Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2007-08-27

Polsce potrzeba normalności

Rozmowa z prezesem PSL W. Pawlakiem

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak gościł przed tygodniem w sanktuarium w Kałkowie- Godowie, gdzie uczestniczył w uroczystościach Święta Czynu Chłopskiego. Wziął także udział w spotkaniu z działaczami Stronnictwa z województwa świętokrzyskiego oraz podzielił się swoimi poglądami na temat sytuacji w kraju.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- Jak pan, jako osoba od lat związana ze sceną polityczną, ocenia bieżącą sytuację w kraju?

- Określiłbym, że sytuacja jest wojenna. Ostre spory między niedawnymi koalicjantami przyćmiewają wszystkie inne działania, dlatego wydaje się, że warto spojrzeć na to z pewnym dystansem i zastanowić się, jak przywrócić pokój w polityce. Należy zająć się sprawami ważnymi dla ludzi, a nie tylko ważnymi dla koalicjantów. Według mnie, koleje rozstrzygnięcia mogą być różne. Nie wykluczam, że może nastąpić bardzo szybkie samorozwiązanie Sejmu, jeżeli będzie dochodziło do takich kryzysowych sytuacji i dyskusji bez wyjścia. Tego też można się spodziewać po zacietrzewieniu szczególnie między starymi koalicjantami, ale może też być sytuacja taka, że wniosek o samorozwiązanie Sejmu będzie dopiero głosowany za jakiś czas.


- Czy możliwe jest zrównoważenie sił politycznych, czy jednak prawdopodobne jest podanie się do dymisji premiera Kaczyńskiego?

- Są różne rozwiązania. Odwołując się do historii, można powiedzieć, że są różne możliwości. Przypomnę, że w okresie międzywojennym marszałek Piłsudski na jakiś czas przeszedł do Sulejówka, a potem mieliśmy okres rządów parlamentarnych. Można znaleźć tutaj różne rozwiązania, choćby przykład roku 1920, który pokazuje, że w obliczu wielkiego zagrożenia Polacy potrafią się zdobyć na współpracę i pogodzić. Natomiast najtrudniej jest w takich zwykłych czasach. Myślę, że teraz trzeba przywrócić normalność, aby nie było tak dużo kłótni i walki, bo w takim stanie rzeczy na pewno nie dogonimy najlepszych krajów europejskich. Warto, by Europa była tu u nas, w naszym kraju, w każdej polskiej gminie, bo wtedy nie będzie potrzeba wyjeżdżać na emigrację i szukać pracy w innych krajach.


- Jak pan uważa, czy komisja do spraw działania ABW zostanie powołana?

- Jeśli pierwszy wniosek o rozwiązanie Sejmu zostanie przegłosowany, to już potem pewnie nie będzie żadnych wniosków ani propozycji. Sprawa Andrzeja Leppera i korupcji w ministerstwie rolnictwa zasługuje na rzetelne wyjaśnienie. Absurdalne jest, że premier na wicepremiera wypuszcza służby, żeby go na czymś przyłapać. Powinien się wcześniej zastanowić, kogo powołuje na wicepremiera, aby nie musiał go ścigać służbami.


- Jaki, pańskim zdaniem, będzie wynik dla PSL-u w nadchodzących wyborach parlamentarnych?

- Dobry. Taki jak w wyborach samorządowych, gdy mieliśmy ponad 13 procent poparcia. Myślę, że to jest poziom, który dla PSL-u jest możliwy do zrealizowania. W Polsce jest potrzebna teraz normalność, równowaga i uspokojenie wojennych nastrojów. PSL-owcy pokazują przede wszystkim, że jak jest dobry gospodarz w gminie, powiecie czy w województwie, to zdarzy się wiele pozytywnych rzeczy. Jak jest oprych i rozrabiaka, to trudno myśleć o tym, że będą dobre efekty.


- Dziękuję za rozmowę.
/G. Misiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20428 razy,
ostatnio: 2020-10-20 19:13:03
Skomentuj artykuł:
Powrót