Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2017-07-17 10:00:02

Roboty idą pełną parą

Trwają zaawansowane prace przy rozbudowie DW nr 754 od Ostrowca Św., poprzez Bałtów, Czekarzewice, do granicy województwa. Roboty prowadzone są równolegle praktycznie na całym odcinku drogi.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Trwają zaawansowane prace przy rozbudowie DW nr 754 od Ostrowca Św., poprzez Bałtów, Czekarzewice, do granicy województwa. Roboty prowadzone są równolegle praktycznie na całym odcinku drogi. Do tej pory udało się zrealizować większość robót rozbiórkowych, w tym rozbiórkę mostu w Bałtowie. W miejscu starej przeprawy powstaje nowy obiekt.
- W czerwcu wykonawca zakończył prace związane z wykonaniem pali pod posadowienie mostu i aktualnie wykonuje fundamenty podpór budowanego obiektu. Nowy most w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego. Piesi i rowerzyści zostaną odseparowani od jezdni, po której poruszają się samochody -informuje Karol Rożek, zastępca dyrektor ds. realizacji inwestycji w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich. - W tym samym czasie wykonywane są prace branży drogowej, sieciowej, elektroenergetycznej, teletechnicznej oraz mostowej.
Roboty prowadzone są niemal na całym odcinku DW 754 - od ul. Samsonowicza w Ostrowcu do granicy województwa.
Prace branży drogowej obejmują m.in.: wykonanie koryta pod poszerzenia nawierzchni jezdni, roboty ziemne z zakresu wykonania wykopów i nasypów oraz wykonanie dolnych warstw podbudowy nawierzchni jezdni. Wykonywane są również chodniki oraz zbrojenie skarp nasypów. W najbliższych miesiącach planowane jest wykonywanie podbudów, nawierzchni bitumicznych oraz robót brukarskich na kolejnych działkach roboczych.
Ukończono już część robót branży sieciowej, w tym odcinki kanałów deszczowych w Ostrowcu, Czekarzewicach Pierwszych, Czekarzewicach Drugich oraz Okole. W miejscowościach Sudół, Skarbka i Okół zrealizowano budowę odcinków sieci wodociągowej i przekładek wodociągu.
- W lipcu wykonawca planuje przystąpić do prac związanych z przekładką gazociągu w Ostrowcu, jednocześnie kontynuując prace związane z budową i przebudową kanalizacji deszczowej, sanitarnej oraz wodociągowej - mówi K. Rożek.
W miejscowości Okół przebudowana została również sieć elektroenergetyczna wraz z oświetleniem ulicznym. Wykonawca zakończył także prace związane z przebudową sieci energetycznej w Czekarzewicach Pierwszych i Czekarzewicach Drugich. W najbliższych tygodniach planowane są działania związane z układaniem linii kablowych oświetlenia na odcinku Bałtów - Okół oraz rozpoczęty zostanie montaż opraw oświetlenia drogowego.
Na bieżąco wykonywane są też zadania związane z przebudową kolizji teletechnicznych w Ostrowcu, Bałtowie, Skarbce, Pętkowicach oraz Okole.
Etapami wykonywane są prace branży mostowej obejmujące m.in. wykonanie przepustów pod drogą wojewódzką nr 754 oraz pod drogami bocznymi i zjazdami. Trwają także roboty związane z wykonaniem murów oporowych, których zaawansowanie wynosi ponad 20 proc.
Wszystkie działania wykonywane są pod ciągłym nadzorem archeologicznym. Prowadzone są wyprzedzające, ratownicze badania archeologiczne na stanowiskach w Skarbce i Pętkowicach. W lipcu br. rozpoczną się również prace archeologiczne w Czekarzewicach Pierwszych.
- Początkowy zakres ratunkowych badań archeologicznych został rozszerzony ze względu na znalezione, podczas prac przy budowie nowej sieci wodociągowej w Okole, szczątki ludzkie. Prawdopodobnie natrafiono na fragment cmentarza z XVI-XVII wieku. W związku z dokonanym odkryciem, prace przy budowie wodociągu zostały wstrzymane do czasu zakończenia badań prowadzonych przez archeologów - podkreśla K. Rożek.
Mimo utrudnień, tempo prac jest bardzo dobre, a całościowe zaawansowanie prowadzonych robót wynosi 30 proc. Wykonawca - firma Skanska S.A. - wyprzedza tym samym założony harmonogramem przerób o blisko 10 proc.
Z inwestycji zadowolenia nie kryją władze gminy Bałtów.
- Rozbudowa odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie prywatnych posesji, to może być oczywiście uciążliwe, ale do tej pory nie wpłynęły do nas żadne skargi, co świadczy o profesjonalizmie wykonawcy. Zmotoryzowani mieszkańcy Bałtowa, Pętkowic czy Okołu wykorzystują zaproponowane objazdy, szczególnie przez Wólkę Bałtowską i Sienno oraz przez Borcuchy, Eugeniów, Dąbrówkę do Sarnówka. Dla mieszkańców Rudki Bałtowskiej czy Maksymilianowa wygodniej jest jednak jechać po remontowanej drodze - przyznaje wójt Bałtowa Andrzej Jabłoński.
Prace dostosowane są również do ruchu turystycznego. Odcinek najbardziej oddziałujący na kompleks przewidziany jest do realizacji w połowie września.K.F.

/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 2039 razy,
ostatnio: 2018-06-19 13:30:50

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 193       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij