym placu tworzyły się głębokie kałuże, przez które trudno było przejść. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 76 tys. zł. To pokaźna kwota jak na możliwości finansowe wspólnoty. Powstały także nowe chodniki ułatwiające dojście do bloków. Niedawno ogrodziliśmy teren przylegający do budynku, w którym znajdowała się przychodnia kolejowa. Zebrało się kilku lokatorów, którzy wspólnymi siłami zbudowali płot.

- Zapewne także w przyszłości planowane są kolejne inwestycje?

-Jeszcze w tym roku planujemy zakup 7 garaży. Będą je użytkować osoby, które zaproponują największy czynsz za wynajem. Opłata wyniesie prawdopodobnie co najmniej 50 zł miesięcznie. Niebawem nastąpi wymiana drzwi wejściowych do wszystkich klatek schodowych. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 8 tys. zł.

-Wspólnota uzyskuje dodatkowe dochody?

- Dzierżawimy pomieszczenie dawnej kotłowni, w której znajduje się sklep. Firma telekomunikacyjna także dzierżawi teren na naszej działce. Ze zgromadzonych w ten sposób środków w przyszłym roku zostaną pomalowane klatki schodowe.

- Opłaty na fundusz remontowy nie wystarczą na pokrycie kosztów docieplenia budynków oraz wymiany dachów. W jaki sposób można rozwiązać ten problem?

- Będziemy próbowali pozyskać dotacje z UE. W przyszłości zastanowimy się nad rozwiązaniem tej kwestii.

- Jak układa się współpraca z lokatorami?

- Wiele spraw musimy tłumaczyć. Nie wszyscy wykazują dobrą wolę do współpracy. Niektórzy byli niezadowoleni z płotu oddzielającego bloki od ulicy prowadzącej do biur Nadleśnictwa Ostrowiec, mimo że do znajdującego się tam śmietnika trafiało mnóstwo odpadów podrzucanych przez mieszkańców miasta, którzy nie należą do wspólnoty. Gdy powstał płot to zmalała ilość śmieci, która trafia do śmietnika.

-Po powstaniu wspólnoty lokatorzy dostrzegli, że są współodpowiedzialni za teren na którym mieszkają?

- Nie odnotowujemy zbyt dużej liczby dewastacji mienia wspólnoty, ale do europejskich standardów jeszcze sporo nam brakuje. To problem wszystkich osiedli mieszkaniowych w całej Polsce.

Dziękuję za rozmowę.
/M. Gałęzia/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12317 razy,
ostatnio: 2020-07-08 03:52:45
Skomentuj artykuł:
Powrót