Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2007-04-02

Potrójna radość

Wielkanoc przypomina o celu życia

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa - początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325 r.) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). To również święto wiosny, z utęsknieniem oczekiwany czas spacerów wśród budzącej się do życia przyrody, jednak przede wszystkim to radosne święto wiary. O radości płynącej z Wielkanocy rozmawiamy z księdzem Czesławem z Parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Św.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- Czym jest Wielkanoc dla współczesnego człowieka?

- To typowe święto religijne. Dla wielu jest przeżywaniem Zmartwychwstania, widać to po uczestnictwie w rekolekcjach i Triduum Paschalnym, przystępowaniu do spowiedzi. Dla niektórych to tylko przeżywanie czasu wolnego, ale to nie ma nic wspólnego z Wielkanocą.


- W jaki sposób ustrzec się przed zgubieniem sensu tego święta wśród komercyjności, natłoku świątecznych ozdób?

- Kościół proponuje rekolekcje - czas szczególnego zatrzymania się i zastanowienia oraz uczestnictwo w uroczystościach Wielkiego Tygodnia. W tym roku realizowany jest program duszpasterski "Przypatrzmy się naszemu powołaniu", każdy jest powołany do świętości. To hasło pojawia się również jako myśl przewodnia rekolekcyjnych spotkań.


- Jak licznie i z jakim zaangażowaniem wierni biorą udział w przygotowaniach do świąt?

- Dla szkół rekolekcje są obowiązkowe, przychodzi na nie ok. 70% młodzieży. Tłumnie przychodzą dzieci z rodzicami. Frekwencja wśród dorosłych wynosi przeważnie tak jak na mszy w niedzielę, ok. 30%. Zaangażowanie widać szczególnie w Wielki Piątek, kiedy odbywa się adoracja Krzyża. Uczestniczą w niej wszystkie grupy modlitewne, licznie przybywają wierni. Podobnie angażują się w wielkosobotnią liturgię światła, przynoszą świece, które są zapalane od paschału. Parafianie pomagają też w dekorowaniu kościoła, przynoszą kwiaty.


- W średniowieczu istniał zwyczaj "risus paschalis", śmiechu wielkanocnego. W czasie liturgii wielkanocnej zadaniem kaznodziei było poruszenie wspólnoty do radosnego śmiechu z faktu, że Chrystus pokonał diabła. Jak dziś objawia się radosny wymiar święta? Jak odbywa się przejście od smutnego, bolesnego wręcz przeżywania Męki Pańskiej do radości z Zmartwychwstania?

- W okresie Wielkiego Postu w kościele używa się koloru fioletowego, dawniej był to kolor czarny, natomiast Wielkanoc jest czasem radości - symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych. W tegorocznym orędziu na Wielki Post papież mówi o wpatrywaniu się w ukrzyżowanego Chrystusa, który objawia miłość Boga. Wielki Post ma być czasem, w którym odpowiemy na miłość Bożą, przyjmiemy ją i nauczymy się ją szerzyć. To pozwoli nam w pełni uczestniczyć w radości paschalnej. Radość płynie z faktu, że Chrystus przywraca sens naszemu życiu. Św. Paweł mówi w liście do Koryntian "Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara". Dzięki odrzuceniu kamienia z grobu przez Jezusa, człowiek może odrzucać kamienie, jakie go przytłaczają.

Radość wielkanocna to taka poważna radość. Skoro mamy zasłużyć na nieśmiertelność, zbawienie, to musimy poważnie traktować swoje życie. Wielkanoc to święto, które przypomina nam o celu życia, o powołaniu do świętości. W czasie wielkopostnym człowiek podejmuje jakiś trud dla Chrystusa, chce coś zmienić, pracować nad sobą, dokonuje postanowień. Pojawia się więcej radości, życzliwości w relacjach międzyludzkich. Zgromadzenie się, przebywanie ze sobą zwłaszcza, że na co dzień brak nam czasu, też daje radość. Święta są podwójną radością spotkania z Bogiem i z człowiekiem. Pojednanie z Bogiem i bliźnimi przynosi pokój w sercu, wewnętrzną radość. Zatem Wielkanoc to potrójna radość: że Chrystus zmartwychwstał, że jesteśmy razem i mamy pokój w sercu.


- Czego życzyłby ksiądz czytelnikom "Wiadomości Świętokrzyskich" na nadchodzące święta?

- Życzę pokoju wynikającego z obecności Chrystusa, radości z tego, że mamy czyste serca i przeżywamy piękne dni oraz abyśmy pamiętali o drobnych radościach dnia codziennego, dobrych słowach i życzliwości.


- Dziękuję za rozmowę.
/Agnieszka Siwek/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 21783 razy,
ostatnio: 2020-09-25 09:24:26
Skomentuj artykuł:
Powrót