Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2001-11-10 12:29:00

Kolejna surowa kara. Zabójca 16-latka skazany

      Drugi już wyrok 25 lat pozbawienia wolności wydał kielecki sąd na zabójcę z Ostrowca Św. Tym razem taką karę orzekł wobec 21-letniego Łukasza K. , za zamordowanie 16-letniego Rafała S.


Tragedia wydarzyła się niemal dokładnie dwa lata temu, 13 listopada 1999 roku w os. Rosochy. Wieczorem kilkuosobowa grupa nastolatków, wśród których był Rafał S., zamieszkujących os. Stawki poszła na sąsiednie osiedle. Rafał chciał pożyczyć zeszyt. Pod blokiem nr 25 w os. Rosochy, chłopców zaczepili niewiele starsi od nich, ogoleni na łyso młodzi mężczyźni. Łukasz K. był prowodyrem, zaczepił nastolatków, twierdził, że są na ich terytorium, i muszą z niego zwiewać. Kiedy grupa zawróciła, Łukasz R. zaczął gonić Rafała S. i jego kolegę. Zaczął go bić i szarpać. Był silniejszy od Rafała. W trakcie wymiany ciosów, Łukasz R. uderzył Rafała S. w klatkę piersiową ostrym narzędziem, którego nigdy nie znaleziono. Rafał przewrócił się, ale oskarżony nie przestawał go dalej bić i kopać. Rafał jeszcze próbował uwolnić się od napastnika i uciekać. Niestety, nie dał rady. Upadł w pobliżu osiedlowego śmietnika i tam zmarł. Sprawcę zdarzenia udało się znaleźć kilka godzin później. W jego mieszkaniu policja odkryła niezły arsenał broni, m. in. kilka noży, naboje do broni palnej a nawet pocisk. Były też narkotyki. Łukasz R. nie przyznawał się do morderstwa, twierdził, że tylko go pobił a Rafał sam się nadział na ostry pręt. Nie potrafił jednak uzasadnić przyczyny napaści, a przekonywania, że takie "wojny" między chłopakami z osiedli Stawki oraz Rosochy są niemal tradycją, nie znalazły potwierdzenia ani usprawiedliwienia.


We wtorek Sąd Okręgowy w Kielcach uznał, że Łukasz R. jest winny zarzucanych czynów i wydał wyrok 25 lat pozbawienia wolności oraz zasądził 7600 zł na rzecz rodziców zabitego Rafała. W uzasadnieniu sędzia stwierdził, że było to zabójstwo bez skrupułów a dla oskarżonego życie ludzkie nie miało żadnego znaczenia.


-Była to najbardziej adekwatna kara do przestępstwa jakie popełnił ten młody człowiek - skomentował Bogdan Karp rzecznik prokuratury okręgowej w Kielcach, prowadzącej postępowanie. - 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo według prokuratury jest adekwatnym wyrokiem. Jednak ten werdykt sądu jest nieprawomocny. Oczywiście zarówno oskarżonemu jak i jego obrońcy przysługuje prawo do apelacji i jestem pewien, że skorzystają z tego. Jaki wyrok zapadnie w II instancji, trudno powiedzieć.

Także Andrzej Górnisiewicz szef prokuratury w Ostrowcu Św. przychylił się do opinii wyrażonej przez B. Karpia.


- To sprawiedliwy wyrok. Podobny zapadł tydzień temu w sprawie innego morderstwa, wiosną 2000 roku niewiele starszej dziewczyny. W tamtym przypadku też wnosiliśmy o 25 lat i taką karę zasądzono. Nie żądaliśmy dożywocia, czyli maksymalnego wymiaru bo sprawca jednak był młodym człowiekiem, o dobrej opinii i łączyła go z ofiarą szczególna więź. Ćwierć wieku odosobnienia dla młodego człowieka to poważna kara. Prokuratura takiego wymiaru wyroku skarżyć nie będzie.

/ /

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 17911 razy,
ostatnio: 2019-08-23 07:52:01

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
2018-11-19 14:31:17 ~Gość
Esmeraldo jakie to ma znaczenie co miał w domu. Zabił czlowieka. Nie wystarczy? Odebral komuś życie z zimną krwią. Nie wystarczy? Mam nadzieje że cierpi.
2018-11-17 18:20:06 ~Esmeralda
Pisarczyku twoje wieści są wyssane z c...a chcesz ubarwić swój artykuł nie mając pojęcia co piszesz!!!Łukasz K. miał wtedy 19 lat i pierwsze słyszę by w domu miał arsenał.Czytając twoje brednie zastanawiam się czy jesteś pełnosprawny umysłowo??Zajmij się czymś innym niż pisanie może na lepsze ci to wyjdzie.
  Redakcja nie odpowiada za treść wypowiedzi.
<<<   v   >>>  

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 161       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij