Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-05-08

Lecą do Eurodisneylandu


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Klasa II a z PSP nr 1 zwyciężyła w tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu "Bezpieczeństwo dla wszystkich" zorganizowanego przez Renault. Bieżąca jego edycja odbyła się pod hasłem "Rola dzieci w bezpieczeństwie na drodze" i kładła ona szczególny nacisk na udział najmłodszych w poprawie bezpieczeństwa na drogach. Zadaniem klas było znalezienie prostych i konkretnych rozwiązań, które przyczyniłyby się do uzyskania powyższego celu.


    Najmłodsi musieli wymyślić i zilustrować akcję edukacyjną za pomocą pracy plastycznej i tekstu.


    - Na lekcjach przypominaliśmy sobie znaki drogowe, sporo mówiliśmy o zasadach bezpieczeństwamówi Katarzyna Zięba, wychowawczyni zwycięskiej klasy. W czasie wycieczek sami uczniowie zaczęli zwracać uwagę na zagrożenia w ruchu drogowym, jakie znajdują się wokół szkoły. Dzieciaki same wpadły na pomysł, który później rozwinęliśmy w konkursowej pracy.


    - Na plac przed naszą szkołą rodzice wjeżdżają samochodami ze wszystkich stron, co zagraża bezpieczeństwu. Inni zatrzymują się na ulicy, nie zwracając uwagi, z której strony wysiada dziecko. Podzieliliśmy się na dwie grupy: jedna wykonała plakaty "Wysiadaj tylko na prawą stronę" i rozwiesiła je wzdłuż ogrodzenia szkoły, druga grupa dyżurowała przed dwa tygodnie razem z policjantem w celu uświadomienia rodzicom bezpiecznego parkowania na placu przed szkołą- tak opisują swoje konkursowe zadanie uczniowie IIa.


    Do konkursu zgłosiło się 648 klas, z których jurorzy wybrali 5 najciekawszych prac. 25 kwietnia w warszawskim Hotelu Sheraton odbyła się impreza finałowa dla dzieci z pięciu klas z Polski: Częstochowy, Bydgoszyczy, Zagnańska, Łoniowa i Ostrowca, podczas której jeszcze raz zaprezentowano konkursowe prace, poddając je pod ocenę.


    Ostrowiecki projekt okazał się najlepszy i zwyciężył. Sam ubiegłotygodniowy pobyt w Warszawie był również naszpikowany atrakcjami, były w nagrodę walkmany, na dzieci czekał iluzjonista Maciej Pol, były w kinie IMAX na "Cybernetycznym świecie", a na zakończenie miały dla siebie całe Centrum Zabaw "Hokus- Pokus".


    Jednak najwspanialsze jeszcze przed nimi, kilkudniowa wycieczka do Paryża, będąca główną nagrodą, w której programie jest całodzienna wizyta w Disneylandzie.


    - W Paryżu odbędzie się również prezentacja konkursowej pracy obok podobnych z Holandii, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Słowacji- mówi Halina Stachowicz, dyrektor PSP nr 1. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. To sukces mojej nauczycielki Katarzyny Zięby, klasy oraz zespołu rodziców, którzy bardzo nam pomogli.


    Wygrana ostrowieckiej "jedynki" to nie tylko wielki sukces dla szkoły, ale świetna promocja miasta. Trzeba również wiedzieć, że w jury konkursu zasiadali nie tylko przedstawiciele sponsorów, ale również osoby z Komendy Głównej Policji, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, czy Ministerstwa Infrastruktury.


    - Przez trzy lata trwania konkursu widzimy zmiany- przyznaje Paweł Kowalski z Renault Polska. Dzieci zaczynają podejmować konkretne działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach- widać to w niektórych pracach, które są swoistą dokumentacją ich ciężkiej pracy. Uczą swoich młodszych kolegów, organizują akcje z miejscową policją, piszą do urzędów petycje. To jest to o co nam chodziło. Aby dzieci zaczęły aktywnie uczestniczyć w poprawie bezpieczeństwa, od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że w przyszłości przyniesie to wymierne skutki.


    Za naszym pośrednictwem zwycięzcy pragną podziękować rodzicom za pomoc w realizacji projektu oraz ostrowieckiemu Urzędowi Miasta za przekazanie gadżetów promujących Ostrowiec.


    pas
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 18383 razy,
ostatnio: 2020-09-21 02:09:48
Skomentuj artykuł:
Powrót